Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов излезе с нова оферта към ПП-ДБ, която споделил с ДБ, защото от ПП не участвали в срещата - да изберат временно за председател на Народното събрание Рая Назарян, докато направят заедно мнозинство и кабинет, след което тя да се оттегли и за шеф на парламента да бъде избран Атанас Атанасов.

Премиерът обаче ще бъде от ГЕРБ, подчерта Борисов какво е важното условие за новото предложение. Така утре от партията отново ще издигнат Рая Назарян за шеф на парламента, след като я изтеглиха и веднъж вече подкрепиха Наталия Киселова.

"И им казах на колегите - избираме Рая, правим кабинет с премиер на ГЕРБ, тя подава оставка, избираме ген. Атанасов", обяви Борисов на среща с актива на партията в Стара Загора, излъчвана онлайн във Фейсбук.

"Трябва да имаме над 77-78 депутати, за да можем да направим това, което е нужно, и това казах и на "Продължаваме промяната-Демократична България". Казахме - гласувайте за Рая Назарян и подписваме, че когато направим кабинет, веднага я оттегляме и става Атанасов. И вече, когато имаме мнозинство и за бюджет, тогава ще говорим и с другите партии за кабинет", казал на ПП-ДБ Борисов.

Преди да изложи новото предложение към ПП-ДБ Борисов направи рекапитулация какво е предприел като действия до момента. "Предложих Атанасов шеф на парламент, Борисов шеф на кабинет. След като си казал "А", кажи и "Б", коментира той. След отхвърлянето на офертата му преди седмица последва издигане на Атанасов вече като кандидатура на ДБ, която ПП подкрепи, но с акцента, че това няма отношение към предложението на Борисов за мнозинство и кабинет с заедно с тях и с него начело.

"Казах на колегите от ПП-ДБ "Връщаме се назад". Ние няма да оттеглим Рая, гласувайте за Рая, а ние там ви подписваме, че в момента, в който се направи кабинет, тя се оттегля и избираме Атанасов /за председател на НС - б.а/", разказа Борисов.

"Днес разговаряхме с колегите от БСП, както и с ДБ, защото ПП не участват. И те казват - гласувайте утре за ген. Атанасов да го изберем, а след това ще си направим тематични мнозинства с другите партии ще си изберем регулатори. Да, ама утре хората ще ни питат защо ви дадохме доверие, като гласуваш за Борисов, а получаваш Атанасов", коментира лидерът на първата политическа сила. 

"Сега утре трябва да се извъртаме, защото когато ние искахме да я направим председател, ПП-ДБ даже не влязоха в залата. Изключително уважавам Атанасов, но не става въпрос за личността му. С две ръце ще гласувам за ген. Атанасов, само че аз трябва да отговоря пред вас защо. И ако няма кабинет, аз няма как да го направя", обясни пред съпартийците си Борисов.

Борисов обясни и какъв е бил мотивът миналия петък ГЕРБ да застане зад номинацията на БСП Наталия Киселова.

"Дойдоха колегите от БСП, казаха: "След като ПП-ДБ оттеглиха кандидата си, вие оттеглихте кандидата си, предлагаме госпожа Киселова. Въпреки нашите решения, ние се съгласихме и на две гласувания подкрепихме, но не ѝ стигна", заяви Борисов.

И добави, докато излагаше новото предложение към ПП-ДБ: "С колегите от БСП ще водим отделен разговор". Борисов уточни, кандидатът на левицата Наталия Киселова се е държала много коректно.

Трудно обяснимо е за хората, според Борисов, седмици след изборите "как последният иска да има кордон за първия, предпоследният да е председател на Народното събрание, който да стане и премиер, а предпредпоследният иска същото, защото има с двама депутати повече от предпоследния.

"Няма логика, но въпреки всичко оттеглих Рая Назарян, за да може да се събере някакво мнозинство, защото проблемът с бюджета не е самият бюджет, а в мнозинството, което го приема - ще продължи ли разточителното харчене и какви ще са приоритетите. Такова мнозинство няма", напомни лидерът на ГЕРБ. 

Той отново подчерта, че пред страната има прозорец до 12 декември, в който може да влезе в еврозоната.

"Искам да има правителство. Искам да носим отговорност, ако ни дадат, защото народът ни даде тази власт. Силата е в нас. Колкото и да се пъчат другите, това самодоволство ще им изяде главата на следващите избори. Ние отстъпваме, отстъпваме, диалогични сме - те искат да ни се качат на главата. Няма да го направя отново, защото вие не ни давате", заключи лидерът на ГЕРБ.