29-годишният Едуард Сноудън сам е заявил, че той е източникът на информацията за секретната програма, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Секретните програми на АНС бяха разкрити в публикации на в. "Вашингтон пост" и "Гардиън" миналата седмица. Едната се отнася за събиране на данни за телефонни обаждания в САЩ от оператора "Верайзън" от 2006 година и най-вероятно от други оператори.

Другата програма се състояла в засичане на интернет комуникации чрез пряк достъп до сървърите на поне девет от най-големите интернет компании като Гугъл, Фейсбук, Скайп и Ютюб.

Изтичанията на информация за програмите за следене на телефонни разговори и интернет данни разтърсиха службите за сигурност на САЩ през последните дни.

"Единствената ми цел е да информирам хората за онова, което се прави от тяхно име и се прави против тях. Важно е да се изпрати послание на правителството, че хората няма да бъдат сплашени", заявил Сноудън пред "Вашингтон пост".

Сноудън е служител на фирма, работеща с АНС, а по-рано е работел като технически помощник в ЦРУ. Сега той е в Хонконг и заявява, че няма намерение да се връща в САЩ и ще поиска "убежище от всяка страна, която вярва в свободното слово".

Пред "Гардиън" Сноудън изрази желание да се пресели в Исландия. Но това той не може да направи направо от Хонконг. Исландският посланик в Китай Кристин Арнадотир каза, че молби за убежище могат да се подават единствено в самата Исландия.

За сигурността на САЩ

"Направо ме заболява стомах, като виждам пораженията, нанесени на разузнавателните ни капацитети", изтъква директорът на Агенцията за национална сигурност Джеймс Клапър.

По думите му "тези програми за наблюдение представляват ключов елемент за съхраняване на сигурността на нашата нация".

Нашите противници се възползват от тази прозрачност, "все едно ходят на училище, за да научат как действаме", отбеляза шефът на АНС.

Сноудън и Манинг

Едуард Сноудън е един от десетките хиляди частни подизпълнители на разузнаването, които бяха наети след терористичните нападения от 11 септември 2001 година, пише в. "Вашингтон поуст". Те работят рамо до рамо с държавни служители като анализатори, специалисти по техническа поддръжка и контрольори на мисии.
Неизвестен брой от тях имат достъп до секретна и строго секретна информация, отбелязва вестникът.

За разлика от Брадли Манинг, който предаде на Уикилийкс над 700 000 поверителни документи от обезопасени военни мрежи, разкритите от Сноудън документи са по-малко, но далеч по-деликатни, включително строго секретни. Никой от разкритите от Манинг документи не беше строго секретен, отбелязва изданието.