Лиляна Павлова: Спестяването на енергия е отговорът как ще преминем по-лесно през кризата
За България огромният потенциал е сградният фонд - той трябва да се използва по максимално най-добрия начин, заяви вицепрезидентът на ЕИБ на Green Transition 2022
Трябва да минем през това да имаме добри намерения към реални действия и мерки, с които ще постигнем целта си. Защото за младото поколение е важно да има справедлив преход. Ако искаме да го постигнем, трябва да сме сигурни, че всички засегнати негативно групи ще им бъде обърнато специално внимание.
Това заяви вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Лиляна Павлова по време на организираната от Dir.bg и 3E-news международна конференция Green Transition 2022: "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход".
По думите й, когато говорим за финанси днес, трябва да знаем, че финанси има.
"Така че тук не говорим дали има средства. Въпросът е да ги канализираме и насочим там, където има нужда. Да гарантираме, че няма да има припокриване на инвестициите. Смятам, че трябва да разбием мита, че можем да разчитаме само и единствено на грантовете. Докато живеем с усещането, че те ще ни спасят, няма да постигнем успеха и целите си. И не защото те са нещо лошо, а защото през годините те разглезиха обществото, бизнеса и управлението. А дали има ефект и полза, каква е тяхната добавена стойност, не винаги се обръща внимание", категорична бе Павлова.
Според вицепрезидента на Европейската инвестиционна банка, малкият и среден бизнес са гръбнакът на икономиката ни, затова се нуждят от целенасочена финансова инжекция, за да преминат през процеса на трансформация.
"Освен всичко, което имаме по кохезионните програми, ЕИБ е партньор и по трите стълба на Механизма за справедлив преход. Трябва да имаме устойчиви проекти, които ще имат добавена стойност", каза още Лиляна Павлова.
Тя бе категорична, че енергийната ефективност е ключът и отговорът на загадката как да се използват финансовите инструменти за справедлив преход.
"Спестяването на енергия е отговорът на това как ще преминем по-лесно през кризата, енергийната трансформация и диверсификация. Тук има две важни послания за България - ЕИБ разработва нов финансов инструмент, чрез който да реализираме и допълним еврофинансирането за проекти, свързани с енергийна ефективност. За България огромният потенциал е сградният фонд - той трябва да се използва по максимално най-добрия начин като катализатор на енергийни спестявания", добави тя.
Лиляна Павлова съобщи, че в партньорство с ЕК и българското правителство, ЕИБ бе избрана да предложи модел за Фонд за декарбонизация в България.
"Работим по създаването му и ще предложим кой ще е най-добрият механизъм този фонд да сработи. И отново са важни трите елемента - с какъв ресурс го пълним, кой го реализира и има ли добри проекти, които да финансираме. И се радвам, че за първите две точки вече имаме ясен отговор. По втората точка - финансов ресурс - България има възможност, която не е използвала до момента, но сега ще я използва масирано - чрез Модернизационния фонд. По него България е бенефициент и до момента не е използвала ресурса, а той се увеличава и скоро ще стигне 1 милиард евро. Този ресурс може да се насочи през Фонда за декарбонизация и да се финансират различни дейности, свързани с енергийна ефективност. Важното е обаче да имаме добре подготвени проекти, които да бъдат финансирани", допълни тя.
В заключение Лиляна Павлова изтъкна, че ако възстановяването от пандемията е било катализатор за инвестиции и дигитализацията в Европа и България, войната в Украйна трябва да бъде използвана като катализатор за диверсификация и за зелена и енергийна трансформация.
"Ако искаме да не сме изоставащи, сега трябва да се мобилизираме", завърши вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка.
Конференцията Green Transition 2022: "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход" е организирана от Dir.bg и 3Е-news с медийната подкрепа на БНТ, БНР, bTV Media Group, БТА, Bloomberg, Bulgaria on Air, Евронюз и OFFNews.bg.