Софийският градски съд (СГС) остави в ареста хасковския бизнесмен Марин Димитров, обвинен за участие в престъпна група заедно със сина си Стефан Димитров, бившата директорка на Агенция "Митници" Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, както и на Никола Николов, известен с прозвището Паскал. 

Според магистратите "на пръв поглед" става ясно, че не е отпаднало обоснованото предположение, че Димитров е участвал в престъпната група.

На бившия вече директор на Агенция "Митници" Петя Банкова, Стефан и Марин Димитрови, както и на Никола Николов, бяха повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група за търговия с влияние, контрабанда и други престъпления. Впоследствие обвинение бе повдигнато и на бившия главен секретар на МВР Живко Коцев.

Междувременно отпадна обвинението за контрабанда и остана само обвинението за престъпна група, уточни в залата адвокатът на Димитров - Ивайло Найденов.

"С действията си не само, че не е извършил престъпление. Той е спомогнал за разкриването на престъпление и е бил в помощ на МВР", каза още Найденов. Обвинението е имагинерно и се крепи на празни приказки, смята защитата.

Марин Димитров заяви, че в затвора няма как да бъде лекуван от заболяването, от което страда.

По време на заседанието бяха коментирани отношенията на Димитров с бившия вътрешен министър Бойко Рашков.

"Подпомагах Бойко Рашков в работата му през 2021-2022 г., каза Димитров в залата. По думите на обвиняемия и неговия защитник това е било във връзка с помощ, която Марин Димитров оказал за разкриване трафик на мигранти.

Според съда обаче познанствата с Рашков, а и с бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, не били просто приятелски.

Адвокат Найденов коментира по този повод: "Че какво като се е срещал? Бойко Рашков е бил министър на вътрешните работи, с Марин Димитров се е срещал. Ние никога не сме го отричали това. Доколкото на мен ми е известно, министърът на вътрешните работи не е престъпник и главният секретар като функция не е, а и тук не зная Живко Коцев какво престъпление е извършил".

На 8 април самият Рашков заяви в свое интервю, че "прокурорът е споменавал името му, но никой не го е търсил за сведения за когото и да било". 

Решението на СГС може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.