Как да запазим българската конкурентоспособност в новите техно-икономически реалности?
Слушайте подкаста на Маги Малеева "На градус" в партньорство с Dir.bg и Green transition
Новият сезон на "На градус" - подкаст на "Горичка" и групата "Анонимните климатици", вече се излъчва в съвместно партньорство с Dir.bg, като част от платформата ни за диалог, идеи, търсене и намиране на зелени решения Green transition. Във всеки епизод основателят на "Горичка" Маги Малеева и водещи експерти повдигат и дискутират важни за всички нас теми, свързани с климатичните промени.
Какви са предизвикателствата на бъдещето, какво трябва да се направи и какви са стъпките, с които всеки от нас може да помогне в борбата с климатичните промени - това са основните въпроси в подкаста.
А те допълват водещата тема на Dir.bg и Green transition - Зеленият преход, който вече създава нови възможности за просперитет, за устойчива трансформация и модернизация на икономиките в ЕС, за повишаване на конкурентоспособността и на доходите на гражданите.
През август 2024 г., България бе домакин на едно от ключовите годишни събития на Междуправителствения панел по климатични промени към ООН (IPCC), което провокира различни научни екипи от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ), най-голямата публична академична институция в страната, да започнат открит диалог по редица критични теми.
Гост днес в "На градус" е д-р Мария Трифонова e преподавател в катедра "Икономика и управление по отрасли" на Софийския университет и заместник-директор на Net-Zero Lab. Основните ѝ компетенции са в областта на възобновяемата енергия и нейната пазарната интеграция, националните и европейски политики за декарбонизация, както и социо-икономически аспекти на енергийния преход. Мария бе заместник-председател на Комисията по енергиен преход към Консултативния съвет по Европейската зелена сделка.
В 9-ия епизод от "На Градус" Мария дава отговор на въпросите къде е България спрямо останалите държави в ЕС по отношение на научните изследвания и иновации и защо е важно страната да води енергийни и климатични политики с мисъл за бъдещето.