Пожарът в Лос Анджелис стигна музея, в който са Панагюрското и Вълчитрънското съкровище
Над 150 предмета от България участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в "Джон Пол Гети"
Извънредно положение обявиха властите в Лос Анджелис заради мощния горски пожар, който бушува по хълмовете около мегаполиса. Опасно силните ветрове разпалват пламъците, които вече застрашават и музея "Джон Пол Гети", където в момента са изложени няколко уникални български съкровища.
"Пожарът е стигнал до музея "Вила Гети", където в момента се излагат Панагюрското и Вълчитрънското съкровища и няколко други безценни находки от нашата история. Засега информацията е, че няма непосредствена опасност, но огънят е стигнал буквално на метри от тези експонати", заяви пред Нова телевизия преподавателят по журналистика в Калифорнийския университет Христофор Караджов.
Огънят изпепели някои дървета на територията на "Вила Гети" - музей, пълен с безценни произведения на изкуството, но колекцията остана в безопасност до голяма степен поради превантивните усилия за подрязване на храстите около сградите, казаха от културната институция.
Генералният консул Бойко Христов е в постоянен контакт с ръководството на музея. По последна информация към момента няма непосредствена заплаха за сградния фонд и експонатите, посочват от дипломатическото ни представителство.
Българският дипломат е получил уверения, че около "Вила Гети" са разположени пожарни автомобили и екипи на Los Angeles Fire Department, които имат готовност да реагират при необходимост. Сградата на музея е пожароустойчива, а през годината, като част от противопожарните мерки на културната институция, са били изчистени храстите в района около музейния комплекс, добавят от Генералното консулство.
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, научи БТА от Министерство на културата. Следващите действия ще бъдат съгласно договора, подписан между Министерството и музея. По всяка вероятност експозицията, която е застрахована, ще бъде преместена в трезор до овладяване на бедствието.
Служебният министър на културата Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които е и Панагюрското златно съкровище, да бъдат прибрани на сигурно място.
Междувременно пожарникари се опитват да овладеят пламъците по склоновете на хълмове около Лос Анджелис. Синоптиците предупредиха, че поривите на вятъра могат да продължат с дни и че той ще поваля дървета, може да причини опасно вълнение и да доведе до изключителен риск от горски пожари в районите, в които не е имало значителни валежи от месеци.
Най-малко 510 хектара в района на Пасифик Палисейдс между Санта Моника и Малибу са изгорели, съобщиха официални представители, цитирани от Ройтерс. Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм съобщи, че много постройки вече са били унищожени от горския пожар, който обхвана района. Пожарната служба не посочи точен брой.
Кои български съкровища в момента са в САЩ?
От октомври миналата година Панагюрското златно съкровище и още много експонати са в Лос Анджелис. Те участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Джон Пол Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в експозицията, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
"Тази изключителна изложба е първата, която се фокусира върху взаимовръзките и съперничеството между траките и техните съседи, особено Гърция и Рим", казва директорът на музея "Гети" Тимъти Потс, цитиран от пресслужбата на институцията. "За много от нашите посетители това ще бъде първото запознанство с тази завладяваща и изключително сложна древна култура, която е била едновременно страшна заради военните си умения и култивирана заради богатото си творчество, особено сребърните и златните съдове", добави директорът.
От българска страна в изложбата участват 14 музея с общо над 150 предмета - повече от 90% от всички експонати, включени в изложбата. Най-голям дял имат Националният археологически музей в София, Регионалният археологически музей - Пловдив и Историческият музей "Искра" - гр. Казанлък, като предмети предоставят още: РИМ - Бургас, РИМ - Велико Търново, РИМ - Враца, ИМ - Карнобат, РИМ - Ловеч, Националният исторически музей, Музей "Старинен Несебър", АМ "Проф. Мечислав Домарадски" - гр. Септември, ИМ - Стрелча, АМ - Созопол и РИМ - Търговище. Представени са емблематични за Древна Тракия открития като Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други. Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия - от Късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя - и илюстрират важното място на Тракия в древния свят, се казва в прессъобщение на НАИМ-БАН. Водещи световни музеи също са предоставили предмети от своите колекции: музеят "Лувър" в Париж, Британският музей, музеят "Метрополитън" в Ню Йорк и самият музей "Гети".
Над 30 движими културни ценности от богатото символично погребение на тракийския владетел Севт Трети от гробницата в могилата Голяма Косматка край Казанлък представя казанлъшкият Исторически музей "Искра". Сред експонатите на казанлъшкия музей, участващи в изложбата, са златният дъбов венец, златният киликс, каничка и фиала от сребро, аскос и патера от бронз и транспортна амфора, както и части от пълния комплект въоръжение на владетеля.
Находката с най-ранната датировка, която е изпратена от Регионалния исторически музей - Бургас, е меден слитък с формата на разпъната волска кожа от края на бронзовата епоха и началото на ранножелязната епоха. В експозицията има още фрагмент от декрет между тракийския династ Садала и Месамбрия, както и т.нар. "Стела на даскала" - надгробна стела от III в. пр. Хр., на която е изобразен седнал човек с отворена книга, гледащ надясно.
Сред предметите, изпратени от Археологическия музей в Созопол, е станалата популярна аполонийска каничка, която разкрива на археолозите ценни данни за връзката между тракийската и елинската цивилизация.
