В края на май Dir.bg раздаде наградите в петото поредно издание на Web Report - конкурсът за чиста журналистика, за автори, които не обслужват лични, корпоративни или политически интереси, онези, които доставят истината. Основната цел на конкурса е да покаже, че създаването на качествено съдържание от българските медии е възможно и трябва да се превърне в приоритет на средата.

Отличени бяха 12 победители в различните категории. Те бяха номинирани и избрани сред 130 участници, кандидатствали с 367 материала. Критериите бяха качествена журналистика, точен мерник за обществените проблеми, личен почерк на автора, обективност. Материалите бяха оценени от 14 от водещите професионалисти от конкурентни български медии.

В категорията "Видеорепортаж" тази година бе отличена Радиана Божикова за филма "Последните клетвени девици на Албания" с оператор Добромир Иванов в "bTV репортерите".

Радиана не присъства на връчването на наградите на церемонията в клуб "Перото" в НДК, а призът, вместо нея, бе получен от оператора на филма Добромир Иванов.

"Много се развълнувах точно от вас да получа тази награда", каза той на връчващия приза български режисьор Виктор Божинов. "Тази история е изключително вдъхновяваща за мен, защото жените бурнеша живеят само на няколкостотин километра от България, а това е всъщност една неразказана история, което идва да рече, че интересните истории са съвсем близо до нас и ние трябва да ги разказваме и те са изключително вдъхновяващи. Разбира се, чувството е много приятно да спечелиш каквато и да е награда, особено тази, която се дава от журналисти на журналисти - когато те оценяват колеги, е много специално", каза операторът.

Операторът на филма Добромир Иванов получи наградата за видеорепортаж от името на Радиана Божикова

Снимка: Bulphoto

Преди това Виктор Божинов благодари на организаторите и припомни, че в последно време доста гласове се опитват да ни убедят, че истината е въпрос на гледна точка.

"Аз мога да се съмнявам, както може би всеки от вас. Пожелавам на всички, които се занимавате с тази професия, да потърсите истината за гледната точка, защото тя е много важна. И когато гледната точка произхожда от сериозни критерии, честност и морал, тогава всичко може би ще заживеем по-добре", каза Божинов.

Филмът "Последните клетвени девици на Албания" разказва за традиции, непонятни за днешното модерно общество - за това какви са мотивите едно момиче да реши да се превърне в бурнеша - жена, които избира да изживее живота си като мъж.

Патриархалните времена в Северна Албания раждат феномен: замяна на мъжа от жена начело на семейството. Това са времена, в които мъжете взимат решения. Жената е длъжна да се грижи за бита и отглеждането на децата. Но се появяват девойки, които се чувстват заключени в тези социални роли, готови са да тръгнат по пътя на честта, изоставяйки своята женска идентичност, да бъдат уважавани жени със силата на мъж, но не за себе си, а за другите, които имат нужда от тях.

Те доброволно се отказват от брак и сексуални отношения и избират да живота като мъже. Вършат мъжка работа, обличат се и се държат като мъже и имат глас в управлението на общността.

Има две причини момичетата да избират съдбата на бурнеша. Една от тях е, ако семейството е останало без мъжки представител. В миналото тя първо е трябвало да поиска позволение от майка си, а след това да бъде представена на съвета на старейшините и да бъде одобрена. Ставайки бурнеша, жената получава много права, да пътува, да представлява семейството си навсякъде. Втората причина са уговорените бракове. Избирайки съдбата на бурнеша, жената се спасява от избрания за нея мъж, изборът й обаче остава за цял живот - отказва се от това някога да усети какво е любов и ако наруши обета си, тя ще получи най-тежкото наказание за нея и за семейството.

С падането на комунистическия режим страната се отваря към модерния свят, но нито комунизмът преди това, нито зараждащата се демокрация успяват да променят вековните традиции в по-откъснатите планински райони на Албания.

"Когато съм се родила, гръм от пушка пронизал въздуха. Това се прави, когато в семейството се ражда момче. Така било писано някъде в небесата, че аз трябва да бъда мъж", разказва една от героините на филма - Диана Ракипи. "Никога не съм се чувствала като жена, но не отричам женския си пол. Племенниците ми се обръщат към мен с "чичо". По това време не беше от значение как се чувствам, а в какви условия живея. Това бяха времена, в които мъжете бяха тези, които взимаха решения. Нямаше жена, която да е полицай или в армията. По-късно, когато завърших, имаше повиквателна от правителството. Решиха, че дори жена би могла да защитава нашата държава, защото врагът може да дойде по земя, по небе или по море. Така, че имах възможност да стана част от армията. Спала съм във военна база сред 350 войници - никой не знаеше, че съм жена. И когато ми дадоха дипломата и името ми излезе наяве... всички бяха изненадани. Как е възможно?!", спомня си Диана.

Музиката в документалния филма е на Ajo - нейните песни разказват на албански за традицията/феномена бурнеша. Танцът е от танцьорката и хореограф Петя Божинова. Специално за филма тя се опитва да пресъздаде емоциите чрез танц - да разкаже за силната, бореща се за свобода, права и чест жена. Текстът е озвучен от Васил Бинев.


В журито на Web Report 2022 бяха: Евгения Атанасова (Журналист и продуцент, БНТ), Анна Заркова (Журналист и писател, СБЖ), Ива Дойчинова (Директор на Радио "София", БНР), Антон Хекимян (Директор "Новини, актуални предавания и спорт", bTV), Методи Владимиров (Водещ и продуцент, NOVA), Владимир Жеглов (Основател на Dir.bg и почетен председател на журито), Ваня Николова (Журналист, сценарист), Владимир Йончев (Гл. редактор, OFFNews.bg), Галина Александрова (Гл. редактор, 3e-news.net), Найден Тодоров (Председател на Българската асоциация на спортните журналисти), Евгени Димитров (Основател на агенция "Булфото"), Илияна Захариева (Директор "Корпоративни комуникации", А1). Тази година към тях се присъединиха генералният директор на БТА Кирил Вълчев и главният редактор на "Мениджър Нюз" Ирина Велева.

Петото издание на Web Report се организира с официалната подкрепа на Съюза на българските журналисти.

Медийни партньори са БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, OFFNews.bg, списание "Мениджър", телевизия ММ и агенция "БулФото".

Генерални партньори: A1, Dundee Precious Metals и "Инвестбанк" АД, Arteks Engineering

Партньори: SSARM, Logitech, Bononia Estate, The Glenlivet, изворна и трапезна вода "Севтополис", 7arts.bg