В конните надбягвания на стадиона на Бенковски участие взеха полицаи от "Конна полиция" на СДВР, предаде БГНЕС.

Вижте снимки >>>

Със своите породисти коне те зарадваха стотиците гости, дошли да се насладят на първокласните състезания в днешния слънчев ден.

Преди това на площада в Бенковски свещеник благослови кушията и всички присъстващи.

Празникът е в памет на Свети великомъченик Теодор Тирон и е известен още като Конския Великден.

Най-интересният момент от Тодоровден е кушията

При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой.

Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.

После идва ред на любимото на всички конно състезание - кушията.

На празника се изпълняват и обреди, свързани с младите невести, които са в първата година от сватбата.

В Западна България младата булка, облечена в невестинската си премяна, отива в петък вечер на църква. Придружава я свекървата, която носи тепсия с варена царевица и отгоре специален колак.

В някои райони се изпълнява и друга интересна обредна практика за здраве и плодовитост. Сутринта на празника младата булка приготвя малки хлебчета.

Празнично облечена, тя обикаля домовете на близки и роднини, раздава от тях, а домакините и пожелават деца. Накрая отива при родителите си, където и зетят, и свекървата и се слага обща трапеза.

Преди кушията жените си мият косите с вода, в която поставят слама от яслите на конете. Водата от миенето хвърлят на улицата след конете, за да са дълги и здрави косите им като конска грива.

На този ден имен ден празнуват Тодор, Теодор, Теодора, Божидар, Богдана, Найден. Традиционно на трапезата има пита с мая, леща, чорба от гъби.