Крайният срок беше 16,30 часа, а офертата е внесена мало преди това, съобщи пред „Фокус“ говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.

Тя уточни, че офертата е подадена от фирма "Лирекс“.

По информация на "Капитал" досега тя не е участвала в обществените поръчки за машини за гласуване. Има опит обаче в осигуряване на касови апарати и системи за таксуване и тарифиране, както и за електронни здравни услуги.

Манол Илиев - управител на "Лирекс БГ", каза, че в компанията ще направят всичко, за да може тази процедура да завърши успешно. Той избегна отговорите на въпроси по всички търговски детайли на предложението.

"Такава поръчка от близо 13 хиляди машини са колона от около 2 километра от ТИР-ове. Те могат да бъдат произведени за пет работни дни, но компонентите за тях могат да бъдат проблем", допълни той.

По думите му предложението на фирмата ще е за машини ново производство.

Процедурата беше пред провал, тъй като до този никой не се наемаше да осигури нужните машини за краткото време до 26 март. Дори и тази оферта не дава гаранция, че на изборите ще може да се проведе машинно гласуване в цялата страна. Предстои разглеждане на офертата и оценка дали отговаря на условията.

От ЦИК вече изчислиха, че поръчката е с прогнозна стойност от 12,5 милиона лева. 

Ако ЦИК не успее да намери машини, вотът ще се осъществява с хартиени бюлетини. Тогава обаче е възможно резултатите да бъдат атакувани в Конституционния съд, след като Върховният административен съд вече се произнесе, че по закон машинното гласуване трябва да бъде осигурено във всяка секция в страната.

Председателят на Конституционният съд Борис Велчев коментира пред журналисти, че ако постъпи такова искане, ще бъде разгледано, но коментира, че не може да се произнесе предварително.