Андрей обичаше България и щеше да се реализира тук. Иронията е, че той учеше право и щеше да е добър. Според мен той се обръща в гроба. Това каза пред Нова тв Крум Лозев, съученик на убития Андрей Монов. Той е силно изненадан от решението за пускането предсрочно на извършителя на престъплението Джок Полфрийман.

"За съжаление е истина, а скандалните неща са нормални за България. Полфрийман излежа малко под 11 години в затвора", добави Димитър Кръстев, приятел на убития Андрей Монов.

Убийството на студента Монов се случи на 28 декември 2007 г. в центъра на София - пл. "Света Неделя". Към момента на убийството жертвата е на 20 години, а Джок Полфрийман - на 21. Смъртта на Монов настъпва след нанесен с нож удар в гръдния кош, който засяга левия бял дроб и сърцето. За това деяние Полфрийман е признат за виновен и осъден на 20 години лишаване от свобода и общо 400 000 лв. обезщетение към близките на убития. Полфрийман е признат за виновен и за опит за убийство на приятеля на Монов - Антоан Захариев.

"Линейката пристигна много късно - около 40 минути. Ако те бяха бързи, Андрей щеше да е жив", разказа още Кръстев.

"Присъдата беше много малка. За убийство и опит за убийство се получи една малка присъда. Фактът, че дори нея няма да излежи, е обиден", допълни по темата Крум Лозев.

"Андрей щеше да се реализира в България, той беше добър човек. Странно е как се взе едно такова решение. Фокусът е над местните избори, а решението се взе тихо", завърши Димитър Кръстев.

Апелативният съд в София реши вчера да освободи предсрочно австралийския гражданин Джок Полфрийман. Тричленен състав с председател Калин Калпакчиев и членове Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева разгледа днес жалба срещу решение на Софийския градски съд, с което е оставена без уважение молба за предсрочно условно освобождаване на Полфрийман.

Съдът е освободил предсрочно австралиеца Джок Полфрийман, защото се е поравил през 12-те години, прекарани в затвора за убийството на студента Андрей Монов в София. Това заяви от своя страна адвокатът на Полфрийман - Калин Ангелов. Той каза още, че е присъствал на заседанието, на което апелативните съдии решили да пуснат клиента му на свобода над шест години по-рано от очакваното.

"Мотивите са много дълги и подробни. С нетърпение чакам да ги качат на сайта на съда, за да не ги преразказвам", каза Ангелов. И допълни, че не знае каква точно е процедурата, през която австралиецът ще трябва да премине след излизането си от затвора. Защитникът не знаел и дали Полфрийман трябва да бъде екстрадиран в родината си.