Елеонора Митрофанова след срещата в МВнР по случая "Грозев": Нищо не го заплашва (снимки)
Посланикът на Русия изрази съжаление, че двустранните отношения са деградирали "от втората половина на 2019 година" и нарече глупаци и идиоти тези, които свалят портрети на български исторически личности
По отношение на случая "Христо Грозев" ние се договорихме, че Министерството на вътрешните работи на България ще отправи искане за информация до руското МВР. А колкото до обявяването му за издирване, това не означава, че той ще бъде издирван по целия свят. Това заяви посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова след среща в българското Министерство на външните работи.
Русия на Путин
- Донев: Москва не ни е информирала официално за обвиненията срещу Христо Грозев (видео)
- Николай Радулов: Издирването на Христо Грозев е чисто символично, няма повод да получи охрана
- Президентството е предприело мерки за сигурността на журналиста Христо Грозев
- Христо Грозев: Страхувам се от убийство или отвличане
- Министерството на външните работи вика руската посланичка заради случая "Грозев"
Вчера от външното ни ведомство съобщиха, че са извикали дипломат №1 на Москва в София на разговор, след като руското МВР го обяви за издирване без да уточнява във връзка с какви обвинения.
"Това трябва да стане ясно. Той си живее там, където си живее и нищо не го заплашва", категорична бе тя. Митрофанова беше категорична, че никой няма да търси Христо Грозев по цял свят. "Това е още един начин да му кажем "Повече не идвай тук", уточни руският посланик.
Митрофанова допълни, че обвиненията срещу Христо Грозев не са известни дори на нея и обясни защо.
"На сайта на руското МВР никога не се описват конкретните обвинения срещу лица, обявени за издирване. Процедурата е такава, че следователят, който води конкретно дело, може да обяви гражданин за издирване. И това не е централизирана информация. И затова е важно вашето МВР да отправи запитване до нашето вътрешно ведомство, за да се изясни ситуацията", каза ръководителката на руската мисия в София.
В отговор на въпрос как би коментирала българо-руските отношения, Елеонора Митрофанова каза, че това е "печален въпрос".
"За съжаление от втората половина на 2019 г. те деградираха практически до едно недобро ниво. Да, контакти с правителството има, но те са епизодични и по конкретни въпроси. Ние обаче винаги се отзоваваме на срещи и сме готови за сътрудничество", допълни руският посланик.
На срещата е била обсъдена забраната за изучаване на български език в окупираните райони на Украйна от Руската федерация.
Попитана да коментира информациите, че на места под руска власт в Украйна се свалят портрети на български източници, тя отговори, че "глупаци" има навсякъде.
"Отговарям за държавната политика, а не за действията на някакви идиоти, които са направили това", коментира Митрофанова.
"Действията за оказване на съдействие от страна на българското правителство не са реакция на натиск, както твърдят някои", каза по-рано днес служебният премиер Гълъб Донев.
Той допълни, че България не е била официално уведомена от руските власти за повдигнатите обвинения срещу 53-годишния журналист от сайта Bellingcat. Самият Грозев коментира, че се страхува от това, което на руски наричат "екцес на изпълнителя" - някой, който ще реши да свърши на своя глава услуга на Кремъл - да причини смърт или да се опита да го отвлече.
От ГЕРБ-СДС заявиха, че чрез своите евродепутати ще запознаят със случая Европейската народна партия и европейските си партньори и ще дадат гласност към всички европейски институции.
Лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк инициира събиране на подписи в Европейския парламент и започва междупартийна инициатива в подкрепа на Христо Грозев. Кючюк призова за общоевропейска защита на журналиста и изпрати писмени въпроси до Върховния представител на Европейския съюз Жозеп Борел.
Във фейсбук страницата си председателят на ДПС Мустафа Карадайъ написа: "Защитата на основните свободи и граждански права, правото на отстояване на обективна журналистическа позиция са едни от основните приоритети на ДПС и ние няма да спрем да изискваме държавните институции да бъдат активни".
Даниел Лорер от "Продължаваме Промяната" заяви, че ще предложи още в първия работен ден на Народното събрание да бъде повикан министърът на външните работи за изслушване в комисията по външна политика.
От БСП отбелязаха в позиция, че очакват българските институции да поискат допълнителна информация от руската страна с цел изясняване на случая и да потърсят съдействие от партньорските служби и европейските и международни организации. Правото на свободно изразяване е в основата на демокрацията и БСП възразява срещу всеки пряк или косвен опит за посегателство срещу него, посочиха още от партията.
И от коалиция "Български възход" заявиха, че осъждат всякакви опити за натиск и наказателно преследване на журналисти заради тяхната работа и настояха българското правителство да инициира всички необходими действия, за да се изясни случаят в най-кратки срокове.