Това пише днес Жим Жарасе във френския вестник "Фигаро", цитиран от БТА.

Преди да бъде арестуван през май, младежът от Оклахома е разпределен в разузнавателна част на американската армия, базирана в Ирак. Натоварен със задачата да анализира и компилира разузнавателните данни, Манинг получава достъп до секретните компютърни мрежи, по които военни и дипломати обменят информация.

В Ирак редник Манинг има трудности с интегрирането. Главно заради хомосексуалността си, която младият войник се опитва да скрие, за да спази правилото "Не питай, не казвай", което задължава гейовете да крият сексуалната си ориентация, за да не бъдат принудени да напуснат армията. Манинг е самотен и неговото ежедневие често се свежда до сервиране на кафе за офицерите в казармата.

Социален живот той развива основно в интернет. Почитател на социалните мрежи и на форумите, той започва кореспонденция с Адриан Ламо, бивш хакер, известен с успешно пиратско проникване в мрежите на "Майкрософт" и "Яху". През пролетта на 2010 г. Манинг се хвали пред Ламо, че е направил копия на поверителни документи, намерени в базите данни, до които има достъп. В посланията, публикувани от американското списание "Уайърд" (Wired), Манинг обяснява, че е предал на Уикилийкс близо 260 000 крласифицирани телеграми на американската дипломация.
Освен това признава, че е изпратил на собственика на сайта Джулиан Асандж компрометиращ видеозапис на американски хеликоптер, който открива огън по цивилни и журналисти в Багдад. Това беше един от първите големи "удари" на сайта.

В кореспонденцията си младият войник обяснява мотивите си.
"Видях политически сделки, които бяха почти криминални, невероятни, ужасни неща, които трябва да станат обществено достояние и да не остават скрити в сървър в някакво мазе във Вашингтон. Хилари Клинтън и хиляди дипломати по света ще получат сърдечна криза, когато се събудят някоя сутрин и открият, че пълен списък с поверителни документи за външната политика е достъпен за широката публика с една търсачка", пише той.

Манинг описва пред хакера и как е действал. Той изброява дефекти в сигурността на американското разузнаване: "Слаби сървъри, слаби пароли, слаба материална сигурност, слаб контрашпионаж, слаб анализ на данните". Оказва се, че младежът може да копира данните със смайваща лекота.
"Влизах в компютърната зала със записващ диск (CD-RW), после изтривах музиката и записвах компресиран файл. Слушах Лейди Гага и припявах на мелодията, докато теглех може би най-голямото изтичане на секретни документи в историята на САЩ", разказва Манинг и допълва: "Никой нищо не заподозря".

Но бившият хакер, който вече има дебело съдебно досие, е изплашен от перспективата да бъде съден за съучастничество и в крайна сметка издава Манинг на властите. Пред в. "Уолстрийт джърнъл" Адриан Ламо заявява, че е убеден, че младият аналитик не е действал сам, но засега няма други заподозрени.

На 26 май младият войник е арестуван от разследващи агенти на разузнаването на американската армия. Задържан е временно във военен затвор в база в Кувейт. Прехвърлен е във военна база във Вирджиния през юли и е обвинен, че е комуникирал и предал на неоторизиран източник информация за националната отбрана. Той е заподозрян още, че е предал на Уикилийкс и 92 000 документа за войната в Афганистан.
За това Манинг може да бъде осъден на 52 години затвор.

Докато чака съдебен процес обаче, той и издигнат в ранг на герой от американското пацифистко движение и от защитниците на свободен интернет. Комитет за подкрепа на Манинг и страница във Фейсбук, обединяваща 12 000 души, са създадени, за да събират пари за финансиране на защитата му.
Пацифисткият сайт antiwar.com заклейми "клеветническата кампания, водена от американското правителство, за да отклони вниманието". Тази кампания, според автора на сайта, цели "да дискредитира един храбър млад човек, идеалист", участвал в "пробуждането" на американския народ.