Европейският съюз ще започне дискусия за "честно разпределяне на тежестта" от приемането на милиони бежанци вследствие на руската инвазия в Украйна, съобщи днес на пресконференция еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон, цитирана от Ройтерс.

ЕС няма да определя броя на бежанците, който всяка държава трябва да приеме, и ще се опита да не повтаря грешките от последната мигрантска вълна през 2015-2016 г., когато 27-те страни членки се скараха жестоко за разпределянето на бежанците от Сирия, които бяха около един милион души, каза Йохансон.

Тя добави, че "справедливото разпределяне на тежестта" от бежанците ще бъде обсъдено на среща на вътрешните министри на държавите от съюза в понеделник.

Руската инвазия стана причина само за месец в ЕС да влязат 3,5 милиона бежанци. Около половината от тях са деца, а по-голямата част от останалите - жени. Украинските власти забраниха на мъжете, които са годни за военна служба, да напускат страната, отбелязва Ройтерс.

ЕС бързо отвори границите си за украински бежанци, като им гарантира жителство, право на свободно движение, достъп до образование и медицински услуги, както и до пазарите на труда и за недвижими имоти.

Според изчисления на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие приемането на 3 милиона бежанци може да струва на ЕС най-малко 0,25 процента от брутния му вътрешен продукт и значително повече на държавите, които приемат най-много украинци.

Бежанците пристигат основно в съседните държави на Украйна, които са членки на ЕС, като Полша, Румъния, Словакия и Унгария. Около два милиона от тези хора обаче вече са се придвижили към западната част на Европа, обърна внимание Йохансон.

Тя допълни, че Европейската комисия е започнала да разработва индекс, с който да се преценява относителната тежест върху всяка страна членка. Той ще взима предвид броя на населението на съответната държава, броя на украинските бежанци на нейна територия, както и на кандидатите за убежище, които е приела миналата година.

Йохансон посочи, че Полша е изправена пред най-трудното предизвикателство, като след нея се нареждат Австрия, Кипър, Чехия и Естония. Всички тези страни са по-малки от Полша като площ и като население.

Заместник-председателката на Европейската комисия по въпросите на демокрацията и демографията Дубравка Шуица каза на брифинга, че за по-малко от месец от началото на войната Полша е приела около един милион украински деца, което е близо три пъти повече от обичайния брой раждания за една година в страната.

"Над 1,5 милиона (украински) деца са преминали границата с ЕС. В Европа се наблюдава демографска промяна", допълни тя.