Скандалите около изборните резултати изведоха хиляди хора в цялата страна на протести. Демонстрации имаше в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе, Сливен и Велико Търново. Повечето от тях бяха организирани от "Правосъдие за всеки" и минаха под надслов "КОЙ блокира Конституцията". Протестът в Плевен бе по инициатива на "Продължаваме промяната", чиито представители се включиха в недоволството и в София. В същото време симпатизанти на партия "Величие" се събраха пред сградата на Народното събрание, блокирайки движението по булевард "Дондуков".

Всички снимки от протеста ВИЖТЕ ТУК >>>

Събитията в страната от последните три дни следват от безпрецедентното обръщение на председателя на Конституционния съд Павлина Панова, която обяви, че е недопустимо дейността на съда да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи, а Софийската градска прокуратура съобщи, че извършва проверка във връзка с липсващите бюлетини от парламентарните избори. 

Протестиращите в няколко града у нас се обявиха в подкрепа на правовата държава и свободните и честни избори.

Протестът в София

Под засилено полицейско присъствие протестиращите в столицата се събраха малко преди 18 часа пред Съдебната палата. Възгласи "Тук не е Москва", "Мафията вън", "ОПГ" (бел. ред.: организирана престъпна група), "Долу Пеевски", "Сарафов е позор", "България" се чуха по време на демонстрацията.

След около час пред Съдебната палата, протестиращите поеха на шествие по ул. "Алабин", "Граф Игнатиев", "Раковски", а финалната точка беше старата сграда на парламента на площад "Народно събрание". Върху сградата демонстрантите "изписаха" с проектор част от посланията си.

Сред протестиращите бяха и представители на ПП-ДБ - Кирил Петков, Николай Денков, Лена Бориславова и др. Там беше и бившият служебен вътрешен министър Иван Демерджиев. 

"Пеевски и Борисов отново настъпиха мотиката. И този път забравиха, че има свободни хора - не само в София, а и в цяла България", заяви пред събралите се хора бившият премиер от ПП-ДБ Николай Денков

"Ако от нещо се страхуват мафиотите в България, това е точно от вас", обърна се към множеството и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Според него "Пеевски и Сарафов се опитват да се намесят в КС".

Протестът на "Величие"

Снимка: БТА

В същото време симпатизанти на партия "Величие" се събраха пред сградата на Народното събрание, блокирайки движението по булевард "Дондуков". Сред протестиращите бе и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В района също имаше засилено полицейско присъствие. 

Протестиращите обявиха, че неправомерно партията е била оставена извън парламента и че тяхното място е в него. Също така допълниха, че ще се събират всяка вечер, на това място, от 18:00 часа.

Според организаторите на демонстрацията от "Правосъдие за всеки" пък "държавното дружество "Информационно обслужване" АД и поръчковата прокуратура блокират работата на Конституционния съд и се опитват да заобиколят Конституцията, за да запазят фалшивите изборни резултати, властта на ГЕРБ и влиянието на Пеевски".

"Време е всяка институция да си знае мястото, а отделните институции да работят заедно. Когато институциите в една държава не работят в синхрон, нито икономиката, нито стандартът на живот ще вървят нагоре", каза пред БТА Георги Куртев, участник в акцията.

"Не може прокуратурата да се меси в дейността на Конституционния съд. Това, което се случи, беше безпрецедентно", посочи Соня Глушкова, също участник в протестните действия в София. 

Протестът в София

Снимка: БТА

Малко преди 21 часа протестът в София приключи и хората започнаха да се разотиват. 

Протестът в София

Снимка: БТА

Протестът в Пловдив

В Пловдив протестът, чийто начален час също бе 18:00 ч., се проведе на площад "Съединение". Той също бе организиран от сдружение "Пловдив на гражданите" съвместно с инициативата "Правосъдие за всеки". 

"Излизаме тук в качеството си на граждани, които не са съгласни с тази междуинституционална война, която наблюдаваме от няколко дни. Дейността на правителството и на останалите парламентарни групи, които не са в управлението, е доста съмнителна според мен", коментира пред журналисти Борислав Чернев, част от сдружение "Пловдив на гражданите". По негови думи е възможно изборите да бъдат касирани.

Адвокат Атанас Костов, който също е част от сдружение "Пловдив на гражданите", посочи, че "много граждани днес ще защитят Конституцията, защото основният проблем, който е засегнат тук, са основни конституционни права. Атаката е изцяло насочена към Конституционния съд, което е безпрецедентно и сочи една брутална криза в българските институции", коментира Костов.

"Смятам, че Конституционният съд е върховният орган, който може да решава въпросите, свързани с изборите и това, което видяхме по действия от страна на прокуратурата, е обструкция на държавата", коментира друг от протестиращите.

Протестът в Пловдив

Снимка: Пресиана Вълканова/БТА

Протестът в Бургас

Граждани се събраха на протест и пред съдебната палата в Бургас в подкрепа на инициативата "Правосъдие за всеки". 

"Тук сме се събрали свободни граждани с кауза да отстояваме правия ред в държавата, да се борим за това институциите да не се бият една с друга, да не се замерят с компромати и за да покажем, че законността трябва да е на първо място. Със сигурност това, което се случва с Конституционния съд - опитите за репресии, за заплахи, е доста притеснително и със сигурност ще има отражение в бъдеще. Затова съм тук със всички останали хора, за да защитим правовата държава", каза доброволец към инициативата "Правосъдие за всеки".

Дончо Златев, друг от присъстващите на протеста, каза пред кореспондента на БТА в Бургас, че е много важно да се върне доверието в изборите, в институциите, и да се повярва в демокрацията изобщо.

Д-р Гергана Начева пък заяви, че никой няма право да оспорва, блокира Конституционния съд или по какъвто и да е бил начин и да нарушава законовия ред в държавата.

Протестът в Бургас продължи близо час.

Протестът в Бургас

Снимка: Галя Тенева/БТА

Протестът в Плевен

В Плевен граждани се събраха пред Съдебната палата, където издигнаха плакати с надписи "Не на фалшифицираните избори", "Олигархията няма да решава вместо нас!", "За прозрачност на държавните институции", "Прокуратурата не е над Конституцията". Организатор на протеста в Плевен бе местната структура на партия "Продължаваме промяната".

"Тук сме, защото от изявлението на Конституционния съд стана ясно, че прокуратурата се намесва в неговата работа, което е недопустимо. Оказа се, че липсват около 780 бюлетини в седем избирателни секции, което е доста обезпокоителен факт и в крайна сметка прокуратурата се намесва, без да има основателни причини", каза пред журналисти общинският съветник от "Продължаваме промяната" Наталия Цанева

"Прокуратурата прави опит да влияе на Конституционния съд и ние сме тук, за да се борим за върховенство на правото, за разделение на властите, за справедливост и защита на човешките права", каза още Цанева.

"Нашите човешки права са нарушени", каза друг участник в протеста Виолета Иеремиева, която е заместник-областен управител. Всеки един от нас трябва да отстоява правото си на глас, категорична е тя.

Участие в протеста взеха и граждани, които заявиха, че не са обвързани политически, но искат да изразят недоволството си от случващото се в страната.

Протестът в Плевен

Снимка: Bulphoto

Протестът във Варна

Снимка: Bulphoto