Двама ключови съветници на Доналд Тръмп са му представили план за прекратяване на руската война в Украйна - ако той спечели президентските избори - който включва да се заяви на Украйна, че ще получи повече американски оръжия само ако започне мирни преговори, съобщи Ройтерс.

В същото време Съединените щати ще предупредят Москва, че всеки отказ от преговори ще доведе до увеличаване на американската подкрепа за Украйна, заяви в интервю пенсионираният генерал-лейтенант Кийт Келог, един от съветниците на Тръмп по националната сигурност.

Според плана, изготвен от Келог и Фред Флейц, които са били в ръководството на Съвета за национална сигурност на Тръмп по време на неговото президентство 2017-2021 г., по време на мирните преговори ще има прекратяване на огъня въз основа на сегашната фронтова линия.

Те са представили стратегията си на Тръмп и бившият президент е реагирал положително, казва Флейц. "Не твърдя, че той се е съгласил с нея или е съгласен с всяка дума от нея, но бяхме доволни да получим обратната връзка, която получихме", каза той.

Говорителят на Тръмп Стивън Чунг обаче заяви, че за официални трябва да се смятат само изявления, направени от Тръмп или упълномощени членове на кампанията му.

Стратегията, очертана от Келог и Флейц, е най-подробният план досега, изготвен от сътрудници на Тръмп, който заяви, че щял бързо да спре войната в Украйна, ако победи президента Джо Байдън на изборите на 5 ноември, въпреки че не е обсъждал подробности.

Предложението би отбелязало голяма промяна в позицията на САЩ по отношение на войната и ще се сблъска с опозиция от страна на европейските съюзници и в собствената Републиканска партия на Тръмп.

Кремъл заяви, че всеки мирен план, предложен от евентуална бъдеща администрация на Тръмп, ще трябва да отразява реалността на терен, но че руският президент Владимир Путин остава отворен за преговори.

"Стойността на всеки план е в нюансите и в отчитането на реалното състояние на нещата на място", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред Ройтерс.

"Президентът Путин многократно е заявявал, че Русия е била и остава отворена за преговори, като се отчита реалното състояние на нещата на място. Ние оставаме отворени за преговори", каза той.

Външното министерство на Украйна не отговори на молбите за коментар на плана.

Членството в НАТО е на пауза

Келог заяви, че ако Тръмп спечели изборите, от решаващо значение ще бъде Русия и Украйна бързо да седнат на масата за преговори.

"Казваме на украинците: "Трябва да седнете на масата и ако не седнете да преговаряте, подкрепата от страна на Съединените щати ще пресъхне", казва той. "А на Путин казвате: "Той трябва да седне да преговаря, а ако не го стори, тогава ще дадем на украинците всичко, от което се нуждаят, за да те убият на място".

Според документа Москва ще бъде убедена да седне на масата за преговори и с обещанието членството на Украйна в НАТО да бъде отложено за по-дълъг период от време.

През февруари 2022 г. Русия нахлу в съседна Украйна. Преди някои успехи на Русия през последните месеци, фронтовата линия почти не се движеше от края на същата година, въпреки десетките хиляди загинали от двете страни в безмилостната окопна война, най-кръвопролитните боеве в Европа след Втората световна война.

Флейц заяви, че Украйна не трябва официално да отстъпва територия на Русия съгласно техния план. Въпреки това, според него, е малко вероятно Украйна да си възвърне ефективния контрол върху цялата си територия в близко бъдеще.

"Нашата загриженост е, че това се превърна във война на изтощение, която ще убие цяло поколение млади мъже", каза той.

За постигането на траен мир в Украйна ще са необходими допълнителни гаранции за сигурността на страната, смятат Келог и Флейц. Флейц допълва, че "въоръжаването на Украйна до зъби" вероятно ще бъде ключов елемент от това.

"Президентът Тръмп многократно е заявявал, че основен приоритет през втория му мандат ще бъде бързото договаряне на края на руско-украинската война", заяви говорителят на Тръмп Чунг. "Войната между Русия и Украйна никога нямаше да се случи, ако Доналд Джей Тръмп беше президент. Толкова е тъжно."

Щабът на Байдън заяви, че Тръмп не е заинтересован да се противопостави на Путин. "Доналд Тръмп сипе похвали по адрес на Владимир Путин при всеки удобен случай и ясно показа, че няма да се изправи срещу Путин или да се застъпи за демокрацията", заяви говорителят на предизборната кампания Джеймс Сингър.

Някои републиканци ще бъдат против изпращането на повече ресурси за Украйна в рамките на плана. САЩ са похарчили над 70 млрд. долара за военна помощ за Украйна след инвазията на Москва.

"Това, което (поддръжниците на Тръмп) искат да направят, е да намалят помощта, ако не и да затворят кранчето", заяви Чарлз Купчан, старши сътрудник в Съвета за международни отношения.

Този месец Путин заяви, че войната може да приключи, ако Украйна се съгласи да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО и да предаде четири източни и южни провинции, за които претендира Русия.

По време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН миналата седмица френският и британският посланик потвърдиха мнението си, че мир може да се търси само когато Русия се изтегли от украинска територия - позиция, която Киев споделя.

Няколко анализатори също изразиха загриженост, че планът на Келог и Флайц може да даде на Москва предимство в преговорите.

"Това, което Келог описва, е процес, насочен към това Украйна да се откаже от цялата територия, която сега е окупирана от Русия", казва Даниел Фрид, бивш помощник държавен секретар, който е работил по политиката за Русия.

По време на интервю в подкаст миналата седмица Тръмп изключи възможността за изпращане на американски войски в Украйна и изглеждаше скептично настроен към превръщането на Украйна в член на НАТО. Той посочи, че ако бъде избран, бързо ще предприеме действия за намаляване на помощта за Киев.

Байдън последователно настоява за повече помощ за Украйна, а администрацията му подкрепя евентуалното ѝ присъединяване към НАТО. По-рано през юни Байдън и украинският президент Володимир Зеленски подписаха 10-годишно двустранно споразумение за сигурност, припомня Ройтерс.