На фона на протести, Макрон с обръщение към нацията, даде си 100 дни
Френският президент покани на преговори синдикатите и изрази съжаление, че не е постигнал консенсус за пенсионната реформа
В опит да тушира напрежението сред французите, френският президент направи първо обръщение към нацията, два дни след като подписа окончателно пенсионната реформа, която не бе спряна от Конституционния съвет на страната.
Макрон държа близо 14-минутна реч от кабинета си в Елисейския дворец, а от ръката му този път липсваше баснословно скъпият часовник.
В обръщението към французите Макрон изрази огромно съжаление, че не е успял да постигне консенсус около пенсионната реформа, която взриви протести в страната, нестихващи от седмици. Той подчерта, че увеличаването на трудовия стаж с вдигането на възрастта за пенсиониране на 64 г., е необходимо и неизбежно за увеличението на благосъстоянието на държавата и нейното бъдещо развитие.
Макрон се опита да убеди французите в нуждата от реформата и отправи покана към профсъюзите и синдикатите на преговори още във вторник по темата за подобряване на условията на труд на работещите.
Той си даде срок от 100 дни за осъществяване на социалния диалог.
"Имаме пред себе си 100 дни за успокоение, единство, амбиция и работа в служба на Франция", обяви френският президент, като постави крайната дата за осъществяването на новия "социален пакт" - 14 юли, националният празник на Франция. Тогава ще бъде направена първата рекапитулация на постигнатото, обеща си Макрон, цитиран от тв канала France 24.
"На фона на така стеклата се ситуация и недоволството ние сме длъжни да действаме активно. Затова предложих на организациите на работодателите и профсъюзите утре сутринта /б.р. - вторник/ тези, които желаят. Вратата ще остане отворена. Това е необходимо, за да започнем - без ограничения и табу - серия от преговори по ключови въпроси: за повишаване доходите на работниците, за кариерно развитие, за по-добро разпределение на богатствата, за подобрение на условията на труд, да намерим решение на пробемите, които влошават здравето, според съответната професияда увеличим наемането на възрастни работници и да помогнем за преквалификацията им", заяви Макрон в телевизионното обръщение, цитиран от тв канала France 24.
"По време на манифестациите аз чух протест срещу пенсионната реформа, но също така желание да се намери смисъл в работата, да се подобрят условията на труд. Прекалено много французи са недоволни от това, че повече не могат да живеят така добре, като преди, заради ръста на цените, въпреки изключителните за Европа усилия на държавата", изтъкна Макрон.
Той подчерта, че повечето граждани са изразили своя протест мирно, но акцентира, че "свобода няма без закони и санкции против нарушителите на правата на останалите хора". Френският президент обеща да продължи да попълва редиците на правоохранителните органи и обяви намерението си да създаде 200 жандармерийски бригади в провинцията. Макрон заяви, че "не може да остане глух към исканията за социална справедливост и реформирането на демокрацията".
А на фона на президентското обръщение, разпространено на запис от Елисейския дворец, страната отново бе залята от протести срещу узаконената от президента пенсионна реформа. И отново имаше запалени кофи със смет, като най-голямо беше напрежението в Париж и Бордо. Във вечерните часове се стигна и до стълкновения с органите на реда.
Още предварително синдикатите бяха заявили, че няма да преговарят с Макрон, ако подпише закона, и насрочиха най-голямата демонстрация за празника на труда - 1 май, припомня ТАСС. Пенсионната реформа беше одобрена от Конституционния съвет на 14 април почти изцяло, с изключение на няколко пункта, но ключовата промяна - тази за повишаването на вързастта от 62 на 64 години, остана неизменно. Последва и парафирането й от страна на френския президент Еманюел Макрон.