Съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан се срещна с китайския президент Си Цзинпин, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

По време на срещата Си е заявил пред Съливан, че Китай и САЩ трябва да бъдат "източник на стабилност за световния мир". Двете страни трябва и да дадат импулс на общото развитие на света, а всяка една от тях не трябва да гледа на развитието на другата като на риск за себе си.

Си е допълнил, че ангажиментът на Китай за стабилно и устойчиво развитие на отношенията между Китай и САЩ си остава непроменен. Той е изразил надежда, че САЩ ще работят с Китай в тази насока.

Китайският лидер обаче е подчертал, че при взаимодействието си с Вашингтон Пекин неизменно ще продължи да отстоява суверенитета и интересите на развитието на Китай.

На свой ред Съливан е заявил на Си, че президентът на САЩ Джо Байдън има желание в идните седмици да разговаря с китайския лидер, предаде Франс прес.

Това е първа визита на Джейк Съливан в Китай. В рамките на посещението си той вече се срещна с китайския външен министър Ван И.

Снимка: AP/БТА

Малко по-рано Съливан се срещна и със заместник-председателя на Централния военен комитет Чжан Юся, добавя БТА.

"Рядко имаме повод за подобен род разговори", заяви Съливан, цитиран от Франс прес, по време на срещата си с китайския генерал Чжан Юся, който е заместник председател на Централния военен комитет на Китай.

"Мисля, че става дума за една много важна среща предвид състоянието на света и необходимостта да управляваме по един отговорен начин отношенията между Китай и САЩ", подчерта Съливан.

След срещата на Съливан и Чжан Юся китайското министерство на отбраната заяви, че висшият китайски военен представител е призовал САЩ да преустановят всякакво военно съглашателство с остров Тайван, предаде Франс прес.

Снимка: AP/БТА

"Китай поиска от САЩ да преустановят всякакво военно съглашателство с Тайван, да престанат да въоръжават Тайван и да спрат да разпространяват фалшиви новини относно Тайван", е казал Чжан Юся на Джейк Съливан по време на срещата им.

Чжан Юся от своя страна приветства значението, което американското правителство придава на сигурността във военната сфера.

Срещата се проведе в момент, в който китайски военни самолети навлязоха в понеделник в японското въздушно пространство и принудиха Япония, която има подписан договор със САЩ в сферата на сигурността, да вдигне в небето свои изтребители.

От своя страна Филипините, обвързани със САЩ с договор в областта на отбраната, във вторник заявиха, че Китай внася най-голям смут в регионалния мир, след серия от инциденти между китайски и филипински кораби в Южнокитайско море.

САЩ освен това са основен доставчик на оръжия за Тайван, който Китай възприема като част от своята територия.

Въпреки тези различия САЩ и Китай, както изглежда, са решени да продължат комуникацията помежду си и са започнали да подготвят евентуален телефонен разговор между президентите на двете страни, каза Белият дом. Той би могъл да се състои в идните седмици.

Визитата на Джейк Съливан в Пекин според американските и китайските издания

Джейк Съливан е първият американски съветник по национална сигурност, който посещава Китай от осем години насам, като визитата му е водеща тема за някои издания, добавя БТА.

Съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан и висшият представител на Китай по въпросите на външната политика Ван И разговаряха общо около 11 часа в рамките на два дни, като това беше петият им кръг от преговори за по-малко от 18 месеца, пише в. "Ню Йорк таймс". Преди това те имаха срещи във Виена, Малта, Банкок и Вашингтон. Двамата дипломати се срещнаха в курорт на езерото Янци край Пекин, отбелязва американското издание.

Консултациите имаха за цел да подготвят провеждането на телефонен разговор между американския президент Джо Байдън и китайския лидер Си Цзинпин. Обсъдена бе и възможността за нови преговори между висши командири на двете армии, отбелязва изданието.

Снимка: AP/БТА

САЩ се опитват да намалят напрежението в отношенията си с Китай, като същевременно продължават да засилват натиска чрез ограничаване на достъпа на Пекин до американската икономика и технологии, коментира "Ню Йорк таймс". Срещите между Съливан и Ван, които последваха разговорите между Байдън и Си през ноември миналата година в Калифорния, също имат за цел да покажат, че съперничещите си сили могат да управляват различията си, посочва вестникът.

Двете страни заявиха, че са се разбрали за видеоразговор между висшите си военни командири в региона. САЩ посочиха, че той ще се проведе в "близко бъдеще", но Китай беше по-необвързващ, като посочи, че това ще стане "в подходящо време".

В. "Вашингтон пост" поставя акцент върху значението на преговорите между Съливан и Ван в контекста на предстоящите избори за президент на САЩ. Пекин се старае да не изразява открито предпочитания към нито един от кандидатите, но китайски експерти по външна политика предупреждават, че ако Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, отново ще настъпи нестабилност и може да избухне пълномащабна търговска война, посочва изданието.

Снимка: AP/БТА

Според анализатори посещението на Съливан е увеличило шансовете колебливото двустранно сътрудничество, установено от правителството на президента Джо Байдън, да продължи, ако Камала Харис спечели изборите на 5 ноември, пише още американският вестник. "Китайците са в режим на изчакване, знаейки, че до януари следващата година ще има ново правителство", каза Юн Сун, директор на Китайската програма в мозъчния тръст "Стимсън сентър" (Stimson Center). "Китай използва възможността (от посещението на Съливан), за да повтори позициите си относно двустранните отношения с надеждата да установи правила за следващата администрация", допълни Юн, цитиран от "Вашингтон пост".

Пекин предпочита да контактува директно с Белия дом, а не с Държавния департамент. Това е унаследено от тайните пътувания на съветника по националната сигурност Хенри Кисинджър, които проправиха пътя за възстановяване на дипломатическите отношения през 70-те години, каза пред в. "Вашингтон пост" У Синбо, директор на Центъра за американски изследвания в университета Фудан. Въпреки това според него надеждата за голям пробив преди Байдън да напусне поста си е малка.

Докато течаха консултациите в Пекин, китайският посланик в САЩ Си Фън участва американско-китайски бизнес форум в Ню Йорк, организиран от "Форбс Чайна". В. "Чайна дейли" се спира на моменти от изказването на посланика, които очертават някои щрихи от двустранните икономически връзки към настоящия момент.

"Гигафабриката" на (американската компания) "Тесла" в Шанхай вече може да произвежда над 950 000 автомобила годишно, а мегафабриката ѝ там е почти наполовина завършена само три месеца след началото на строителството. "Епъл" увеличава инвестициите си в Китай, като разширява своя център за приложни изследвания в Шанхай и открива нова лаборатория в град Шънчжън. Всичко това е доказателство за активността на китайско-американското бизнес сътрудничество", заяви Си.

"Основното вдъхновение, което можем да почерпим от отношенията между Китай и САЩ през последните 45 години, е, че когато работим заедно, и двете страни и народите им ще живеят добре, а когато се настроим един срещу друг, и двете страни и светът ще пострадат. Сътрудничеството е единственият правилен избор", каза още китайският посланик.

Той отбеляза, че президентът Си Цзинпин е очертал три принципа на двустранните отношения: взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и взаимноизгодно сътрудничество. "Готови сме да работим със САЩ в този дух, да засилим диалога и комуникацията, да управляваме правилно различията и да разширим взаимноизгодното сътрудничество, за да стабилизираме и подобрим отношенията и да ги придвижим напред", заключи посланикът, цитиран от в. "Чайна дейли".