Южнокорейската Следствена служба за борба с корупцията по високите етажи на властта спря изпълнението на заповедта за арест на сваления с импийчмънт президент Юн Сук-йол след сблъсъци с президентската охрана, предаде южнокорейската новинарска агенция Йонхап.

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК>>>

Решението бе взето от следователите поради невъзможността им да арестуват Юн. След като влязоха на територията на резиденцията му в Сеул, представителите на властта бяха блокирани от военнослужещи от президентската охрана на отстранения с парламентарен вот държавен глава.

Следователите са влезли в резиденцията в 8:02 ч. местно време. Те са представили заповедите за арест и претърсване на началника на отдел "Национална сигурност" и са поискали съдействие, но той е заявил, че претърсването не е разрешено поради "закона за сигурност и зоната за сигурност", след което са последвали сблъсъци с военните, разположени в резиденцията. 

Представителите на разследващите органи са възпрепятствани и от поддръжници на сваления президент, които също са блокирали подстъпите към резиденцията му. Близо 2800 полицаи са мобилизирани за справяне с безредиците.

Въпреки обявения в средата на декември импийчмънт, Юн Сук-йол се счита за временно отстранен от длъжност до приключване на делото в Конституционния съд и се намира под защитата на президентската служба за сигурност.

Снимка: АР/БТА

Адвокатите на Юн Сук-йол нарекоха опита за изпълнение на заповедта за арест незаконен и се заканиха да се обърнат към съда. "При положение че е в ход обжалване в Конституционния съд срещу заповедта за арест, тя е невалидна и ние ще оспорваме изпълнението ѝ", допълни юристът Йон Кап-гюн за Йонхап.

Следствената служба обяви, че ще разгледа следващите си ходове и изрази съжаление от поведението на Юн Сук-йол, информира Йонхап.

Снимка: АР/БТА

По-късно южнокорейските следствени органи образуваха разследване срещу началника и заместник-началника на службата за президентска охрана по обвинение във възпрепятстване на правосъдието. Двамата са призовани на разпит утре, допълва южнокорейската осведомителна агенция.

Съдът в Сеул издаде заповед за арест на Юн Сук-йол на 31 декември, след като той игнорира три призовки за разпит по дело за държавна измяна след въвеждането на военно положение на 3 декември поради конфликт с опозиционните партии. Държавният глава отмени режима рано сутринта на 4 декември след гласуване от страна на депутатите. В същия ден опозиционните партии започнаха процедура по импийчмънт. На 14 декември те успяха да отстранят Юн от втория опит.

Снимка: АР/БТА

Заради въведеното военно положение южнокорейската полиция започна разследване срещу Юн по подозрение в държавна измяна. Това е единственото престъпление, което не е обхванато от президентския имунитет. За него се предвижда наказание до смърт. Ако бъде подложен на импийчмънт, могат да бъдат разследвани и други обвинения, като злоупотреба с власт и подстрекателство към бунт. Самият Юн Сук-йол обеща да се "бори докрай" след издаването на заповедта за арест и началото на процеса за импийчмънт.

Снимка: АР/БТА