България остана без медикаменти за лечение на свръхактивност на щитовидната жлеза
Някои ендокринолози са посъветвали пациентите си да търсят медикаменти в съседните държави – Румъния, Гърция, Турция и Сърбия
Преустановена е продажбата на единствените две лекарства на българския пазар, съдържащи активното вещество Тиамазол (Thiamazole), които служат за лечение на свръхактивност на щитовидната жлеза. Това потвърдиха от Министерството на здравеопазването.
За проблема с липсващите в аптечната мрежа медикаменти Metizol (INN Thiamazole) и Thyrozol сигнализираха читатели на БТА. Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов потвърди за проблема.
Thyrozol е дефицитен от скоро. Проблемът е в това, че и неговият заместител - Metizol го няма, и то по-отдавна. Те са взаимнозаменяеми, но и двете ги няма и това поставя пациентите в трудна ситуация, коментира Костов за БТА.
"Продажбата на Metizol е преустановена от 22 август до 27 септември поради производствени причини. Впоследствие притежателят на разрешението за употреба "Майлан" ЕООД е уведомил Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за удължаване на срока за преустановяване на продажбите до 17 октомври", съобщиха от здравното министерство. Продажбата на Thyrozol също е временно преустановена - от 23 септември до 20 октомври.
"На българския пазар не се разпространяват други разрешени за употреба лекарствени продукти, съдържащи активното вещество Thiamazole, поради което препоръчваме пациентите да се обърнат към лекуващия лекар за смяна на назначената им терапия", препоръчаха от министерството.
От Българското дружество по ендокринология заявиха, че са запознати с проблема. Оттам добавиха, че на българския пазар няма друго лекарство с активно вещество Thiamazole за лечение на свръхактивност на щитовидната жлеза. Това означава, че пациентите няма с какво да се лекуват, което може да доведе до влошаване на състоянието им. Някои ендокринолози са посъветвали пациентите си да търсят медикаменти в съседните държави - Румъния, Гърция, Турция и Сърбия.