Лекарства срещу COVID-19 липсват в аптеките, безплатните изчезват, защото се изнасят
След като изтече определеното време, за което са предписани медикаментите, пациентът вече трябва да си ги заплаща сам, заявиха фармацевтите
"Общо 18 лекарства са специално за диагнозата COVID-19. Четири от тях трайно липсват, например - антикоагуланти. 9 от медикаментите са с доплащане. Част от безплатните изчезват от пазара, защото се изнасят", за това алармира председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов пред NOVA NEWS.
"Безплатните медикаменти се предписват еднократно и са до три броя на рецепта, само за осигурени хора. Има и терапевтични курсове, които не трябва да се нарушават - варират от 3 до 10 дни. След като изтече определеното време, за което са предписани медикаментите, пациентът вече трябва да си ги заплаща сам, в случай че терапията му продължава", обясни той.
Неотдавна Здравната каса обяви списък с лекарства, които ще са безплатни за пациенти с лека форма на коронавирус, които са преминали през COVID центрове. Те са разпределени в три групи - антибиотици, кортикостероиди и медикаменти, повлияващи кръвосъсирването.
На много места обаче предписването им, което трябва да става с електронни рецепти, все още не върви гладко. В Бургас например стана известно, че въпреки че има две поликлиники, които са сключили договор с НЗОК, не могат да изписват безплатни лекарства за домашно лечение, тъй като чакат софтуера за рецептите.