Новата офанзива на Русия през североизточната граница на Украйна се очакваше от месеци, но изненада украинските военни, разположени там.

125-а бригада на украинската териториална отбрана, която е разпръсната на около 27-километров участък край границата на Харковска област с Русия, използва разузнавателни дронове, за да следи ежедневно как Москва трупа силите си за евентуална атака. Но на сутринта, когато това се случва, на 10 май, бригадата загуби всичките си видеоканали поради руско електронно заглушаване.

Устройствата Starlink - сателитният интернет, на който украинските военни разчитат за основна комуникация - се сриват, като това е първият път, в който това се случва след нахлуването на Русия през февруари 2022 г.

"Изведнъж ослепяхме напълно ", казва командир на подразделението, обслужващо дроновете в бригадата с позивна - Артиста.

"Това беше най-големият проблем, не виждахме как се движат, работехме само по радиото или по телефоните, където те все още работеха", казва Артиста, 53-годишен сержант. По думите му сигналите от дроновете "просто изчезнаха".

В рамките на няколко дни руснаците са завзели - за втори път - около 130 квадратни километра територия по границата, възползвайки се от момент на особена уязвимост за украинската армия.

Пакетът за помощ от САЩ, включващ финансиране на скъпоценни боеприпаси за артилерията и противовъздушната отбрана, се забави в Конгреса повече от шест месеца, преди да бъде одобрен миналия месец, оставяйки силите на фронтовата линия често неспособни да отвърнат на удара.

Междувременно, въпреки че военнослужещите се оплакват от месеци от недостиг на персонал и изключителна умора сред войниците, които се сражават повече от две години, правителството в Киев бавно увеличава мобилизацията, оставяйки някои райони на фронта с критично недостатъчен личен състав.

Но успехите на Русия на бойното поле през последните дни не са само резултат от недостига на украински сили. Украинските войски признават с неохота, че врагът им е станал по-умен и се е адаптирал, особено с технологични постижения като електронната война - рязък контраст с първата година от инвазията, когато собствените грешки и прекалената увереност на Русия позволиха на украинците да задържат ключови градове и по-късно да освободят големи части от територията при успешни контранастъпления.

Новите руски настъпления в Харков и в съседната Донецка област предизвикаха въпроси за жизнеспособността на украинската отбрана - не само дали Киев ще успее да изпълни обещанието си да изтласка всички нашественици, но и дали Русия скоро ще надделее над украинските сили и ще завземе още територии.

Последното нападение през границата край Харков принуди Украйна да пренасочи част от резервите на север, което може да застраши други позиции.

Дори когато са наблюдавали как руснаците струпват сили украинците до голяма степен не са били в състояние да изградят укрепените отбранителни линии, за които сега говорят правителството и военното командване. Украинският президент Володимир Зеленски дори посети границата в Харков през април, за да инспектира новоукрепената отбрана. Но Артиста и други военни твърдят, че всеки път, когато разположените тук части се опитвали да изградят укрепени линии, руснаците - използвайки собствени разузнавателни дронове - наблюдавали дейността им и ги обстрелвали.

Необходими са били багери и друго инженерно оборудване, но те не са били доставени, защото руснаците лесно биха могли да ги унищожат.

Освен това Белият дом не позволява на украинците да използват оръжия, предоставени от САЩ, за удари по Русия, въпреки че руснаците ги обстрелват от другата страна на границата.

Артиста казва, че войниците от неговото подразделение копаели с лопати нощем. "Опитахме се да направим каквото можахме, но това не е същото", каза той.

Падането на Вовчанск, малък град, част от който руските войски вече контролират, може да даде на Русия път за придвижване към Купянск, град, освободен от украинските сили през септември 2022 г. Вторият фланг на атаката, към село Липци, може да даде възможност на руската армия за директен обстрел на Харков, втория по големина град в Украйна.

Евакуирани са близо 8000 цивилни - вълна от разселване, каквато не е имало от първите дни на инвазията.

Мащабът и целта на новата руска офанзива в Харков остават неясни, но експертите твърдят, че на този етап превземането на град Харков е недостижимо, отчасти поради недостига на войници в самата Русия. Русия увеличи набора по договор и значително повиши бонусите за желаещите да се сражават - до близо 10 000 долара в някои региони, което е около 15 пъти повече от средната заплата.

"Русия е отделила сили, за да създаде "буферна зона", а не се опитва да окупира целия Харков наведнъж", казва Дара Масикът, старши сътрудник в програмата "Русия и Евразия" в Фондацията за международен мир "Карнеги". "Това обаче може да е първата фаза от по-голям дългосрочен план", допълва тя.

Буферната зона има за цел да защити руския Белгородски регион, който е в съседство с Харков, от постоянните в последно време украински удари. Това е един от малкото райони в Русия, където жителите усещат постоянното, прякото въздействие на войната, която разруши украински градове и разсели милиони хора.

Говорейки от Китай по време на държавно посещение в петък, руският президент Владимир Путин също заяви, че операцията е само за създаване на буферна зона за защита на Белгород след многократните атаки срещу града. "Що се отнася до Харков, към днешна дата няма такива планове", каза Путин.

Руските войски, които се сражават в Харковска област, изглежда са съставени от нови части, които са били обучени или възстановени във вътрешността на Русия, казва Масикът и дъпълва, че приоритет на Русия остава превземането на Донецка област. За отбелязване е, че Москва не е изтеглила сили от Донецк, за да подкрепи новата офанзива в Харков, казва тя.

Украйна обаче бе принудена да изпрати подкрепления от Донецка и Луганска област, за да отблъсне нападенията в Харков. Една от пренасочените бригади - "Хартия" на Националната гвардия - сега има части, разположени на границата.

Военното командване на Украйна настоява, че ситуацията в Харков е стабилизирана. Но в публикация в социалните медии в четвъртък Зеленски я определи като "изключително трудна".

Командирът на "Хартия", полковник Игор Оболенски, заяви, че руските войски са се опитали да щурмуват позициите на войниците му шест пъти в сряда. "Това е само на един обект", казва той.

В тактика, подобна на тази, която руските сили използваха за превземането на украинския град Бахмут миналата година, групи пехота са атакували на вълни. Но сега групите имат повече от 15 войници, казва Оболенски - два пъти повече, отколкото в Бахмут.

"По-рано те вървяха и се разтягаха, по трима души, и правеха малки атаки", каза той. "Сега правят големи настъпления. По двадесет души се опитват да нахлуят, опитват се да хвърлят гранати".

На всеки 15-20 минути руснаците хвърлят и планиращи бомби, понякога с тегло половин тон, казва командирът на разузнавателна част в "Хартия" с позивни "Навигатор". За разлика от ракетите, самите бомби не могат да бъдат прехванати от противовъздушната отбрана, след като бъдат пуснати от руски самолети. Това е една от причините украинците да молят за изтребители F-16, които биха могли да се противопоставят на налитащите бомбардировачи.

Честите въздушни удари означават, че украинските сили трябва постоянно да променят позициите си, понякога по няколко пъти на ден. Ако бъдат забелязани, със сигурност ще последва бомба. "Навигатора" казва, че преди удара руски дрон за радио-електронна борба ще прелети над района, за да наруши комуникациите.

"Мисля, че ще се опитат да стигнат колкото се може по-далеч тук, докато не бъдат спрени. А ако се окопаят, то това ще стане с бетонни укрепления. А от нашия опит знаем, че са доста добри в това. Много бързо изграждат отбранителните си линии, така че ще направим всичко възможно, за да им попречим", казва украинският военен.