Путин: Москва засега няма намерение да превзема град Харков (видео)
"Заявих публично, че ако това продължава, ние ще бъдем принудени да създадем буферни зони за сигурност, една санитарна зона. И това правим", каза руският президент
Офанзивата в Североизточна Украйна е в отговор на украинските удари в Русия, за да спре трансграничния обстрел, заяви руският президент Владимир Путин по време на визитата си в Китай, предадоха световните агенции.
Той увери, че засега Москва няма намерение да превзема големия украински град Харков.
Путин обвини Киев за руското настъпление в Харков - "то е по тяхна вина, защото те обстрелваха и продължават да обстрелват жилищни квартали в граничните райони", изтъкна той.
"Заявих публично, че ако това продължава, ние ще бъдем принудени да създадем буферни зони за сигурност, една санитарна зона. И това правим", допълни руският президент по време на пресконференция от Харбин в Китай.
Изявлението му идва на фона на нарастващата загриженост на украинските власти относно засилването на руските действия в района. Руските сили нанесоха два основни удара в региона, единият от които е насочен към Волчанск, на 5 км от границата. Ако той бъде превзет, това ще бъде най-значимото завоевание на Москва от началото на войната. Русия твърди, че е поела контрол над 12 села, откакто е започнала атаката си. Нейните сили се готвят за опит да превземат и село Липци на около 30 км северно от Харков.
Путин е уверен, че има реална основа за преговори за разрешаване на украинската криза - споразуменията, постигнати в Истанбул през пролетта на 2022 г.
"Няма да обсъждаме никакви формули, които не знаем, но никога не сме отказвали преговори, за разлика от украинската страна", каза той пред репортери, отговаряйки на въпрос за конференцията за Украйна, планирана в Швейцария.
"Имаме база за преговорния процес, това, за което се договорихме в Истанбул, и това, което всъщност беше подписано от ръководителя на украинската делегация", каза руският президент.
Според него обаче, ако Украйна не иска да влиза в преговори, то и не трябва.
"В политиката няма подчинително наклонение. "Ако?" - Няма да продължаваме, знаеш какво би се случило в други случаи. Но няма "ако". Те не ни канят. Нещо повече, те казват, че не ни виждат там. Ами като не ни виждат, не ни виждат", каза Путин в отговор на въпрос за условията за участие в конференцията за Украйна в Швейцария
Според него смисълът на швейцарската конференция е следният: "Съберете колкото се може повече страни, след това декларирайте, че всичко е договорено, и след това го представете на Русия като решен въпрос, като ултиматум".
Путин повдигна въпроса и за легитимността на украинския президент Володимир Зеленски в отсъствие на планове за произвеждане на избори в Украйна, предаде Ройтерс.
Военното положение, което беше въведено в Украйна след инвазията, подета от Русия през февруари 2022 г., означава, че няма да има избори, след като технически изтече президентският мандат на Зеленски по-късно този месец. Зеленски и съюзниците на Украйна смятат, че е правилно да не се произвеждат избори във време на война.
Запитан на пресконференцията в Китай дали политическата легитимност на Зеленски се превръща във въпрос, Путин, който през март беше преизбран за шестгодишен мандат, заяви, че това е въпрос, който касае украинския конституционен съд и украинската политическа система. Но Путин добави, че въпросът е от значение за Русия, защото ако и когато се подпише някакво споразумение с Украйна в бъдеще относно войната, Русия иска да е сигурна, че подписва сделка с когото трябва. "Когато става дума за подписване на документи, ние трябва да подпишем тези документи в ключова област с легитимните власти", каза Путин, за чието преизбиране Вашингтон заяви, че не е било нито честно, нито свободно волеизявление на гражданите. Това мнение се отхвърля от Москва.
Путин също призова за укрепване на формиращия се многополюсен свят.
"Разбира се, необходимо е да се укрепи формиращият се многополюсен свят", каза Путин в отговор на въпрос и добави, че този ред сега се оформя.
"Всички прекрасно разбират това, наясно са с него", подчерта той в разговор с руските журналисти, които го придружават по време на пътуването.
"Важно е тези, които се опитват да запазят монопола си върху вземането на решения в света по всички въпроси, осъзнавайки това, да направят всичко, което зависи от тях в този случай, така че този процес да бъде естествен, повтарям още веднъж, мирен, безконфликтен", добави Путин.
Руският лидер също така нарече въведените от САЩ мита върху китайските електромобили много нечестна конкуренция, предаде Ройтерс. Той добави, че това е било направено, защото китайските електромобили са по-добри.
Вашингтон тази седмица увеличи митата на китайски стоки на стойност 18 милиарда долара, в това число електромобили, батерии, полупроводници, стомана, алуминии, критични материали, соларни клетки, медицински продукти, електрокари и др. Същевременно бяха запазени и митата за над 300 милиарда долара, въведени още по времето на Тръмп.
Путин добави още, че американските санкции подкопават доверието в долара, допълва Ройтерс.
Руският президент разказа също така, че руските и китайските сателитни системи се допълват една друга и могат да обменят информация, което помага при транспорта, намалява стойността на услугите и пести енергия.