В спешен порядък кабинетът купува оборудване за два хеликоптера за гасене на пожари
250 000 лв. ще са необходими за т.нар. "водни джобове"
Правителството ще оборудва в най-кратък срок още два хеликоптера за гасене на пожари, като за купуването на т.нар. "водни джобове" ще са нужни 250 000 лв. Това стана ясно след заседанието на Съвета по сигурността под председателството на служебния премиер Димитър Главчев. За участие бяха поканени представители на парламентарните сили, както и министрите на финансите, транспорта, социалната политика, енергетиката, заместник-министрите на вътрешните работи и земеделието, представители на службите.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов обясни, че най-ефективни в гасенето на пожарите са хеликоптерите. "Имаме два, които работят непрекъснато и поддържаме още един, който да спасява хора, ако се наложи. Ще се опитаме в краткосрочен план да се купи оборудване за още два хеликоптера, защото се оказа, че двата чешки хеликоптера са от огромна помощ", заяви той.
Служебният премие Димитър Главчев заяви, че още следващата седмица трябва да се осъществи взаимодействието в ресорните парламентарни комисии и да се конкретизира какво е нужно, за да се подобри оборудването на хората, които са на терен. Той призна, че техниката към момента не е достатъчно.
"Не видях пропуски, не чух и забележки. Единствено в село Воден чух по-различни мнения. На останалите места жителите бяха благодарни, че екипите са им спасили имуществото. Постижение е, че в тази стихия няма човешки жертви, защото по-голяма ценност от човешкия живот няма", заяви още Главчев.
"В координация с МВР и мобилните оператори взехме решение да бъде предоставена критична инфраструктура, която е собственост на "Гранична полиция". С това ще бъде подобрен сигналът на мобилните оператори в село Воден и околните села, пострадали от пожара", съобщи от своя страна служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.
"Там достъпът е ограничен. Трябва специално разрешение от МВР и "Гранична полиция", за да бъде инсталирана допълнителна клетка на инфраструктурата на МВР. В комуникация сме с министъра, имаме такова разрешение. Операторите имат възможност да започна работа веднага. Между два и три дни ще завърши инсталирането и така ще бъде подобрен сигналът на цялата територия", каза Гвоздейков.
"Днес сутринта имах среща с представители на мобилните оператори. Всички представиха доклад относно качеството на покритие на мобилните оператори в региона. Да, то е различно. Всеки оператор предоставя различно качество и може би оттам идва разминаването, че на единия оператор услугата може би не е толкова качествена на места, в самото село дори", допълни още Георги Гвоздейков, цитиран от БТА.
На съвета е обсъдена и възможността за максимално съкращаване на сроковете за обезщетения за пострадалите. Всички засегнати от огъня могат да получат от Агенция "Социално подпомагане" до 1578 лв. за спешни нужди. Фонд към Министерство на земеделието и храните ще изплати компенсации на юридическите лица и хората, регистрирани като земеделски стопани, които са изгубили животните си или имат унищожена реколта. За физическите лица, които са изгубили стопански животни, също ще се търси механизъм за компенсация, увери министърът на финансите Людмила Петкова.
Преди заседанието Николай Денков от ПП-ДБ, Костадин Костадинов от "Възраждане" и Станислав Балабанов от ИТН коментираха, че свикването на съвета е закъсняло.
"Със сигурност закъсня поне няколко дни. Организацията щеше да бъде по-добра", посочи Денков.
"Не, не идва навреме. Най-малкото, което можеше, е да се мобилизират хора по местата. Говорихме вчера за гражданска мобилизация. Все още не сме стигнали дори да обсъдим този въпрос", заяви Костадинов.
"Изпаднали сме в някакъв тежък сюрреализъм, от който трябва да се събудим бързо. Пожарите по-скоро са огледало на грешните решения на политиците през последните години. Сигурен съм, че служебният кабинет трудно би поел изцяло отговорността, защото тяхната отговорност е да се произведат едни избори. Не може ние да нямаме хеликоптери, а да сме платили пари за изтребители, които да ги гледаме на чертеж", посочи на влизане Балабанов.
На обратното мнение, че свикването на Съвета по сигурността към правителството е навременно, бяха депутатите от ГЕРБ-СДС и от БСП - Христо Гаджев и Борислав Гуцанов.
"Своевременно е свикан Съветът по сигурността, имайки предвид, че хората са на терен, трябва да помагат в гасенето и да имат информация на място. Така че в момента, сега, както виждате и представители на Народното събрание, сме тук. Да видим оттук нататък какво по-добро може да се за следващите", коментира Гаджев, цитиран от БНР.
"Относително навреме, защото в крайна сметка Народното събрание започна да се занимава с този проблем още от началото на тази седмица. Най-накрая да станат необратими процеси, като хората трябва да бъдат спокойни, че държавата стои зад гърба им", заяви Гуцанов.
На критиките, че заседанието е закъсняло, Главчев отвърна така: "Не виждам как по-рано можех да свикам съвета. Ние не сме спирали да бъдем на терен от началото на стихията. Всеки, който е бил на място, може да види за какво става въпрос. Много от пожарникарите, с които говорих, казаха, че не са виждали такова бедствие, макар да са с над 20-годишен стаж в професията. При бурен вятър пламъците достигат до 10-20 метра. Човек трудно може да си го представи, ако не го види. Така че, не виждам как по-рано можеше да се свика такъв съвет".
Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски също участва в заседанието, но не направи изявление.
Депутатите бяха поканени от премиера за участие в Съвета и заради исканията на ПП-ДБ и "Възраждане" министърът на вътрешните работи да подаде оставка. Самият Калин Стоянов не участва в съвета, тъй като е терен в община Болярово. По-рано от МВР изпратиха писмо и до временната комисия за "Исторически парк", в което уточняват, че министърът има предвидена за днес среща относно миграцията.
В заседанието при премиера участва и председателят на Народното събрание Рая Назарян.