И на втора инстанция: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за катастрофата на "Черни връх"
Съдът е потвърдил, че майката на Хариет Стефанович трябва да получи и 800 хиляди лева обезщетение
20 години затвор и на втора инстанция за Георги Семерджиев за причинената смърт на двете млади жени при жестоката катастрофа на столичния бул. "Черни връх" през 2022 г.
Войната по пътищата
- Осъдиха Георги Семерджиев на 20 години затвор за катастрофата на "Черни връх"
- Едната тайнствена свидетелка по делото "Семерджиев" се яви в съда, но не бе разпитана
- Няма ДНК на Семерджиев по въздушната възглавница и други предмети в колата му
- Осъдиха Георги Семерджиев и за кражба на бензин
- Георги Семерджиев бе осъден на 2 г. затвор за използването на фалшива шофьорска книжка
Решението на Софийския апелативен съд е излязло този следобед. То изцяло потвърждава определението на първоинстанционния съд, потвърди един от адвокатите по делото - Пламен Димитров, пред NOVA.
Преди това Семерджиев обжалва присъдата пред втората инстанция. Към този момент информацията не е официално потвърдена от съда.
Съдът е потвърдил, че майката на едното загинало момиче - Хариет Стефанович, трябва да получи и 800 хиляди лева обезщетение, допълва БНТ.
Защитниците на семействата на жертвите съобщиха пред bTV, че решението е на цели 74 страници.
То може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд. Дали това ще се случи и какви са мотивите за него - най-вероятно ще стане ясно утре.
Софийският градски съд призна Георги Семерджиев за виновен по пет обвинения, като основното е за причинената по непредпазливост смърт на двете жертви. Случаят е определен като особено тежък и максималното наказание е именно 20 години затвор.
37-годишният бивш футболист се удари челно в такси на бул. "Черни връх", около 22.20 часа на 5 юли 2022 г., след което автомобилът му "Ауди" се разполови и уби на място пешеходките Христина Дилева и Хариет Стефанович. Разследването установи, че Семерджиев е минал на червен светофар с драстично превишена скорост от 166 км/ч при ограничение от 50 км/ч, бил е под влияние на амфетамин и метаамфетамин, книжката му е била отнета и карал с фалшиво свидетелство и подменени номера на колата.
След катастрофата пък веднага е избягал от местопроизшествието и се укрил, без дори да помисли да помогне на пострадалите. От мотивите на градския съд при първоинстанционното разглеждане на делото стана ясно, че Семерджиев е щял да получи и по-тежко наказание, ако беше обвинен, че макар и непредпазливо, е действал самонадеяно, а не с небрежност.
На втора инстанция пред апелативния съд защитата на Семерджиев настояваше, че той се возел в колата при трагичния инцидент, а е шофирало момиче, което трябваше да се яви и да свидетелства, но това така и не се случи, а съдът я заличи като свидетел. Показания даде само Велина Аршикова, която каза, че е пътувала на задната седалка, Семерджиев бил до шофьорското място, а колата била управлявана от мистериозната Елена Йорданова.
Според обвинението и защитата на близките на едно от убитите момичета това е абсурдна теза, тъй като вещите лица са заключили, че няма как човек да оцелее след удара, ако е бил на задната седалка на колата.
Прокуратурата настояваше САС да потвърди присъдата, като държавното обвинение беше категорично, че версията на Семерджиев е проверена и отхвърлена. Доказано беше, че подсъдимият е употребил и наркотици в деня на инцидента, а според прокуратурата ефектът на засечения в организма му метамфетамин е като падане на всички задръжки.
Десетки полицаи също бяха разследвани заради катастрофата със Семерджиев и съмненията за "чадър" над него, след като разследващите установиха, че тъй като не е имал ключове от дома си, той е повикал вече бившата полицайка Симона Радева, заподозряна, че му е осигурявала протекция. Според обивнителния акт тя му е осигурила стълба, по която да влезе в дома си. Заради случая над 10 началници в МВР бяха наказани. Сред тях са трима директори на районни управления в София - на 5-о, 6-о и 7-о РУ.