Искри продължават да прехвърчат между столичният кмет Васил Терзиев и екипа му от ПП-ДБ-СС и общинарите от ГЕРБ-СДС, след като стана ясно, че и Симеоновският лифт отива в историята. В неделя сутрин представители и на двете коалиции дадоха пресконференции, в които се обвиняваха взаимно, а от партията на Борисов поискаха и оставка.

"Нашият ангажимент, който сме заявявали, е до края на нашия мандат да има поне един работещ лифт. Надяваме се да има доста по-всеобхватно решение, а не само един, за да може планината да бъде достъпна. За това работим", увери кметът на София Васил Терзиев на брифинг във връзка с неработещите лифтове до Витоша и възможните решения.

По думите му няма как да има очаквания за шест месеца да се реши проблем, наследен от старото управление на Столичната община и датиращ от 2007 г.

"Чухме доста измислици на темата с Витоша и от ГЕРБ да пробват да хвърлят вината за нещо, което те са сътворили на някой друг и да се налага да говорим как за шест месеца не сме успели да направим неща, за които те са имали 35 шестмесечия - от времето, когато са продали лифтовете с един безумен договор, който не ни защитава интересите по никакъв начин", каза Терзиев.

По-рано днес от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет поискаха освобождаването на заместник-кмета по правни въпроси на Столичната община и заявиха, че има бездействие от страна на кмета на София по въпроса със Симеоновски лифт.

"След години на престъпно бездействие от страна на тогавашните управляващи, сме напът да загубим окончателно Симеоновския лифт", обяви вчера председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров.

Общината има възможност да възстанови един от лифтовете - Драгалевския, отговори Терзиев на въпрос на БТА какви са конкретните стъпки оттук нататък, за да има работещ лифт. По думите му има възможност това да стане със средства на общината. Надеждата ни е, че можем да направим повече. Искаме да видим какви са възможностите за по-всеобхватно решение, което да включва и Симеоновския, да се види инфраструктурата горе в планината. Целта е да не се модернизира на парче. Това включва разговор с всички заинтересовани страни, анализ на правните възможности, за да видим къде "сечението между идеалното и това, което е възможно", посочи той.

Имаше заповед, издадена от кмета Терзиев да се направи проверка защо Симеоновският лифт е спрял работа в края на декември-началото на януари, каза кметът на район "Витоша" Зарко Клинков на уточняващо питане какво е било предприето, след като в началото на зимния сезон кабинковият лифт не бе пуснат.

"На 4 януари колегите направиха проверка. Констатирано е, че първи двигател е аварирал и е бил разглобен и изпратен за ремонт, като собственикът на лифта е дал хоризонт от четири месеца за приключването на ремонта. Помолихме ги да предоставят всякакъв тип документи - за ремонт за технически преглед на съоръженията и всичко останало, до момента това не е направено. Като изтекоха тези четири месеца, просто казаха, че лифтът няма да продължи", разказа още Клинков.

По време на брифинга председателят на групата общински съветници на "Продължаваме Промяната-Демократична България Спаси София" Борис Бонев коментира сключването на договора. "ГЕРБ носят пълната отговорност за това, че днес няма нито един работещ лифт на Витоша"Симеоновски лифт, коментира той. Според него е липсвал последващ контрол след продажбата на съоръжението по договор и е имало издаване на нищожни заповеди през годините, за да симулират от общината дейност. Бонев посочи, че през 2007 г. кмет на София е Бойко Борисов, а в Надзорния съвет на Общинската агенция по приватизация, с негова лична квота, е назначена Йорданка Фандъкова. Тогава е било решено общинското дружество "Въжени линии" да се продаде, като на 20 декември 2007 г. се сключва фактическата сделка, обясни общинският съветник. И добави, че има смяна в състава на Надзорния съвет на Общинската агенция по приватизация, като в него отново има сегашни кадри на ГЕРБ.

