ЕС потвърдиха подкрепата си за Израел, Чехия и Австрия издигнаха израелското знаме
Израелската операция срещу палестински групировки в ивицата Газа продължава
Израелското знаме се развя над сградата на чешкото президентство, предаде Асошиейтед прес.
Президентът Милош Земан е наредил израелското знаме да бъде издигнато над Пражкия замък "в знак на недвусмислена подкрепа и солидарност" с Израел по време на конфликта с ислямисткото движение Хамас в ивицата Газа, съобщи негов говорител.
Това е поредната демонстрация на подкрепа за Израел от страна на Земан по време на сегашния изблик на насилие. Чешкият президент вече изрази такава поддръжка в писмо до израелския си колега Реувен Ривлин.
Чехия е един от най-близките съюзници на Израел сред държавите от Европейския съюз, отбелязва АП.
Австрия също издигна днес израелското знаме над правителствени сгради, също в солидарност с Израел по повод атаките, извършвани срещу него от ивицата Газа от "Хамас и други терористични групировки", предаде Франс прес.
"Осъждам най-категорично нападенията срещу Израел от ивицата Газа", заяви канцлерът консерватор Себастиан Курц. "Израел има право да се защитава срещу тези атаки. За да демонстрираме пълната си солидарност . . . издигнахме израелското знаме" върху сградите на канцлерството и министерството на външните работи", каза ръководителят на австрийското правителство.
"Нищо не оправдава изстрелването досега на повече от хиляда ракети от ивицата Газа срещу Израел от Хамас и други терористични групировки и изразяваме твърда подкрепа за сигурността на Израел", каза външният министър Александър Шаленберг.
Турция, която защитава активно палестинската кауза и има обтегнати отношения с Австрия от няколко години, остро разкритикува австрийския жест на подкрепа към Израел, отбелязва АФП.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че е "много обезпокоена" за ескалацията на насилието в Израел и Газа, съобщи ДПА.
"Осъждам безразборните атаки на Хамас срещу Израел", написа в Туитър Фон дер Лайен и добави: "Цивилните граждани и от двете страни трябва да бъдат защитени. Насилието трябва веднага да спре."
Снощи шефът на европейската дипломация Жозеп Борел призова за успокояване на напрежението, заявявайки, че е "потвърдил подкрепата на ЕС за сигурността на Израел".
Борел осъди безразборното изстрелване на ракети от Хамас. "Важно е всякакъв отговор да избягва цивилни жертви", каза в същото време Борел в телефонен разговор в израелския външен министър Габи Ашкенази..
Други лидери от ЕС, включително нидерландският премиер Марк Рюте и белгийската външна министърка Софи Уилмес, също изразиха тревога от силно напрегнатата ситуация в Близкия изток.
Френският президент Еманюел Макрон изказа съболезнования на семействата на жертвите на атаките на Хамас и "други терористични групировки", съобщи Елисейският дворец.
В телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху Макрон осъди категорично нападенията. Френският президент потвърди "непоколебимата си подкрепа за сигурността на Израел".
Израелската операция срещу палестински групировки в ивицата Газа продължава, обяви днес премиерът Бенямин Нетаняху, цитиран от Франс прес.
Агенцията отбелязва, че това е станало на фона на засилването на израелските удари в крайбрежния анклав, при които за няколко дни вече бяха убити над 100 души. Ракетният обстрел от палестинската територия срещу Израел взе осем жертви. Това е най-сериозната ескалация на насилието между еврейската държава и палестинските групировки в ивицата Газа от седем години.
"Казах, че ще нанесем сериозни щети на Хамас и други терористични групировки. Те плащат и ще продължат да плащат скъпо. Това още не е приключило", заяви израелският премиер след среща в министерството на отбраната.
Израел ще удари системата от тунели на Хамас под ивицата Газа "много здраво", закани се Нетаняху, цитиран от ДПА, на фона на продължаващите израелски удари в анклава.
10 палестинци бяха убити, а около 150 - ранени, при сблъсъци с израелската армия на Западния бряг днес, предаде Франс прес, като се позова на палестинското министерство на здравеопазването.
В редица селища на окупираната палестинска територия има протести и демонстранти влязоха в стълкновения с израелски военни. Няколко палестинци бяха застреляни при различни инциденти.
Около 475 хиляди еврейски заселници живеят всред повече от 2,8 милиона палестинци на Западния бряг. Тази територия, окупирана от Израел от 1967 г., няма сухопътна връзка с ивицата Газа, отбелязва Франс прес.
Двама демонстранти бяха ранени в Ливан при протест на границата с Израел срещу израелските удари в палестинския анклав. По-късно единият от тях почина.
Ливански младежи се опитали да влязат в израелско гранично селище и израелски танкове дали предупредителни изстрели, за да ги спрат, съобщи израелската армия.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова Израел и палестинските групировки да прекратят насилието, съобщи ТАСС.
Съветът за сигурност на ООН ще обсъди ескалацията на конфликта на открито заседание в неделя, след като САЩ възразили срещу провеждането на среща днес, казаха дипломати, цитирани от Ройтерс.
Днес на редица места - от Бангладеш през Йордания до Германия - имаше демонстрации в подкрепа на палестинците. В германската столица се събраха около 200 души, предаде ДПА.
От понеделник в ивицата Газа бяха убити най-малко 122 човека, сред които 31 деца и 20 жени. 900 души бяха ранени, казаха палестински медици, цитирани от Ройтерс.
Осмината убити в Израел са един войник, шестима цивилни, включително две деца и възрастна жена, както и индийски работник.