"Продължаваме промяната" не могат да изключат двамата депутати Явор Божанков и Даниел Лорер, защото още няма сформирана парламентарна група. Те обаче могат да я създадат без тях двамата и те остават независими депутати. Това практически е равносилно на изключване, коментира конституционалистът Пламен Киров в експресен коментар за Dir.bg след изненадващите ходове на ръководството на ПП. Ако пък хипотетично групите на ПП-ДБ и "Възраждане" се изравнят по брой депутати - по 35, президентът е този, който ще избере на коя от двете политически сили да връчи втория мандат, обясни още юристът. 

- Могат ли от "Продължаваме промяната" да изключат двамата депутати Явор Божанков и Даниел Лорер след призива за оставки?

- Не могат да ги изключат, защото няма група. Иначе могат да вземат тояги, бичове и да ги линчуват, но не могат да ги изключат. Не може да изключите някого от нещо, което вече не съществува. 

- Какъв е начинът да ги изключат - да се създаде група и чак тогава да гласуват изгонването им?

- Да, но в случая просто групата ще бъде формирана без тези двамата. Ако желаят, може и да са и трима. Не можеш да излезеш от една стая, когато ти не си влизал изобщо в нея.  

- Няма да се налага да ги изключват, така излиза. Те ги призовават да си подадат оставките, но това е доброволен акт. 

Аз не знам някой да е влязъл в парламента и да си е подал оставката. Такъв случай няма. Макар че като се регистрират без тях и ги оставят независими, то е равнозначно на изключване практически.

- А Божанков и Лорер могат ли да отидат в друга група, след като парламентарните групи още не са факт? Или задължително си остават независими депутати?

- Зависи дали правилникът, като го приемат, ще позволи парламентарно номадство. Още по времето на НДСВ, през 2005 г., за да не излизат едни народни представители и да отиват в друга група, в правилника се записа, че те могат да бъдат само независими. И ПГ на независимите народни представители не може да се формира. Защото те могат да станат и 15 независими, а тя се сформира при наличие само на 10. Но парламентарните правилници забраниха да се преминава в друга ПГ и казаха "оставате си независими". Обаче, аз знам ли какво ще им хрумне в този парламент? Може това правило да отпадне. 

- А може ли ПП и ДБ да си регистрират две групи, след като са се явили заедно на изборите, но сега виждаме разнобой заради избора на председател на НС?

- Не може. По старите правила не може. Както сте се явили на изборите, така правите парламентарна група. Затова е важно да се продължи действието на стария правилник, защото там са уредени ограниченията и основанията за формиране на парламентарна група. Но всичко може да се очаква от този парламент.

- Сега ДБ и ПП ще бъдат принудени да се регистрират като една група, а те още преди формирането й се разцепиха - ДБ не са съгласни с ПП за изгонването на Божанков и Лорер? 

- Е, тя утре някоя друга група ще се разпадне. Те ПП-ДБ ще се разберат. Лошото е, че в политиката не трябва да се реагира импулсивно и емоционално. Трябва малко да се премислят нещата, защото политика на инат, както и любов на инат, не може да се прави. Първо трябва да се мисли и след това да се действа. Както са тръгнали, на следващите избори, няма значение кога ще се проведат, партиите ще се ориентират към това някой столетник да поканят на избираемо място в листите си, за да стане служебен премиер. 

- Ако се сформират парламентарни групи и хипотетично приемем, че двамата вече няма да бъдат депутати от ПП-ДБ, то бройката на групата на ПП-ДБ ще намалее до 35 народни представители, колкото са и от "Възраждане". Тогава коя от двете политически сили трябва да вземе втория мандат?

- Който прецени президентът. Той ще си избере коя група, няма как да ги покани и двете. Или, ако не знаят как да постъпят, ще питат Конституционния съд. Той може да питан по всяко време, по всички въпроси...