Ден 1 от пълния Шенген: Министри от България и Румъния вдигнаха бариерата на "Дунав мост"
Така вътрешните министри Атанас Илков и Кътълин Предою отбелязаха в полунощ пълноправното приемане на двете страни
Служебният министър на вътрешните работи на България Атанас Илков и неговият румънски колега Кътълин Предою вдигнаха символично в полунощ бариерата на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Дунав мост" при Русе-Гюргево, с което отбелязаха пълноправното приемане на двете страни в Шенген, предаде БТА.
"За мен е изключително удоволствие, отговорност и привилегия да бъда днес с вас. С вас работим повече от 17 години за постигането на тази цел. Преминахме през много предизвикателства, но успяхме. Затова в днешния ден можем да се поздравим с успеха", обърна се към представителите на румънската страна Атанас Илков. По думите му за двете държави това е един исторически успех, постигнат съвместно на база на доверието. Той благодари на румънския си колега за поканата да бъдат заедно на граничния пункт днес, както и за положените усилия, за да бъде постигната "тази заветна цел". Илков благодари на българските и румънските служители в министерствата на вътрешните работи за положените усилия през последните години, за да можем в днешния ден да се поздравим с този успех. Илков каза още, че присъединяването към Шенген е успех и за българския бизнес.
"България и Румъния доведоха до край един проект, който е от значение не само за двете държави, но и за Европа", каза от своя страна Кътълин Предою. Той допълни, че моментът е исторически и е заслужил политическото си значение. Това е изключително важен момент и за икономическия сектор, и за гражданите на двете държави, добави Предою. "С подкрепата на европейските партньори България и Румъния за пореден път демонстрираха, че Европейският съюз е едно формирование, което е живо, каза още той. В живота на всеки народ има както моменти на трудности, така и моменти на възходи. Нека да приемем и изживеем този нов момент с отворени сърца и с радост. Искам да благодаря както на румънските, така и на българските колеги, а също и на европейските партньори. Всички работихме заедно за осъществяването на този проект, допълни Предою".
По време на официалната церемония оркестър изпълни химните на двете държави. Официални гости на събитието бяха представители на институции от двете страни на река Дунав. Влизането на двете държави в Шенген бе отбелязано на граничния пункт и с наздравици с шампанско и заря. Двамата министри подариха на първите преминали пътници специални грамоти. А от областната управа в Русе ще раздадат на първите 1000 пътници, които преминат през границата, бисквитки с надпис "BG-RO Schengen".
Кратка церемония имаше и на граничния пункт край Русе. Там Илков подари на Предою табела с надпис "Шенген" и датата 12.12.2024 г., на която беше взето решението двете държави да бъдат приети като пълноправни членове в Шенгенското пространство.
Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов заяви, че за да се постигне такъв рязък напредък през последната година и половина, доверието се е повишило много. "Доверието е на много високо ниво в нашите съседи и във всички останали западноевропейски партньори от Европейския съюз, във "Фронтекс". Нямаме никакво съмнение и те нямат никакво съмнение в нас. В момента това, което постигнахме - България и Румъния, е, че министерствата на вътрешните работи и граничните полицаи на двете страни са във възможно най-добрата кондиция, в най-добро състояние поради многото тестове и изпитания, които преминахме през последните години. Нашето ниво е изключително високо и това се цени от нашите европейски партньори", каза още Златанов.
Посланикът на България в Румъния Радко Влайков заяви, че това е исторически момент за двете държави. "Вярвам, че това ще помогне да се види комуникацията и всичко, което сме започнали, в рамките на едно стратегическо партньорство, подписано между президентите на двете страни на 15 март 2023 година. Надявам се новото румънско правителство да намери контакт с евентуалното ново българско правителство и да заработи по изпълнение на всички цели", каза Влайков.
Досега всички хора и превозни средства, които преминаваха през ГКПП "Дунав мост", подлежаха задължително на 100-процентова проверка. От полунощ леките автомобили, пътуващи към северната ни съседка, ще заплащат такса "мост" от българска страна, след това ще преминат по моста, а от румънска страна само малка част от тях ще подлежат на граничен контрол по метода "анализ на риска".
Огледален ще бъде редът за минаване в обратна посока, обясни директорът на регионалната дирекция "Гранична полиция" в Русе комисар Димитър Чорбаджиев. Това се отнася и за тежкотоварните превозни средства. Например, в посока Румъния те отново ще заплащат такса "мост" от българска страна, като само една част от тях ще бъдат проверявани на румънска територия. По възможност контролът ще се извършва още преди да се явят в зоната на граничния пункт.
