ГЕРБ: Главчев да оттегли споразумението с Украйна, пречи на преговорите за кабинет
И от партията на Бойко Борисов, и от БСП са категорични, че такъв документ може да подписва само редовно правителство
От ГЕРБ категорично се противопоставиха на служебния премиер Димитър Главчев, който поиска нарочен мандат от Народното събрание, за да подпише на 19 декември в Брюксел с украинския президент Володимир Зеленски 10-годишно споразумение за военно сътрудничество с Украйна.
От партията на Бойко Борисов поискаха Главчев да оттегли документа с аргумента, че подобен акт ще минира успеха на преговорите за редовна власт. Освен това посочват, че такова дългосрочно споразумение трябва да бъде подписано не от служебен кабинет, а от редовно правителство. Един от партньорите на ГЕРБ е именно БСП, които вече категорично се противопоставиха на споразумението с Киев.
"За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента", обяви пред журналисти в НС зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов.
"В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено "разгорещена динамика", отбеляза депутатът.
"В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна", негодува Митов, цитиран от БТА.
"Затова призоваваме премиера Главчев да оттегли това споразумение. Подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет, а не сега да водим полемики и след това редовен кабинет да се чуди дали да променя параметрите", заяви още депутатът от първата политическа сила.
"Това споразумение е безкрайно закъсняло. Трябваше да бъде подписано преди година, когато другите държави членки от НАТО и Европейския съюз преговаряха по параметрите за подобен тип споразумения и ги подписваха", отбеляза още Митов.
От парламентарната група на "БСП - Обединена левица", които преговарят с ГЕРБ за общо управление, също върнаха отрицателно становище на служебния премиер.
"Подобно всеобхватно споразумение е извън компетенциите на един служебен кабинет", смятат от "БСП - Обединена левица". От там подчертават категоричното си несъгласие за подписване от българското временно правителство на подобни споразумения с дълговременен хоризонт, които са в ущърб на националните интереси и сигурността на българските граждани", разкритикуваха социалистите.
Те изтъкват, че против интересите на България е предвиденото в това споразумение поемане на 10-годишен ангажимент към Украйна за политическа, икономическа и социална помощ за украинските бежанци, разселени на територията на Република България, обучение на военни и продължаваща военна помощ. Освен това е заложена възможността то да бъде удължено и след този период, пише в писмото на БСП до Главчев.
Подобно споразумение не само поддържа, но разгаря конфликта, а не способства за неговото прекратяване и постигане на траен мир, е посочено в писмото.
"Взетите до момента решения на Народното събрание не могат да бъдат основа за подписване на това споразумение, българският парламент не може да бъде използван като индулгенция за подобни произволни вредни решения на изпълнителната власт", е позицията на БСП.
Според ПГ на левицата е недопустимо подобно споразумение да се изпраща в Народното събрание и да се иска по него реакция за по-малко от 24 часа. Социалистите посочват, че споразумението се нуждае от дебати в пленарната зала, постигане на консенсус по текстовете и ратификация.
Служебният премиер Димитър Главчев по-рано поиска от парламентарните групи парламентът да му даде мандат за подписване на споразумението в областта на сигурността с Украйна. В писмото си до председателя на НС и политическите сили той напомни, че само 6 държави от ЕС не са сключили подобни споразумения за сигурност с Украйна.
От БСП и "Възраждане" твърдо се противопоставиха още в пленарната зала тази сутрин и му върнаха отрицателни становище.
"Становището на "Възраждане" е България да не подписва споразумението. Това накърнява интересите на страната и застрашава нейната сигурност. Всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност за държавна измяна", каза лидерът на "Възраждане". И обвини, че "България буквално подарява своето въоръжение, а "в понеделник поредна пратка с ракети е излетяла от летище "Безмер",
Подкрепа на този етап за подписване на двустранния документ Главчев получи само от Делян Пеевски и "ДПС - Ново начало". "България има само един цивилизационен избор. Поздравявам служебния премиер Главчев за този исторически момент - подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна", заяви Пеевски.