"Република България действа като член на ЕС и НАТО като отчита националния си интерес. България работи за това съюзът да има единна позиция по отношение на кризата в Украйна. Проведеният на 16 март референдум в Крим е в нарушение на международното право и България не признава резултатите от него", заяви президентът Росен Плевнелиев след четиричасово заседание на КСНС.

Вижте снимки от заседанието >>

Становището е прието с широк консенсус, с изключение на "Атака".

Лидерът на партията Волен Сидеров напусна по-рано. Той се обяви срещу позицията в подкрепа на Украйна и заяви, че в докладите на разузнаването Русия е обявена за агресор.

Участниците в КСНС призоваваха всички страни, които имат участие в кризата, да се въздържат от провокации и нарушаване на международното право. Общото становище е, че изпращането на мисия на ОССЕ в Украйна ще спомогне за мирно разрешаване на конфликта.

България подкрепя подписването на политическата част на споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС, както и подписването на икономическата част след провеждане на свободни избори за президент.

КСНС настоява украинските власти да спазват правата и свободите на всички граждани, включително и близо 300 000-дната българска общност, подчерта държавният глава.

Той допълни, че КСНС смята, че диверсификацията на доставките на газ, ускоряването на интерконекторните връзки със съседните страни и газовите находища в Черноморския шелф са безалтернативен национален приоритет.
Отправена беше препоръка изпълнителната власт да предприеме действия за недопускане нарушаването на енергийните доставки.

КСНС препоръча на Министерския съвет при последващите дискусии в рамките на ЕС да аргументира българската позиция, отчитайки всички рискове за България, включително и икономическите, свързани с развитието на кризата.

"Запазвам увереност, че няма да се стигне до широкомащабни санкции (за Русия - б.р.). Ще участваме във формиране на европейската позиция, както и сега сме го правили, чрез участието ни в дебатите на европейско равнище", коментира премиерът Пламен Орешарски пред журналисти след заседанието.

Засега не е воден дебат в ЕС за компенсационни мерки при втвърдяване на санкциите срещу Русия, каза още премиерът.

Виепремиерът Цветлин Йовчев заяви, че ситуацията в Украйна е много тежка, създава рискове и за регионалната, и за глобалната сигурност и в никакъв случай не трябва да я подценяваме.

От името на БСП говори зам.-председателят Янаки Стоилов, тъй като Сергей Станишев е на конференция в Йордания за арабския свят.

Стоилов подчерта, че благодарение на неговото категорично настояване е била включена точката за аргументация на националната позиция в рамките на ЕС, като се отчита спецификата ни в ЕС като славянска и православна страна.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира:

"Половинчати санкции са в ущърб на България, по-добре да няма. За интерконектори, за алтернативни доставки на газ, може да говорим след 5-10 г. Това означава, че рисковете са огромни. А и не сме убедени тези пари, които отиват в Украйна, дали няма да идат в украинските олигарси, какво ще се плати с тях".

КРЪСТОСАН ОГЪН: За становището на КСНС за Украйна

АНКЕТА: Одобрявате ли становището на КСНС за Украйна?