При седмият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание всичко интересно се завъртя около групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). Този опит беше напът да приключи с избора на Силви Кирилов, ако не бяха двата гласа от ПП, блокирали такава развръзка - единият глас "против" - на Явор Божанков, другият "въздържал се" - на Даниел Лорер. Решението на двамата предизвика реакция от "Продължаваме промяната", като партията обяви, че им иска оставката от НС, а Лорер е изключен като член. В отговор коалиционният партньор "Да, България" се обяви в защита на двамата, а в блиц интервю пред Dir.bg конституционалистът Пламен Киров обяви, че в няма как някой да бъде изваден от парламентарна група, която все още не е създадена.   

Гласуванията

В двете гласувания на кандидатурата на Силви Кирилов на балотажа с с Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) участваха 238 народни представители, а за да има избран председател, според приетите процедурни правила, е необходимо "за" да са гласували повече от половината от присъстващите - 119. 

При първото гласуване Силви Кирилов подкрепиха 118 депутати, при второто 117, но се оказа, че пултът за гласуване на Надежда Йорданова (ДБ) не е сработил и тя ще поиска промяна на вота - т.е. отново 118 "за".

"Демократична България" до днес се въздържаха да подкрепят Силви Кирилов, но днес изненадващо обявиха, че ще дадат гласа за него еднократно. 

Божидар Божанов (ДБ) мотивира решението с необходимостта законодателно да се стопира изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор, а с необходимостта да се работи за бюджет 2025. "Поради тези причини взехме решение еднократно като подкрепа за председател Силви Кирилов - най-възрастния по обективни критерии без това да формира по никакъв начин каквито и да било мнозинства. Трябва да подчертая - разговори с първи и втори мандат ще водим без участието на "Ново начало" и "Възраждане"".

Явор Божанков обяви, че ще гласува против Силви Кирилов, защото това ще бъде легитимация на проруската "Възраждане".

Партийните решения

Реакцията на ПП не закъсня - поиска оставките на Божанков и Лорер, Изпълнителният съвет реши да изключи от партията и от всички нейни органи Даниел Лорер.

В пространен пост във фейсбук съпредседателят на ПП Кирил Петков разкрива, че двамата депутати са знаели какво ги очаква, но въпреки това са заели позиция, която променя посоката на страната; защитавал ги е и пка е щал да ги защити, ако "съдбата на целия парламент, битката срещу Сарафов и гласуването на бюджета не зависеха точно от тези два гласа".

Различно мнение 

Ивайло Мирчев от "Демократична България" обаче пусна видео на страницата си във фейсбук, в което е категоричен (от името на "Да, България" и ДСБ), че Божанков и Лорер имат място в ПГ на ПП-ДБ въпреки различното им гласуване днес. Те са избрани като депутати и ще продължат да бъдат част от парламентарната група. Мирчев изрази надежда утре да бъде избран председател на парламента.

Депутатът от ДБ Манол Пейков написа във фейсбук, че решително подкрепя "правото на Явор Божанков и Даниел Лорер да изразят своята различна принципна позиция, която беше ясно и красноречиво обоснована от парламентарната трибуна. Всеки от нас носи отговорност първо към съвестта си, после към избирателите и чак след това - към партията, на която е член". Той изрази увереност, че "най-голямата сила на демокрацията е именно в плурализма".

По правилник

"Продължаваме промяната" не могат да изключат двамата депутати Явор Божанков и Даниел Лорер, защото още няма сформирана парламентарна група. От коалицията обаче могат да я създадат без тях двамата и те остават независими депутати, което практически е равносилно на изключване

Това коментира конституционалистът Пламен Киров в експресен коментар за Dir.bg след изненадващите ходове на ръководството на ПП.

Ако пък хипотетично групите на ПП-ДБ и "Възраждане" се изравнят по брой депутати - по 35, президентът е този, който ще избере на коя от двете политически сили да връчи втория мандат, обясни още юристът.

Още реакции

Председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов посъветва "тези хора от днес да се запишат в "ДПС - Ново начало". Защото видяхме тяхната жестока обвързаност с Пеевски."

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев  смята, че "това с трите гласа, липсващи, е нагласено. Ще предложим нов председател на НС. Днес искахме да предложим непрекъсваемост на заседанието докато няма избран председател."

Зам.-председателят на "Има такъв народ" (ИТН) Тошко Йорданов каза по БНТ, че Силви Кирилов е спасителен пояс да излезем всички от това блато, в което сме се напъхали заради вредните промени в Конституцията. Той прогнозира, че "ситуацията утре най-вероятно ще се стигне отново до балотаж между Силви Кирилов и Рая Назарян". И тогава решението е в ръцете на БСП и на двама души, които вече не ги знам дали са в ПП".

Законите

Кирил Петков разкри, че утре предстои да внесат промени в закона за съдебната власт, "които ще спрат избора на Сарафов, както и в закона за сметната палата", за да бъде попълнена "по прозрачен начин "домовата книга"" (Има предвид кандидатите за служебен премиер). Затова е важно парламентът да заработи, категоричен е Петков.

В този смисъл се изказа и Божидар Божанов и Тошко Йорданов, според когото, ако работата на парламента се "отпуши", то тогава могат да бъдат избрани и омбудсман, и зам.-председатели на Сметната палата, т.е. вариантите пред президента Румен Радев за избор ще бъдат повече.