Главчев поиска мандат от парламента, за да подпише 10-годишното военно споразумение с Киев
Премиерът напомня Конституцията и решение на КС, че служебното правителство решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика, но понеже е назначено от президента, функциите му са ограничени
Служебният премиер Димитър Главчев призова Народното събрание да даде мандат на служебното правителство за подписване на 10-годишното споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна, съобщиха от Правителствената информационна служба.
Той уточнява, че го прави, защото става дума за дългосрочна спогодба, а страната има парламентарно управление. Служебният премиер цитира и Конституцията, и практиката на Конституционния съд. Министър-председателят е изпратил писмото чрез парламентарната шефка Наталия Киселова до всички ПГ в Народното събрание.
В писмото Главчев изтъква, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание.
От 27 държави членове в Европейския съюз такъв акт не са подписали такова само шест страни - Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария.
Отбелязва се също така, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната. Съгласно Решение № 20 от 23 декември 1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. служебното правителство в рамките на тази обща компетентност, предоставена на Министерския съвет, е оправомощено да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика.
В същото време конституционните съдии в мотивите на цитираното решение стигат до извода:
"При положение, че в България е установено "парламентарно управление" (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), същностен белег на което е [..] необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, обстоятелството, че служебното правителство е назначено от президента, дава основание да се счита, че функциите му са ограничени".
Повечето от страните в НАТО и Европейския съюз имат споразумения за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна, коментира по-рано днес началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в отговор на журналистически въпрос за Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна, пише БТА.
"Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна се работи още от Срещата на върха на НАТО във Вашингтон, САЩ, през юли", обясни адмирал Ефтимов. Началникът на отбраната посочи, че няма нищо ново в документа, "което да поставя в ситуация да решаваме някакви извънредни нови задачи".
По-рано днес от БСП и "Възраждане" се противопоставиха на подписването на 10-годишното споразумение с Украйна, а от "ДПС - Ново начало" подчертаха, че го подкрепят в духа на евроатлантизма.