Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов публикува видеоинтервю в профила си във Фейсбук, озаглавено "Отговори на актуалните въпроси от последните 2 седмици", в което пространно коментира политическите събития, случили се преди и след като държавният глава Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на неговата партия.

Ето какво заяви Трифонов пред зам.-председателя на ИТН Тошко Йорданов, който водеше интервюто:

За комуникацията през Фейсбук и липсата му в публичното пространство 

В продължение на повече от 20 години всеки ден съм бил по телевизията. Това е бил част от моя професионален статут и сега се наслаждавам на възможността да не присъствам толкова в публичното пространство. Мога да си върша работата и без да присъствам. Това ми е изключително неприятно, а слухове за мен е имало откакто съм във въпросното публично пространство. Повечето от тях са неприятни. Аз не се показвам, защото изпитвам невъобразимо облекчение да не се показвам. Не можеш един куп неща да правиш като нормалните хора.

А слуховете за моята смърт са силно преувеличени, както е казал Марк Твен. С моите роднини се чувам всеки ден, а те са чули всичко гнусно за мен. А и как ще се чуват с мен всеки ден, а аз ще съм умрял.

За оттеглянето на първия проектокабинет

Изтеглянето на Николай Василев, като кандидат за премиер на "Има такъв народ" не беше слабост. Искам да кажа, че той е един изключително достоен човек с много качества. Когато ние решихме чисто практично да подходим към това как ще изглежда един кабинет, решихме да се обърнем към него. Тогава установих, че той е един много кадърен и свестен човек. Дълго време работихме с него на база това, че имаме еднакви виждания за това как трябва да изглеждат участниците в един български кабинет - да са професионалисти и да имат сериозна подготовка, като образование и качества. Доста време работихме с Николай Василев и в момента, когато обявихме проектокабинет, в общественото пространство изненадващо за мен настана една неудовлетвореност от това кандидат за премиер да е човек, който е имал нещо общо с властта. 

За "Демократична България"

Христо Иванов и "Демократична България" започнаха да казват, че само защото в правителството е участвало ДПС, Николай Василев е ДПС. По същата логика можем да кажем, че Христо Иванов е ГЕРБ, защото той участва в правителството на Бойко Борисов като министър. И на въпроса "Защо мислиш така?", той не можа да даде отговор. Но в крайна сметка се създаде едно напрежение за два дни, но след това Николай Василев даде една пресконференция, на която отговори на всички въпроси и те млъкнаха. Оттеглихме го, защото се създаде едно впечатление, че има връзка с нещо старо, което не е достатъчно почтено. Има и други хора, които имат качества да поемат тази отговорна роля. 

Но аз знам какво искат ("Демократична България" - бел.ред). Те искат постове, въпреки че твърдят, че не искат. Казват, че не искат постове, а да се говори за политики, намерения и цели, но всъщност искат постове. Значи - Николай Василев има общо със старото, има опит, но не - трябва да е ново лице. След това предлагаме Пламен Николов - ама той няма опит. Цялото поведение на ДБ е такова, но мисля, че ги превръщаме в по-важни, отколкото са. Те сега или ще подкрепят това правителство, или няма, но ще носят своите последствия. Мисля, че Христо Иванов си слага по-голяма роля, отколкото има всъщност. А той има точно толкова, колкото му е определил суверенът - четвърта политическа сила.

Слави Трифонов уточнява, че е провел телефонен разговор с председателя на ПГ на "Демократична България", след като чул в интервю на Христо Иванов, че го е търсил, но той не си вдигал телефона. Трифонов бе категоричен, че Иванов не му е звънял преди да прочете декларацията от парламентарната трибуна.

За поведението на останалите партии

Сега, за съжаление, всички са срещу всички. Защо е така, не мога да кажа. Ние ("Има такъв народ" - бел.ред) не сме симпатични на никого. Явно една голяма част от българите, които са решили, ние да присъстваме в парламента, са направили така, че да вкарат в съществуващата от години политическа система един играч, когото никой не харесва. И това предизвиква поведението "всички срещу всички". Трябва да бъдат отговорни първо пред суверена, а тогава да бъдат политически партии. Сега така се е случило, че ние сме първа политическа сила, ние предлагаме правителство и ще видим как ще реагират.

За журналистическите реакции

Българската журналистика през последните години се превърна в това, което виждаме днес. Няма да споменавам конкретни имена, но такава е истината - без достойнство, самочувствие и смелост. От самото начало беше ясно, че ние няма да сме симпатични на журналистите, защото те 11 години показваха как Бойко Борисов реже ленти. Ако не реже ленти, мисирките обикалят около него. Националната телевизия получава пари от държавата, затова трябва да си мълчи. СЕМ слуша това, което казва Бойко Борисов, който управляваше еднолично държавата. И сега, идвайки във властта на други политически субекти, някакви други неща се появиха като мотивация. Аз мисля, че българите имат нужда от спокойствие, дали ще може този парламент да им го даде, ще видим.

 Поддава ли се ИТН на външен натиск

Ако има външен натиск затова, че ние искаме да имаме власт, ясно казвам, че властта не е самоцел за "Има такъв народ". Властта не е на всяка цена, тя е средство. Тя не е дявол, който е цел за мен и хората, които са около мен. Ние правим това, което сме решили и не се влияем от никого, освен от хората, които са ни пратили в този парламент. Те са единствените, които биха могли да повлияят на наше решение. Нито медии, най-малкото пък Христо Иванов или комбинация от него и останалите там, могат да повлияят на едно наше решение. Кога го извадиха Петър Илиев, кога го направиха министър-председател, кога аз го оттеглих? Има ли доказателство, че аз съм предложил Петър Илиев за премиер? Някъде има ли такава заявка? Няма. Има слухове, но слухове има всякакви. 

За евентуални нови избори

Изборите не са проблем. Те са нормалният ход на една демократична държава. Като не може да се разберат партиите, които са избрали хората, се отива на избори. Ако не са избори, какво да стане? Да се разберем? С кого? Явно има някакво неразбирателство, което е на база на различия. Явно съдебната реформа, индексацията на пенсиите и парите, които ще дойдат за възстановяване и развитие не са достатъчен мотив. Защо не се разбереш с нас? Ще ни дадеш по някое министерство, какъв е проблемът...В Министерство на финансите трябвало да е Асен Василев, ма защо? Нали ние сме първа политическа сила.