Политическа партия "Продължаваме промяната" бе официално учредена в Пловдив. Конгресният център в Международния панаир Пловдив се изпълни до краен предел с над 600 делегати от цялата страна.

Събранието бе открито от председателя на Народното събрание Никола Минчев, а след това вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев и премиерът Кирил Петков направиха обръщения към делегатите. Те са съпредседатели на новата политическа формация.

Вижте снимки

Това, което се случва в момента, е точно учредяване на партията. Ние просто формализирахме един процес, който стартирахме заедно преди няколко месеца, подчерта Кирил Петков и допълни, че това, което го зарежда, е да види "тези умни погледи с кауза, с надежда, вярвайки, че България може да бъде едно по-добро място".

Като си сред тези хора ти дава надежда, че това е съвсем възможно. Добре бе защо сме такива мазохисти, ние първи ще си тръгнем от тая игра по- бедни от колкото сме влезли, обаче от време на време се случва нещо и си казваш "ей тва си заслужава", каза още той.

Премиерът цитира Макиавели, за да опише българската политика до момента.

Снимка: БТА

"Понеже сме в политиката и тя е мръсно действие ще ви разкажа за една книжка на Макиавели от 14 век. Там пише, че трябва да правите гадни неща, за да сте успешни. Четейки тази книга леко ти се повръща. Има някои хора, които правят точно обратното, предпочитат любовта и честността пред омразата и лъжата. Вярвам, че когато не използваме правилата на Макиавели, имаме късмет", добави Кирил Петков.

Премиерът обясни, че "Продължаваме промяната" няма да бъде традиционна партия с политическа власт и ще може да се подкрепя от хора, които не желаят да са обвързани с партийни структури.

От своя страна вицепремиерът Асен Василев заяви, че всичко е започнало с един разговор, който водил с Кирил Петков много отдавна за това каква България може да бъде.

Снимка: БТА

"Една малка група хора бе присвоила властта и я използваше за собствени цели. Така бе направила правилата на играта, че или им помагаш да крадат или напускаш страната. Тази политика изгони над 800 хил. българи. Ние искахме да променим точно нея, затова сложихме каските и скочихме в политиката. На нас се падна честта да сложим гумените ботуши, да вземем лопатите, а някои и фадроми. И да започнем да чистим. И естествено започна да излиза мръсотия. В този процес трябва да отпушваме системи, които не са работили от дълго време. Това изисква страшно много време, смелост и подкрепа от съмишленици", допълни той.

По-късно пред журналисти Кирил Петков коментира изявлението на външния министър Теодора Генчовска по отношение на Република Северна Македония.

"Аз неведнъж казах, че институцията, която трябва да даде крайна позиция на България за Северна Македония е българският парламент. Никой няма да може да прокара каквато и да е позиция, както и да виждате нещата, която не минава през българския парламент", каза Петков.

По думите му дори и да има различие във вижданията, въпреки че има коалиционно споразумение, има рамкова позиция, всичко това е дадено, какъвто и подход да има - накрая трябва да бъде одобрен от парламента, дори и от опозицията. Трябва да имаме общо единство около тази тема, категоричен бе Петков. Това, което аз знам, продължи премиерът, е че докато не минем през българския парламент, нищо няма да бъде направено и финализирано по тази тема.

На въпрос дали няма да призове своите министри, заместник-министри и депутати да се откажат от двойното си гражданство и да останат в България, за да стане тя по-добра държава, Кирил Петков отговори, че би помислил по друга тема - има толкова много млади хора извън България, които са синове и внуци на български семейства, как да ги привлечем тях да бъдат също част от промяната в България. Една от програмите, която стартираме сега е програма "Стамболов", където искаме българи, независимо дали са тук в България или в чужбина, завършили в топ университети, да можем да ги привличаме обратно тук, каза още премиерът.

Кирил Петков заяви, че целите, които си поставят, са да правят неща, в които наистина вярват, да не правят компромиси със себе си и, когато обещават нещо, да го изпълняват. Може да отнеме малко повече време, може да направим грешки по пътя, но накрая трябва да бъдем верни на принципите си, каза още той.

Премиерът добави, че със сигурност ще имат кандидати за следващите местни избори, защото хората най-много усещат политиките на ниво местна власт.

Снимка: БТА

Премиерът каза, че ще обжалват санкцията от 300 лева на МВР за ареста на бившия премиер Бойко Борисов, защото, добави той, "вярваме, че арестът беше в рамките на закона и сега ще отидем на втора инстанция по темата". Относно исканата оставка на правителството от страна на опозицията Петков каза, че ако е на тяхно място, също би се притеснявал, "защото явно това правителство си е дало като задача, че всички неща, нередности, които са се случвали в миналото, трябва да излязат наяве". И, ако успеем да направим съдебната реформа, за което се надявам, това вече няма да е само наяве, а ще има и законови последици за тези хора, каза още Петков.

Според него тази партия е базирана на кауза, на обща мотивация и на хората, както се чувстват. По думите му някои хора просто не искат да са част от партийни структури, но искат да част от каузата, така че тази партия е отворена за съмишленици, а не е като структурата на традиционните партии, което е функция на някаква политическа власт или нещо друго.

Клиповете с културния министър Атанас Атанасов премиерът коментира така: "първият привлече вниманието на четири милиона човека, а вторият показа реални резултати, които той е постигнал. Да, грешки се случват, опитаха се да го направят, че е употребявал алкохол и друго - това абсолютно не е вярно. Факт е, че този човек е вкарал сърцето и душата си да работи за културата. Нямат толкова опит всички наши министри, но искаме резултат".

На пътния бранш искам да кажа нещо много важно, подчерта министър-председателят. Ние искаме, както "Продължаваме Промяната", мисля че и БСП, и ДБ, да платим максимално бързо тези 650 милиона лева, защото не могат да бъдат те заложници на някакви политически интриги. На българските данъкоплатци искаме да кажем ясно - няма начин ние да харчим едни пари непрозрачно - парламентът е най-прозрачната институция и вторите 50 на сто трябва да минат от там, за да одобрим тези средства, бе категоричен Кирил Петков.