Правен прецедент и словесни престрелки: Докъде стигна казусът по оттеглянето на Николов
Политическата сряда се превърна в лутане между Конституцията и институциите, а междувременно ГЕРБ обявиха намеренията си, ако им бъде връчен мандат
След като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов заяви, че няма да бъде предложен за гласуване в Народното събрание проектокабинет, а малко по-късно самият кандидат-премиер Пламен Николов оттегли кандидатурата си, днес политическата сряда се превърна в лутане между Конституцията и институциите, както и начало на поредните словесни престрелки.
Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов обвини отново в предателство партиите на протеста "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!", а заместничката му Виктория Василева заяви, че е "време някой да изхвърли боклука". Остро отговориха Христо Иванов и Мая Манолова, които вече гледат към връчването на третия мандат.
Междувременно от ГЕРБ дадоха брифинг, на който обясниха какви ще бъдат действията им, когато президентът Румен Радев им връчи втория проучвателен мандат.
"Има такъв народ" не може да бъде учена на парламентаризъм и няма да подкрепи ничий следващ проектокабинет - отговорът на ДБ и ИБГНИ
Още в началото на политическия ден депутати от партията излязоха с кратка декларация в парламента.
"Парламентаризмът се изразява в репликата: Обещайте му нещо на Христо, после няма да го изпълните. Свежда се до: Моля ви, направете нещо, защото в следващия парламент няма да влезем. Парламентаризмът е реплика от типа: Махнете този. Сложете който и да е, само махнете този. Парламентаризмът е готовност на един човек да се жертва за министър, само дето никой не го е канил. Това е техният парламентаризъм, но не е нашият. И никога няма да бъде", обяви заместничката на Тошко Йорданов Виктория Василева.
Малко по-късно думите ѝ бяха разяснени от самия Йорданов, който заяви от парламентарната трибуна, че съпредседателят на ДБ Христо Иванов заявил, че той трябва да одобри който и да е кандидат за министър-председател, който предложим, членовете на МС и всяко едно бъдещо назначение по контролни органи, иначе губим подкрепата им. Мая Манолова пък казала на ИТН "Дайте му нещо на Христо Иванов и после не го изпълнете".
Не закъсня и отговорът на съпредседателя на ДБ, който заяви, че било редно да се съгласуват хората, предлагани за министри, за да получат "ценните гласове" на ДБ.
"Ами, да, искате нашите гласове. Те са точно на половина на вашите, но са много ценни. Редно е да съгласуваме хората, които предлагате, ако искате да подкрепим правителството ви. Това не означава, че ние щяхме да имаме право на вето върху ваши решения. Не е зле, ако ще ходите на детектор на лъжата, да кажете и това", отвърна Христо Иванов и посочи, че от ДБ не били искали дялове - това било лъжа.
"Просто изисква колегите от "Има такъв народ" да разберат, че трябва да има разговори, трябва да има преговори, както се прави в парламента. Все още се надявам, че здравият разум ще надделее там. Ако ме питате какво ще стане, ако не се реализира третият мандат, то Конституцията го казва - избори", обясни Христо Иванов.
Мая Манолова пък отбеляза, че лидерът на "Има такъв народ" ѝ казал да не се кандидатира на изборите за кмет на София.
"Ето затова настоявах разговорите да се водят публично. Ако исках да падна на вашето ниво, г-н Йорданов, можех да кажа как и срещу какво г-н Трифонов ме убеждаваше да не се кандидатирам за кмет на София. И въпреки това, аз излязох срещу ГЕРБ", заяви тя.
От "Изправи се БГ! Ние идваме!" призоваха да се спре с шоуто и да не се държат като на махленска сбирка. Искат кризисен кабинет, стъпил на основата на професионалисти и от служебния кабинет.
"Ние ще положим усилия, нашата парламентарна група, за да се сформира правителство с третия мандат, независимо на кого ще бъде даден той. Управление против кризата и в интерес на българските граждани", каза Мая Манолова.