Посетителите могат да видят общо девет ювелирно изработени съда, предоставени от РИМ-Враца. Два са от съкровището от Могиланската могила във Враца и седем са от Рогозенското съкровище. От Врачанското съкровище са подбрани сребърен наколенник с позлата и златна каничка с изобразени колесници. От Рогозенското съкровище, наред с други сребърни предмети с позлата, са емблематичната фиала с Авгий и Херакъл и каничка с Богинята майка, седнала на лъвица.
Участие в изложбата има и Летнишкото съкровище, което се състои от апликации към конска амуниция, поставяни върху ремъците на оглавника, поводите, нагръдния ремък, седлото и гривата на коня, както и желязна юзда. Освен тях в съкровището, предоставено от Регионалния исторически музей в Ловеч, има и по-дребни предмети - сребърни с позлата осемлистни розети, жълъди, голям брой сребърни тръбички, мъниста, и др.
Релефът на пантера или лъв от експозиция "Археология" в Историческия музей в гр. Стрелча също е избран да бъде част от експонатите.
Регионалният исторически музей във Велико Търново представя в изложбата сребърен киликс с позлатена гравирана сцена, изобразяваща митологичния подвиг на Херакъл над тракийския цар Диомед.
Пловдивският регионален археологически музей участва с трите си големи съкровища, едното от които е емблематичното за България Панагюрско златно съкровище. Златният сервиз за пиене се състои от девет златни съда - фиала и осем ритона, с различни зооморфни и антропоморфни форми. Общото му тегло е 6,100 кг. Включва гръцки митологични персонажи и сцени, известни в Тракия през елинистическата епоха. Съкровището е принадлежало на все още неизвестен тракийски владетел на племето одриси, управлявал в края на IV и началото на III в. пр. Хр.
Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) участва в изложбата.
Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище също е част от артефактите на четиринадесетте музея от България. То представлява гробни дарове - украса на конска амуниция и накити - пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама и датирано от първата половина на III в. пр. Хр.
Надгробна плоча на жена на име Юлия, седнала в двуколка, държаща две факли и изобразена като богинята на подземното царство Хеката, и мраморна табела датираща от IV в. пр. Хр. с посвещение към Кибела - богиня, популярна както сред гърците, така и сред траките - са сред артефактите от фонда на музей "Старинен Несебър", които посетителите на изложбата в Лос Анджелис ще могат да видят.
Надписът от Пистирос или така нареченият Ветренски надпис от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември също е част от експонатите и това е втората му изложба в чужбина.
Историческият музей в Карнобат участва с най-ценния си експонат в изложбата - червенофигурната каничка с изображение на тракийски воини от V в. пр. Хр., открита през 1996 г.
"Изложбата е рядка възможност за вила "Гети" да запознае американската публика със света на Древна Тракия - място и култура, които заслужават много по-голямо внимание. Представеният археологически материал, вариращ от впечатляващо злато и сребро до керамика и гробищни паметници, ни позволява да представим Тракия от тракийска гледна точка, като на моменти оспорва възгледите, изразени от древногръцките и римските автори", казва Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата.
Културните и политическите взаимодействия на Тракия с Древна Гърция, Персия и Рим, които оформят историята и изкуството на региона, са основен акцент в изложбата. От бронзовата епоха гърците пътуват до Тракия заради богатите залежи на злато, сребро и мед, като основават градове и търговски пунктове с местните траки. Ахеменидското царство достига Тракия през 513 г. пр. Хр., подчинявайки племената и оставяйки трайно културно влияние, особено в използването на златни и сребърни трапезни съдове. Траките се сражават като наемници за ахеменидските царе в Гръко-персийските войни (492-449 г. пр. Хр.). Векове по-късно Римската империя се разширява в Тракия и я прави своя провинция при император Клавдий около 46 г. сл. Хр. Траките възприемат римските обичаи и латинския език, като същевременно запазват много местни традиции, отбелязват от музея "Гети".
Кой е Гети?
Дж. Пол Гети (1892-1976 г.) е американски петролен магнат, смятан за най-богатия човек в света към момента на смъртта си, посочва енциклопедия "Британика". Притежава контролен пакет акции в петролната компания "Гети" и в близо 200 други концерна, пише БТА.
След като завършва Оксфордския университет през 1913 г., Гети влиза в петролния бизнес в Тълса, Оклахома, с помощта на баща си Джордж Ф. Гети, който е петролен милионер. Младият Гети се оказва талантлив предприемач и до 1916 г. печели първия си милион, след което се премества в Калифорния. През 20-те години на миналия век, след като натрупва значително състояние, той започва малко по малко да придобива контрол над няколко големи независими петролни компании и започва да изгражда огромна финансова империя. Най-печелившото му начинание е 60-годишната концесия за добив на нефт, която получава в Саудитска Арабия през 1949 г. Печалбите от нея го превръщат в милиардер в средата на 50-те години.
Гети, известен с ексцентричните си навици се жени и развежда пет пъти, посочва "Британика". След Втората световна война остава още малко време в САЩ, след което се установява в голямо имение във Великобритания. През 1953 г. основава музея "Гети" в Малибу, западно от Лос Анджелис, където излага много от предметите на изкуството, които е събрал през живота си. Гети, който умира през 1976 г., завещава по-голямата част от състоянието си на настоятелството на музея. Тръстът "Гети" се превръща в голяма филантропска фондация и построява център "Гети" - културен комплекс в Лос Анджелис, открит през 1997 г.
Там вече е била излагана бронзовата глава на тракийския владетел Севт ІІІ (управлявал около 300 година пр. Хр.) от Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките в рамките на изложбата "Власт и патос. Бронзови скулптури от елинистичния свят" с експонати от 12 държави.