Американската армия и партньорски страни нанесоха по-рано осем въздушни удара срещу бойци на групировката "Ислямска държава" близо до обсадения сирийски град Кобане.

При ударите, в които е участвала Йордания, са унищожени няколко цели на "Ислямска държава", включително пет въоръжени автомобила, снабдително депо, команден и контролен пункт, логистичен обект, както и осем окупирани казарми.

Вижте снимки >>

"Въздушните удари сами по себе си няма да спасят град Кобане", заяви и говорителят на Пентагона контраадмирал Джон Кърби, цитиран от Франс прес и БТА.

"Ще са необходими компетентни войници, бойци от редиците на бунтовниците в Сирия или правителствените иракски сили, за да бъде победена "Ислямска държава", но това ще отнеме време, допълни той.

"За момента нямаме партньор доброволец, който да е способен и ефикасен на терен вътре в Сирия. Това са фактите", каза Кърби.
 
Турция бе критикувана за отказа да предприеме военни действия в помощ на кюрдския град, близо до турската граница. В своя защита Анкара посочи, че е приела хиляди кюрдски бежанци, потърсили убежище от боевете.

Междувременно САЩ отхвърли предложението на Турция за международно защитена буферна зона.

Джон Кърби съобщи, че предложената от Турция буферна зона не е сред обмисляните варианти за военни действия, но призна, че е тема, която се обсъжда с Анкара.
Изграждането на такава буферна зона вече бе подкрепено от Франция.

В същото време Анкара заяви, че е нереалистично да се очаква страната му да проведе едностранна операция в помощ на Кобане.

Канада се включва

След като парламентът на Канада във вторник реши страната да участва в
операцията срещу "Ислямска държава" в Сирия и Ирак, консервативното правителство на премиера Стивън Харпър в най-скоро време ще изпрати за борба с групировката около шест изтеребителя F-16, два разузнавателни самолета "Орора" и един самолет цистерна "Еърбъс" ЦЦ-150 "Поларис".
Освен това за операцията ще бъде задействан и необходимият персонал за обслужване на самолетите.