Женски ловен сокол, част от една от едва трите известни двойки на световно застрашения вид, които се размножават в природата на България, бе намерен отровен в района на Пловдив, съобщиха от "Зелени Балкани".

Екипът на природозащитната организация, част от проект "Живот за сокола", е получил информацията за инцидента благодарение на поставения на гърба на птицата сателитен предавател. При проверка на терен експертите са открили трупа на сокола в типична при отравяне агонизираща поза, а в ноктите и гушата му са намерени оцветени в розово пера от гълъб, който е бил използван като отровна примамка.

Трупът на сокола незабавно е транспортиран до спасителния център на "Зелени Балкани", където ветеринарните лекари, са извършили обстоен патологоанатомичен анализ. Резултатите от аутопсията са потвърдили съмнението за отравяне, а лабораторните изследвания са показали, че за отрова е използван вид пестицид, употребяван в селското стопанство.

Снимка: "Зелени Балкани"

Женският ловен сокол носи пръстен с код 1А и е излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" в рамките на програмата на организацията за завръщане на вида у нас. Тази птица е една от едва шестте, размножаващи се в природата ни. Тя бе освободена през 2023-а и още на следващата година сформира двойка и успешно отгледа поколение в България.

Снимка: "Зелени Балкани"

Проектът "Живот за сокола" започна от 2021 година, партньори в него са редица български и международни организации, в т.ч. Българско дружество за защита на птиците и "Зелени Балкани". В рамките на проекта са организирани редица обучения с международни лектори за представители на МВР, прокуратурата, Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пловдив и други институции с цел повишаване на капацитета при борба с незаконното залагане на отровни примамки в дивата природа и ефективна превенция. През 2021 г. от Министерството на околната среда и водите е приет "Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа".

За случая са уведомени както в РИОСВ-Пловдив, така и в полицията, където вече е в ход разследване.

От "Зелени Балкани" припомнят, че използването на отровни примамки е незаконно и подлежи на административни и ефективни наказания както по закона за биологичното разнообразие, така и по Наказателния кодекс на Република България. Употребата на отровни примамки в дивата природа е сред основните причини за унищожаване на редица редки и застрашени в световен мащаб видове, но също така засяга домашни животни и представлява риск за човешкото здраве. От природозащитната организация припомнят още, че преди време друга птица от застрашения вид "Царски орел" стана жертва на отровна примамка, поставена от гълъбовъди край Перущица.