Радев: Политиците ни да си решат вътрешносемейните проблеми и да върнат страната ни в Европа
Аз окуражавам властите в Босна и Херцеговина да обмислят още веднъж евроатлантическата перспектива, тъй като има консенсус за европейския път", каза Румен Радев
Час по-скоро България трябва да възстанови водещата си роля на Балканите. Не да реагираме, не да следваме общи политики, а да ги генерираме. Това заяви държавният глава Румен Радев, след като положи венец на паметна плоча в Сараево, символ на приятелството между България и Босна и Херцеговина.
"Къде остана тази България, която първа реагираше на всички важни проблеми в региона и която водеше във вземането на решения? Къде остана тази България, която инициираше процеса за сигурност и сътрудничество в Югоизточва Европа?" С този въпрос се обърна президентът Румен Радев към българските политици.
Допълни, че Босна и Херцеговина гледа на България като един силен член на НАТО, на ЕС - страна с демокрация и развита икономика. Той припомни, че България е първата страна, признала независимостта на Босна и Херцеговина през 1992 г.
"България първа е признала независимостта на Босна и Херцеговина. В Босна и Херцеговина гледат на България като един достоен и силен член на НАТО и ЕС. Час по-скоро страната ни трябва да възстанови своята водеща роля на Балканите", коментира още президентът Румен Радев.
По думите на държавния глава е крайно време "да си извадим главите от пясъка" и "да спрем да се занимаваме с нашите вътрешносемейни провинциални крамоли и да се върнем там, където ни е мястото".
"Час по-скоро България трябва да възстанови своята водеща роля на Балканите, а не да следваме някакви общи политики, а ние да генерираме такива", каза още Румен Радев и още веднъж призова политиците у нас да решат вътрешносемейните си проблеми и да върнат страната ни в Европа като фактор.
Запитан за отправена заплаха срещу бригаден генерал Ивайло Сотиров, директор на служба "Военна полиция", държавният глава заяви:
"Заплахи за живота, на когото и да е било са недопустими в България. Мисля, че всички компетентни органи ще реагират веднага и ще се пресекат всякакви опити за заплахи, защото това не говори добре за нас", посочи още президентът. Той изключи възможността това да има връзка с разследването на авиокатастрофата в база "Граф Игнатиево".
Преди срещата си с генерал-лейтенант Ласло Щиц, командващ силите на мисията на ЕС в Босна (ЕУФОР) в операция "Алтея", Радев каза, че оценката на босненските власти за работата на българските военнослужещи в операцията е изключително висока.
"Това е ясен признак, че България осъзнава колко е важна сигурността и стабилността в този регион, за да имаме сигурност и стабилност в Югоизточна Европа. Затова България е тук, България е силно ангажирана и ще продължи да бъде силно ангажирана", подчерта президентът Радев.
Към момента броят на българските военнослужещи в "Алтея" е 121. Държавният глава каза, че днес ще им благодари за важната роля, която изпълняват за сигурността и стабилността на Босна.
"Те работят в един многонационален формат, но нашите военнослужещи се ползват с изключително висок респект за техния професионализъм и отдаденост", отбеляза президентът Радев и допълни, че България ще продължава помага на въоръжените сили на Босна и Херцеговина, така че те да постигнат един по-висок стандарт в своята подготовка и по своя път за членство в НАТО.
По думите му обстановката в страната към момента е спокойна и стабилна, но с цел минимизиране на рисковете, тази мисия "Алтея" ще продължи, а България, като отговорен член на тази мисия, ще продължи присъствието си в нея.
"В момента (в Босна) няма политически консенсус за членство в НАТО", допълни той. "Но аз продължавам да обяснявам на властите тук да погледнат към близката история на Югоизточна Европа - всички страни, които са членки на ЕС, преди това са станали членове на НАТО. Ако погледнете и другите страни от Западните Балкани - Албания, Черна гора, Северна Македония - те вече са членове на НАТО и се борят за членство в ЕС. Това е установеният до момента път. Аз окуражавам властите тук да обмислят още веднъж евроатлантическата перспектива, тъй като има консенсус за европейския път", каза Румен Радев.
Държавният глава е на официално двудневно посещение в Босна и Херцеговина по покана на председателстващия босненското Председателство Денис Бечирович. Днес той се срещна с върховния представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит, както и с членове на колегията на двете камари (Камара на народите и Камара на представителите) на босненския парламент.
Очаква се президентът да се срещне с председателката на Съвета на министрите Боряна Крищо, както и да посети военната база на мисията на ЕС в Босна (ЕУФОР) "Алтея" и българските представители в нея.