Първи блокаж след разпада в мнозинството: Комисията за газа остана без шеф след 7 опита
Бойкот на ГЕРБ, кворум на косъм, три почивки и процедури в задънена улица белязаха сформирането й
Безпрецедентно парламентът не успя да избере председател на комисия след седем отхвърлени кандидатури, три почивки и близо три часа дебати. До това доведе разпадът на четворната коалиция и превръщането й в тройна, като никой от номинираните не успя да събере необходимите гласове.
Така временната комисия за установяване на факти и обстоятелства около газопроводите "Южен поток" и "Турски (Балкански) поток", и причините за забавянето на газовата връзка с Гърция, инициирана от ДПС, бе бързо сформирана, но ще се наложи да заседава без председател. Поне до първото й заседание.
Такъв не бе избран най-напред заради бойкота на ГЕРБ, които не влязоха в пленарната зала сутринта, заради което кворумът увисна на косъм. Все пак депутатите и без тях успяха да сформират комисия, но се препънаха в попълването на състава й. Това наложи почивка по желание на ДПС, след която депутатите от ГЕРБ се върнаха в залата, за да предложат и свои кандидати.
След избор на състава на комисията последва втора почивка, поискана от ГЕРБ. След възобновяване на заседанието нито един от първите двама предложени - Станислав Анастасов от ДПС и Иван Манев от ПП, не успя да събере 50 плюс 1 от гласовете.
Все пак Манев получи 103 гласа срещу 91 за депутата от ДПС, след което председателят на НС побърза да го обяви за нови председател. Това предизвика възмущение в пленарната зала.
"Това вероятно е поредна новаторска практка на "промяната" по отношение на избора дори на председател. Груба грешка е да обявите за избран някого, който не е събрал необходимата подкрепа. Предлагам да анулирате избора, защото не отговаря нито на правилника, нито на Конституцията", заяви Десислава Атанасова. "Смятам, че това е най-разумно, ще спаси авторитета Ви и автортета на НС", добави тя. Председателката на ПГ на ГЕРБ-СДС предложи Никола Минчев да анулира това гласува и да започне процедурата отначало. "Никога не е късно да станеш за резил", добави и Костадин Ангелов.
Минчев отнесе критика и от ИТН. Ива Митева му цитира чл. 64 от Правилника и поясни, че предложението се смята за прието, ако са гласували повече от половината. "Ако и двамата депутати не са постгнали 50 плюс 1, тоест никой от двамата не е събрал гласовете. Кое е толкова сложно?!", възкликна юристката от ИТН. Съпартиецът й Иво Атанасов упрекна Никола Минчев: "Вие се произнесохте точно в стила на ПП, както се работи от избирането на правителството. Вашето произнасяне не съответства на правилника на НС", каза и той. И вложи ирония в предложението си "да изберем почетен председател в лицето на Христо Иванов". "Това е човекът, който ще доведе нещата докрай", каза депутатът от ИТН.
Председателят на парламента прие критиките.
"Да дам кратка почивка, в която ще премисля това", предложи той. "Оттук нататък, ако иска да оцелее този парламент, ще изберем консенсусна кандидатура. Няма да назначите шеф на КПКОНПИ. Няма, който вие сте решили", отсече Радомир Чолаков от ГЕРБ. "Вземете си почивка, ние наистина ви уважаваме", добави той.
"Да, затова казах, че ще взема почивка, за да помисля по този въпрос", съгласи се парламентарният председател и последва трета почивка. Веднага след това Минчев призна грешката, извини се и поде процедурата отначало.
Направени бяха нови четири предложения за председател на комисията, а покрай тях и предложение от ПП да изберат двама съпредседатели на комисията, което беше отхвърлено.
По реда си необходимите гласове не събраха още петима кандидати - Искра Михайлова от "Възраждане", издигнатият от ГЕРБ-СДС Жечо Станков, Петър Кулински от ПП и Рамадан Аталай от ДПС.
Последва трети кръг номинации, при които "Възраждане" предложи Георги Георгиев за председател на временната комисия, но и той не получи нужната подкрепа.
Изборът влезе в задънена улица и тъкмо когато Никола Минчев се готвеше да призове за нови номинации, лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ спаси положението. Той предложи да се прекрати процедурата за избор на председател на комисията, като обясни, че тя вече има състав и нищо не пречи членовете й да излъчат помежду си председател още на първото й заседание. Председателят на НС може да свика заседание на всяка комисия, напомни на Минчев лидерът на ДПС и го посъветва да изготви вътрешни правила за работата на комисията, на което има право, като свика и първото й заседание.
Комисията за преноса на газ от Русия ще работи месец, а в нея влязоха на паритетен принцип по двама представители от всяка парламентарна група. От ПП членове в нея са Иван Манев и Петър Кулински, Жечо Станков и Теменужка Петкова са представителите на ГЕРБ. ДПС излъчи Станислав Анастасов, а от името на БСП в нея ще работят Филип Попов и Драгомир Стойнев. ИТН издигна Виктория Василева и Андрей Михайлов, ДБ влезе в комисията с Владислав Панев и Петър Маринов, а Искра Михайлова и Георги Георгиев са представителите на "Възраждане".
Проектът за временна комисия за газовите тръби от Русия бе внесен от ДПС заради внушенията, които е направил премиерът Кирил Петков по техен адрес, обясни сутринта Станислав Анастасов. Той посочи още, че целта е "да бъдат извадени наяве всички факти, без да се правят внушения, за да може обществото и евроатлантическите партньори да видят каква е фактическата обстановка и да си направят изводите кой лъже и използва фактологически неточности". Както и да се дадат отговори на въпроса защо се забави газовата връзка с Гърция, допълни той.
"Целта на тази комисия е премиерът да спре да лъже наред с кръга "Капитал". Не го крия", призна депутатът от ДПС.
"Грубата спекулация по адрес на ДПС, че имаме връзка със строителството на двата газопровода" изтъкна като мотив за предложението Анастасов. "Няма как една либерална партия да не защитава истината, няма как ние да се оставим кръгът "Капитал" да продължи да прави подобни внушения по адрес на ДПС. Затова предлагаме да се създаде една временна комисия, която да види и причините за забяването на прокта за междусистемната газова връзка с Гърция", обясни депутатът.