Денков за споразумението ни с Украйна: Днес в Брюксел ще има дипломатически скандал
Да се назначи процедура по подписване, а България да се откаже в последния момент, е случай, който няма как да остане незабелязан, коментира бившият премиер и депутат от ПП-ДБ
"Днес ще има, надявам се малък, дипломатически скандал. Да се назначи процедура по подписване на споразумението с Украйна, а България да се откаже в последния момент, е случай, който няма как да остане незабелязан". Това коментира депутатът от ПП-ДБ Николай Денков в кулоарите на парламента по повод визитата на служебния премиер Димитър Главчев в Брюксел.
Парламентът
- Главчев поиска мандат от парламента, за да подпише 10-годишното военно споразумение с Киев
- ГЕРБ: Главчев да оттегли споразумението с Украйна, пречи на преговорите за кабинет
- Главчев няма да подпише споразумението с Киев без одобрение от Народното събрание
- Категорична подкрепа само от ПП-ДБ и ДПС-НН. Мнозинство за споразумението с Киев няма
Според бившия служебен премиер е имало поне два начина, по които да се избегне подобен скандал. "Първо, текстът на споразумението всъщност преповтаря положения, които са гласувани неколкократно в НС. Няма нищо, което да е ново. Второ, има процедура, по която може да се подпише и след това да се поиска ратификация от Народното събрание, ако има съмнение заради това, че е дългосрочно", посочи Николай Денков.
"Това да поемеш ангажимент и няколко часа преди пътуването, да го пратиш в НС, не е коректно. Но това е част от историята", добави той. Ние казваме "да", защото това са част от ценностите на България", добави Денков.
Темата предизвика бурни политически страсти в парламента вчера, след като премиерът Димитър Главчев. поиска мандат от Народното събрание, за да го подпише споразумението за 10-годишно сътрудничество с Украйна преди срещата му с Володимир Зеленски днес в Брюксел.
След като стана ясно, че няма да получи еднозначна подкрепа, за да сложи подписа си под документа, той коментира пред медиите в белгийската столица, че ще подпише само при условието, че в парламента се оформи мнозинство.
Главчев заяви, че няма нужда от ратификация на НС, но смята за нормално служебно правителство да се допитва до народните представители за това, което прави. "Нямам никакви притеснения по споразумението, тъй като то е правно необвързващо и политическо и не попада в обхвата на договорите, които подлежат на ратификация от НС", каза Главчев и призна, че има притеснения единствено от дългия срок на действие - 10 години.
Засега обаче такова мнозинство, което да му даде зелена светлина да подпише, не се оформя. Точно обратното - голяма част от политическите сили в НС са против подобен акт, освен ПП-ДБ и "ДПС - Ново начало", а първият мандатоносител заподозря, че премиерът саботира съставянето на редовен кабинет.
Срещу подписването на споразумение за военно сътрудничество с Киев за срок от 10 години се обявиха от ГЕРБ, които дори призоваха то да бъде оттеглено, БСП, "Възраждане" и МЕЧ. Останалите две парламентарни сили - ДПС-ДПС на Доган и ИТН, засега запазиха мълчание. Дори и техните гласове да се присъединят към групата, която иска да подпишем документа, гласовете обаче отново не стигат за мнозинство.