Снимка: БТА

Малко по-рано днес от ГЕРБ-СДС настояха незабавно да се освободи заместник-кметът по правни въпроси на Столична община, защото с това поведение София ще си изгуби лифтовете, каза пред журналисти Георги Георгиев, заместник-председател на Столичния общински съвет по повод затварянето на Симеоновския лифт. По думите му резултатът от бездействието на кмета на София е затварянето на Симеоновския лифт.

"Договорът за приватизация на лифта се сключва на 26 юли 2007 г. и тогава в Общинския съвет, взел решението за приватизация, няма нито един общински съветник на ГЕРБ", добави той. "Обръщаме внимание на поведението на кмета от публичната му изненада, а освен това говорят неистини и заблуждават гражданите, приемайки тезата на приватизатора, че срокът на приватизационния контрол бил изтекъл. Този срок е 25 год., което означава, че до 2032 г. Столична община има всички права да упражнява контрол, за да може лифтът да работи, каза още той. По думите му проблемът е в бездействието и в незнанието. Кметът на София и колегите му трябва да прочетат договора, за да разберат как могат да защитят софиянци, а не да повтарят удобната теза на приватизатора", добави Георгиев.

Снимка: БТА

Незабавно да се освободи заместник-кметът по правни въпроси на Столична община, защото с това поведение София ще си изгуби лифтовете, каза пред журналисти Георги Георгиев, заместник-председател на Столичния общински съвет, член на ГЕРБ, по повод затварянето на Симеоновския лифт. По думите му резултатът от бездействието на кмета на София е затварянето на Симеоновския лифт.

Договорът за приватизация на лифта се сключва на 26 юли 2007 г. и тогава в Общинския съвет, взел решението за приватизация, няма нито един общински съветник на ГЕРБ, добави той. Обръщаме внимание на поведението на кмета от публичната му изненада, а освен това говорят неистини и заблуждават гражданите, приемайки тезата на приватизатора, че срокът на приватизационния контрол бил изтекъл. Този срок е 25 год., което означава, че до 2032 г. Столична община има всички права да упражнява контрол, за да може лифтът да работи, каза още той. По думите му проблемът е в бездействието и в незнанието. Кметът на София и колегите му трябва да прочетат договора, за да разберат как могат да защитят софиянци, а не да повтарят удобната теза на приватизатора, добави Георгиев.

"Искаме на 25 май да има извънредно заседание, за да изслушаме кмета Васил Терзиев", каза Антон Хекимян, член на партията.

"Със спирането на Симеоновски лифт собственикът на лифтовете "Витоша ски" нарушава приватизационния договор. Това е напълно нова ситуация, която задължава Столична община да наложи предвидената по договор неустойката в размер на 8,3 млн. лв. Веднага след налагане на санкцията следващата стъпка, която трябва да се предприеме е разваляне на приватизационния договор и връщане на лифтовите съоръжения на общината", заявиха общинските съветници от ГЕРБ-СДС Георги Георгиев, Прошко Прошков, Антон Хекимян и Мирослав Боршош.

"За пръв път нямаме нито едно работещо лифтово съоръжение, което означава, че за пръв път имаме фрапиращо неизпълнение на договора. Това дава възможност общината да развали приватизационния договор. Приватизаторът ще се окаже в ситуацията на хитрата сврака с двата крака", обясни Георгиев.

"Още в понеделник свиквам извънредно заседание на Надзорния съвет на Столичната общинска агенция по приватизация. Внасяме доклад за налагане на санкцията от 8,3 млн. лв. на "Витоша ски" и предприемане на действия по разваляне на договора", заяви Прошко Прошков.

"Обоснованите ни опасения са, че групата на "Промяната" в София защитават интересите на приватизатора. Нищо друго не може да обясни напълно невярното твърдение на председателя на общинския съвет Цветомир Петров, че срокът за следприватизационен контрол е изтекъл. Това е лъжа. Срокът е 25 години, а именно до 2032 г.", заяви Георги Георгиев.

Той припомни, че решението за приватизацията на лифтовете на Витоша е взето на 26 юли 2007 г. от Столичния общински съвет.

На интернет страницата на "Витоша ски" е публикувано съобщение, в което се посочва, че "лифтовете излизат в профилактика и няма да работят до началото на летния сезон".