Така от днес България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство. На 12 декември миналата година Съветът на Европейския съюз (ЕС) реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП), в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие.
От 31 март 2024 г. и България и Румъния вече прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген. Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния също беше премахнат от тази дата. Това бе прието по време на Испанското председателство на Съвета на ЕС на 30 декември 2023 година.
Как ще се осъществява контролът на границите с Гърция и Румъния
От днес отпада контролът на всички граници с ЕС. Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от месец ноември на българо-румънската границата в следващите шест месеца ще се осъществява частичен контрол. Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" гл. комисар Антон Златанов заяви през ноември, че няма да бъдат проверявани 100 % от преминаващите хора и автомобили, а по метода "анализ на риска", с акцент незаконната миграция, в края на граничната зона ще бъдат отделяни около 5 до 10 % от автомобилите, предимно на изход от България, които ще подлежат на проверка.
На границата с Гърция ще се работи с компенсиращи мерки в граничната зона, чрез които ще се пречи и противодейства на преминаването на мигранти, трафика на наркотици и контрабандата на други забранени стоки, каза Златанов.
По-рано през декември българският служебен вътрешен министър Атанас Илков заяви, че след 1 януари ще бъде засилена дейността на българо-турската граница. Той поясни, че от 2 януари по тази граница ще бъде разположен международен полицейски контингент със 100 служители от България, Австрия, Румъния и Унгария. По неговите думи Гърция също е изразила желание да се включи в общите усилия.
Агенция "Митници" е напълно готова за Шенген по суша, каза директорът на институцията Георги Димов. Контролът няма да се занижава и Агенцията ще продължи да изпълнява стриктно своите ангажименти по външните граници на ЕС и във вътрешността на страната, за да се гарантира сигурността на гражданите, икономическите оператори и фиска на България и ЕС, посочи той.
Какви мерки предприемат местните власти
На границата с Гърция
Преди решението на Съвета на ЕС от 12 декември местните власти в Благоевград се събраха на среща, на която обсъдиха въвеждането на шенгенските правила, включително премахването на табелите, обозначаващи граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Кулата", подобряване на инфраструктурата и транспортния поток, поставяне на нови знаци за ограничаване на скоростта, както и обособяване на две ленти за вход и изход, а другите действащи до края на годината оперативни ленти да бъдат затворени.
В района на Кърджали е изготвен план за премахване на препятстващите съоръжения на граничния пункт "Маказа" на българо-гръцката граница, каза през декември за БТА областният управител на Кърджали Никола Чанев. Планът включва няколко етапа, като първият от тях е премахване на бариерите и пътните знаци, обозначаващи, че има граничен пункт. По думите му, въпреки, че на самия пункт няма да има контрол, ще има други форми на контрол, свързани с миграцията, но те няма да бъдат повсеместни. Също така с влизането на страната ни в Шенген по суша Агенция "Митници" вече няма да има ангажимент по почистването на района на "Маказа".
Областната администрация в Хасково, на чиято територия са двата гранични пункта с Гърция "Капитан Петко войвода - Орменион" при Свиленград и "Ивайловград - Кипринос" при Ивайловград, оповести промени. Ще бъдат махнати възпрепятстващите съоръжения по пунктовете и пътните знаци, указващи обозначенията за контролирано преминаване на държавна граница.
От българската "Гранична полиция" и от гръцките партньори няма потвърждение, че след 1 януари може да се преминава по пътя през несъстоялия се граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Рудозем - Ксанти", съобщи на 27 декември областният управител на Смолян Захари Сираков. Той препоръчва на пътуващите в посока Гърция след 1 януари да използват досегашните трансгранични трасета и да не потеглят през Рудозем, тъй като пътят на гръцка територия от Димарио до границата не е завършен. Досегашният пункт "Златоград - Ксанти" спира да действа след включването ни в Шенгенското пространство, граничен контрол там няма да се извършва, допълниха от Областната администрация.
