Това каза днес пред хилядното множество на историческия връх председателят на Народното събрание Цецка Цачева. Хиляди българи изкачиха знаменития връх по повод 134 години от боевете там, които преобръщат хода наРуско-турската освободителна война.

В словото си Цачева посочи, че годишнината от боевете на Шипка е повод отново да се поклоним пред подвига и героизма на руските воини и на българските опълченци, които са направили възможна победата. По думите й това е и възможност да преосмислим какво означава за нас Шипченската епопея и къде се нарежда тя в най-новата ни история. Освен че тази битка е направила възможна победата в Руско-турската война, тя е поставила и началото на новата българска държава, добави Цачева.

Със заупокойна литургия, отслужена от Великотърновския митрополит Григорий, на легендарния връх под 31-метровия Паметник на свободата, до който водят 894 стъпала, днес бе почетена паметта на българските опълченци, руските, белоруските, украинските, румънските и финландските воини, загинали за свободата на България.

Пред паметника бяха поднесени десетки венци и много цветя. Сред гостите на Шипка бяха министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, народни представители, областни управители, кметове, представители на чуждестранни дипломатически мисии.

Националните тържества на историческия връх продължават с възстановка на шипченските боеве в района на две от най-високите точки на прохода - връх Св. Никола и Орлово гнездо. В пресъздаването на боевете участват 250 представители на националното дружество "Традиция".

Въвеждат се временни ограничения на движението за тържествата на връх Шипка, съобщиха от Областната дирекция на МВР-Габрово. По повод честванията на 134-годишнина от Шипченската епопея, от 09.00 ч до 15.00 ч, ще бъде преустановено движението на моторни превозни средства през прохода, като ще се пропускат автомобили за мероприятието и автобуси от междуградските линии. За преминаване към Южна България в посоченото време, водачите да ползват прохода Хаинбоаз.