Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група - ГЕРБ-СДС. Росен Желязков, Бойко Борисов и Томислав Дончев дойдоха на "Дондуков"2, за да го получат. Те донесоха папка с проектосъстав на кабинет с премиер Желяков и вицепремиер Дончев.

"Проучвателният мандат е голяма отговорност и изпитание, предвид силно фрагментирания парламент и въздържането на мнозинството български граждани да вземат участие в изборите, което неизбежно се отразява на легитимността на институциите. За преодоляването на това ще са необходими системни усилия в защита на обществения интерес", каза държавният глава при връчването на мандата.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви на президента, че техен кандидат за премиер е Росен Желязков.

Самият Желязков представи пред държавния глава структура и състав на правителството, което президентът да внесе в Народното събрание.

Предложеният състав на Министерски съвет се състои от един вицепремиер и 19 министри: 

  • Заместник министър-предедател и министър на иновациите и растежа - Томислав Дончев
  • Министерство на финансите - Людмила Петкова
  • Министерство на външните работи - Даниел Митов
  • Министерство на вътрешните работи - Калин Стоянов
  • Министерство на регионалното развитие и благоустройството - Николай Нанков
  • Министерство на труда и социалната политика - Деница Сачева
  • Министерство на отбраната - Атанас Запрянов
  • Министерство на правосъдието - Мария Павлова
  • Министерство на образованието и науката - Красимир Вълчев
  • Министерство на здравеопазването - Костадин Ангелов
  • Министерство на културата - Любен Дилов
  • Министерство на земеделието и храните - Георги Тахов
  • Министерство на околната среда и водите - Ивелина Василева
  • Министерство на транспорта и съобщенията - Георги Гвоздейков
  • Министерство на икономиката и индустрията - Теменужка Петкова
  • Министерство на енергетиката - Делян Добрев
  • Министерство на електронното управление - Владимир Темелков
  • Министерство на туризма - Евтим Милошев
  • Министерство на младежта и спорта - Красен Кралев 

Снимка: Скрийншот

"Връчвам структура и състав на МС, с което заявявам, че този проучвателен мандат е успешно изпълнен", заяви кандидат-премиерът Росен Желязков. След връчването партията има срок от 7 дни, в които мандатът трябва или да бъде реализиран, или да бъде върнат неизпълнен.  

По-малко от два часа след срещата на "Дондуков"2, президентът Радев подписа указа, с който предлага на 50-ото Народно събрание да избере кандидата за министър-председател Росен Желязков, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Според Конституцията държавният глава, след консултации с парламентарните групи, възлага на кандидата за премиер, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Когато в седемдневен срок той не успее да предложи състав на Министерския съвет, държавният глава възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател. Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател. Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.

На 24 юни започнаха консултациите при президента Радев за съставяне на правителство. В рамките на три дни държавният глава проведе срещи с всички парламентарно представени партии за съставяне на бъдещ кабинет.

Правителство на малцинството, програмен и експертен кабинет бяха сред предложенията на парламентарните сили, лансирани на разговорите.

ГЕРБ -СДС носят отговорността си и ще предложат правителство на малцинството. Това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко пред журналисти. Той беше категоричен, че кабинет може да се случи само с първия мандат.

 

Заместник-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев по време на консултациите посочи, че най-логично е да бъде подкрепен мандатът на победителя в изборите. От Движението поискаха държавният глава да бъде медиатор в преговорите между политическите сили.

Непроменените си приоритети и заявката да са твърда евроатлантическа, антикорупционна опозиция потвърдиха ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). На въпрос дали биха се обединили с "Възраждане", председателят на парламентарната група Николай Денков посочи, че ПП-ДБ не виждат как биха могли техните приоритети да бъдат развивани заедно с "Възраждане".

Ако не бъдат изпълнени първият и вторият мандат, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изрази готовността на партията да поеме третия мандат и да разговарят с всички политически сили за съставяне на широко правителство с консенсусна фигура за премиер, без ГЕРБ и ДПС.

От "БСП за България" изразиха готовността си, ако се стигне до трети мандат, да участват активно в диалога с всички политически сили за сформиране на експертно националноотговорно пробългарско правителство. Изпълняващият функциите на председател на БСП Атанас Зафиров потвърди, че няма да подкрепят правителство с първия и втория мандат, припомня БТА.

Предлагаме експертен кабинет с третия мандат, заяви председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Той поясни, че става въпрос за експертен кабинет в условия на политическа криза, като единствения възможен изход за излизане от нея и връщане на доверието на гражданите.

Криенето зад експертно правителство не е полезната формула за България, защото прикрива коалиционни взаимоотношения, които не трябва да бъдат видими за широката общественост и липсва пряката отговорност, смята председателят на ПГ на "Величие" Николай Марков. По думите му най-близо до "Величие" е идеята за програмно правителство с ясни цели и задачи.