Правният прецедент - какво ще се случи след оттеглянето на Пламен Николов
За да се намери изход от ситуацията, бяха необходими две срещи на ниво председатели на групи в парламента и консултации с правните съветници на парламента. Окончателното решение е, че дебат и гласуване ще има, а депутатите ще посочат дали приемат оттеглянето на кандидатурата на Пламен Николов.
Едното, обясни Митева, е парламентът да констатира оттеглянето на кандидата и да констатира, че мандатът е приключил неуспешно. Второто, което тя самата поддържа, е, че няма нужда от такъв акт на НС. Указът на президента е стабилен акт, той е в НС, но след като има заявена воля и оттеглено съгласие, смятам, че беше достатъчно едно писмо от председателя на парламента до президента, с което той го уведомява и констатира това обстоятелство, както и че няма да се проведат дебати по кандидатурата на номинирания за министър-председател и той няма да предлага структура и състав на кабинет, посочи председателят на НС Ива Митева обясни, че е силно разколебана от политиката и не знае дали отново би се кандидатирала за депутат при следващи избори.
Самият Пламен Николов пък заяви, че "Има такъв народ" си е извлякла поуките от случилото се и на следващите избори ще се завърне с още по-категоричен резултат и няма да има нужда от "нелоялни съюзници".
Николов увери още, че е готов да бъде "мачкан, тричан и семейството му е наясно с това", ако при нови избори отново бъде номиниран за министър-председател от ИТН и помоли да не бъде поставян знак за равенство между президента Румен Радев и служебния кабинет, съставен от него.
Слави Трифонов също реагира на споровете в парламента трябва ли да се гласува правителството на неговата партия, или не трябва, след като кандидатът му за премиер оттегли съгласието си.
"И днес цял ден чувам - ама защо няма да има правителство на "Има такъв народ"? Защо няма да се гласува? Защо няма да има дебати? Това е някаква шизофрения. Имам чувството, че живеем в лудница. Ами, няма да се гласува, защото не получихме желаната подкрепа. Толкова е просто. Ние, правителство, подкрепено от ГЕРБ и ДПС, няма да правим. Не го ли разбрахте най-после?", написа Трифонов в профила си в социалната мрежа.
ГЕРБ връща веднага мандата, но представя министри
Даниел Митов отново ще е номинираният за министър-председател от ГЕРБ, но той ще вземе мандата от президента Румен Радев и ще го върне веднага, обяви Бойко Борисов.
Пред президенството ще предложим състав на кабинет, за да могат хората да видят и сравнят и веднага ще върнем мандата така, както сме заявили. Искаме да стоим много далече от всичко, което се случва в този момент в българската политика", каза той.
Борисов даде да се разбере, че изходът от политическата криза ще бъдат нови избори и не отговори категорично как ще действа ГЕРБ при връчване на трети мандат с аргумента, че все още не се знае кой ще го получи и какъв състав на правителство ще предложи.
Все пак отвориха вратичка за такава възможност - ако мандатоносителите поискат да разговарят с тях, ще обсъдят опцията. Към момента обаче няма как да кажат "да", стана ясно от коментарите на Борисов, Томислав Дончев и Даниел Митов.
Реакциите на БСП и ДПС
От БСП направиха заявка за принципен разговор, за да се състави правителство, което да удължи работата на това Народно събрание.
"Третият мандат е кризисен, но е и възможност, възможност да решим всички тези проблеми, за които говорих в началото. Възможност да дадем тази стабилност на държавата и сигурност на хората. За съжаление, уважаеми колеги, от вчера отново започнахте да налагате разделителни линии. Не го правете, защото това минира възможности за България", коментира Корнелия Нинова.
ДПС пък отправиха критика към партиите, че отново са се съсредоточили в анти ДПС говорене. Очакват диалог и толерантно поведение.
"Политическите партии да си вземат поука, да загърбят егоизма си. Да седнат и да определят националните приоритети, да разговарят за политики. Забравете за политическия реванш, който търсите. Забравете за разделението и омразата, бъдете на висотата на своите отговорности и работете за България", заяви Мустафа Карадайъ.