На границата с Румъния
Проверките на превозните средства и хората ще продължат в рамките на шест месеца след приемането на България в Шенген, но те ще са на случаен принцип и няма да са в граничната територия на Международно пристанище ГКПП "Свищов" на българо-румънската граница, обясни в началото на декември главен инспектор Петко Ангелов, началник на Граничното полицейско управление (ГПУ) - Свищов. Необходима е техническа и инфраструктурна подготовка за изграждането на контролни пунктове на трите входа на Свищов - от Плевен, от Русе и от Велико Търново, като за първите два ще е по-лесно, защото има обособени места, на които това може да се случи. Относно входа откъм Велико Търново ще е малко по-трудно, защото трябва да се избере подходяща точка, която да не затруднява трафика, коментира главен инспектор Ангелов.
Преминаването през граничния пункт "Дунав мост 2" при Видин-Калафат на българо-румънската граница и събирането на таксите на моста ще се осъществява както и досега, каза за БТА през декември областният управител на Видин Ани Арутюнян.
В района на Козлодуй граничният контрол ще има променен интензитет в първите шест месеца на следващата година. На случаен принцип на проверка ще подлежат малка част от преминаващите моторни превозни средства. Сградите на граничните пунктове ще бъдат запазени, информираха от Областна администрация - Враца през декември.
В област Добрич на трите гранични пункта на българо-румънската граница - "Кардам", "Дуранкулак" и "Северняк", Областна дирекция "Безопасност на храните" (ОДБХ) в Добрич ще продължи да осъществява фитосанитарен контрол и дезинфекция, като превенция срещу заразни болести по животните, съобщиха през декември от пресцентъра на Областна администрация - Добрич. Работата на Агенция "Митници" на граничните пунктове "Кардам" и "Дуранкулак" по отношение на пътни такси и разрешителни ще бъде преустановена. Ще се поставят и нужните указателни табели и знаци.
Режимът на граничен пункт "Лом" на българо-румънската граница, който е единственият граничен пункт в област Монтана, няма да се промени, каза за БТА областният управител на Монтана Калин Хайтов. ГКПП "Лом" ще продължи да се използва за проверка на екипажите на кораби, които пристигат на пристанището в града за натоварване или разтоварване на стоки и товари. През пункта няма да има свободно движение на хора и предварително ще се знае кой кораб с колко души екипаж пристига в пристанището, обясни областният управител.
Не се очакват съществени промени по инфраструктурата в района на ГКПП "Дунав мост" при Русе на българо-румънската граница. Промените ще са свързани основно със сигнализацията и организацията на движение в района, съобщиха за БТА от граничния пункт. Очаква се да бъде обособено трасето, по което ще преминава основния трафик. От Областното пътно управление трябва да подменят и знаците, които да осигуряват предимство именно за автомобилите, идващи от северната ни съседка на излизане от граничния пункт, а не на тези, движещи се по пътя за и от Мартен и Силистра.
Двата гранични пункта в Силистренско - "Силистра - Кълъраш", който осигурява 24-часова сухопътна и фериботна връзка с Румъния, и "Кайнарджа - Липница" ще функционират напълно по изискванията на европейския регламент след решението на Съвета на ЕС.
Шенгенска информационна система
България е член и на Шенгенската информационна система (ШИС). По данни на ЕК тя е най-широко използваната и най-голямата система за обмен на информация в областта на сигурността и управлението на границите в Европа. Компетентните национални органи могат да въвеждат и проверяват сигнали за лица и вещи в една обща база данни.
Коментари за влизането на България в Шенген и по суша
България постигна една от стратегическите си цели с присъединяването си към Шенген, което има съществено значение за гражданите и за развитието на българската икономика. Това написа на 12 декември президентът Румен Радев в профила си в социалната мрежа "Екс".
Членството в Шенген носи икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите, заяви тогава служебният премиер Димитър Главчев. По изчисления на икономисти финансовият ефект за страната ни възлиза на над 1,6 млрд. лв. годишно. Наред с това стотици хиляди часове спестено време и сериозно намаление на количеството въглеродни емисии годишно се очаква да бъдат също част от ефектите на по-малкия престой по границите, допълни той.
Това е голяма победа за България, Румъния и цяла Европа, коментира Унгарското председателство. Това е исторически час, посочи в деня на приемането на страната ни унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер.
Напълно заслужено, коментира тогава председателят на Европейския парламент Роберта Мецола в "Екс". Честито на хората в двете страни, които работиха дълго и упорито, за да постигнат тази цел, добавя тя.
Приветствия отправи също председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тази важна стъпка завършва пълното влизане на България и Румъния в Шенген и не само укрепва Шенгенското пространство, но допълнително ще укрепи вътрешния пазар, ще увеличи пътуванията, търговията и туризма, бе посочено в съобщение на ЕК на 12 декември.