Вчера полицията използва сълзотворен газ и гумени куршуми срещу протестиращите в административния район на Китай, но заради ескалиралото напрежение днес силите за борба с безредиците бяха изтеглени. 

Активистите от движението Occupy Central настояват за провеждането на преки избори за ръководител на местната администрация през 2017 г. През юни бе проведен онлайн референдум по този въпрос, в който взеха участие 800 000 души. Пекин не призна референдума и заяви, че той няма сила. След това в Хонконг започнаха демонстрации с изискването за промяна на избирателната система, съобщи CNN, цитирана от "Фокус.

Вчера демонстрантите се опитаха да пробият полицейския кордон около сградите на правителството и законодателния съвет на Хонконг, пред които протестиращи лагеруват от няколко дни.

Вижте снимки >>>

Полицията издигна барикади, за да не даде възможност на нови хора да се присъединят към лагеруващите демонстранти, отбеляза Франс прес, цитирана от БТА.

Протестиращите блокираха голяма пътна артерия и парализираха част от центъра на града.

След като се стигна до сблъсъци и пострадали протестни лидери призоваха демонстрантите в Хонконг да се приберат по домовете си, съобщиха Ройтерс и ИТАР-ТАСС. Ръководството на Occupy Central заяви, че главната грижа би трябвало да бъде личната безопасност на хората. Федерацията на студентите на Хонконг прикани студентите да се изтеглят поради опасения, че полицията може да използва гумени куршуми за разпръсване на тълпата.

Заради това безредиците започнаха постепенно да стихват и правителството на Хонконг заяви, че е изтеглило полицията за борба с безредиците от улиците на града. В съобщението си правителствен говорител отправи призив към оставащите протестиращи да напуснат местата на демонстрациите възможно най-бързо, за да може да се възстанови движението на обществения транспорт.  

В същото време администрацията на Хонконг опроверга слуховете, че е готова да се обърне за помощ към базирания в града гарнизон на китайската армия, за да разпръсне демонстрантите.

Междувременно популярната услуга за обмен на снимки и видеоматериали Instagram е била блокирана от властите в Китай заради засилващите се в Хонконг протести, предаде Ройтерс. По данни на агенцията в местната социална мрежа Weibo, аналог на Twitter, фразата „Occupy Central” е била нанесена в „черния списък”. В тези социални мрежи потребителите са публикували доказателства, че полицаите са употребили сълзотворен газ и гумени куршуми.

Решението за условията на избиране на губернатора на Хонконг през 2017 година беше обявено в края на август от парламента в Пекин. Съгласно това решение бившият ръководител на местната изпълнителна власт се избира на всеобщо гласоподаване, но до изборите ще бъдат допуснати само двама или трима подбрани от Пекин кандидати, отбелязва Франс прес.

Китай ще се противопостави на всяка външна сила, която подкрепи незаконно движение като "Окупирай центъра", посочи китайското външно министерство, цитирано от Ройтерс. Пекин ще се противопостави и на всяка намеса на чужда държава във вътрешните работи на Китай, каза говорител на дипломатическото ведомство.

По-рано Великобритания призова за конструктивен диалог в Хонконг.
Говорител на британското Външно министерство напомни, че Лондон е подписал съвместна декларация с Пекин, която постановява какви да бъдат условията за управление на територията за период от 50 години, считано от момента на връщането на Хонконг на Китай през 1997 г. 

Хонконг трябва да запази правото на гражданите на протест. Важно е също така жителите на Хонконг да упражняват това право съгласно законодателството, отбеляза в комюнике Форин офис.

В социалните мрежи протестите в Хонгконг бяха наречени "революция на чадърите", предаде Франс прес. Жителите на бившата британска колония, минала под китайско управление, са свикнали с променливото време и рядко излизат навън без чадър.