Народното събрание отново няма избран председател, след като за седми пореден път гласовете за нито един от двамата останали на балотаж не достигнаха - Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от "Има такъв народ". Различното този път беше, че от "Демократична България" гласуваха "за" кандидата на ИТН. 

Снимки от пленарната зала вижте ТУК >>>

При седмия опит за избор на парламентарен председател искри в залата прехвърчаха още на старта на заседанието, а за уталожване на адреналина председателстващият Силви Кирилов даде половин час почивка едва на десетата минута от началото на заседанието. Последва и втора почивка по обед, а междувременно партийните страсти се разгоряха по всякакви линии и диагонали, но не и по същество.

Малко преди 14:00 часа дойде ред и на третата почивка - след безплоден първи тур, на който никоя от четирите кандидатури не спечели мнозинство. До балотаж не се стигна, защото веднага беше поискана и четвърта пауза, отново 30-минутна. А по време на дебатите се обиждаха на възраст, на тъпи и на маргинали. 

В крайна сметка се стигна и до гласуване, което за малко да доведе до избран председател, но въпреки че ДБ този път подкрепиха Силви Кирилов, два гласа не му достигнаха. 

Малко преди балотажа Божидар Божанов съобщи, че ДБ са направили "крачка назад", като са решили "еднократно да гласуват подкрепа за най-възрастния, без това да означава каквито и да е мнозинство". Посочената причина е изтичащият скоро срок за избор на Борислав Сарафов като главен прокурор, както и предстоящото разглеждане на държавния бюджет. 

Само трима от ПП-ДБ не гласуваха "за", като по все още непотвърдена информация двама от тях са Явор Божанков и Даниел Лорер. По-късно от пресцентъра на ДБ обясниха, че Надежда Йорданова е гласувала "против" Силви Кирилов погрешка. 

БСП и Божанков срещу Силви Кирилов 

Самият Кирилов се превърна в мишена на атака, подета от временния председател на БСП Атанас Зафиров, който го обвини в авторитарен стил. Зафиров се оплака от трибуната, че Кирилов е отказал на социалистите да проведе Председателски съвет. И обвини лекаря на трибуната: "Или искате да спечелите служебно тази победа?"

"Тази сутрин от нашата ПГ поискахме свикване на Председателски съвет", обяви соцдепутатът и добави, че получили отказ. За първи път председател си позволява подобен подход", възкликна социалистът. И попита какво му е пречело на Кирилов партиите да се съберат на Председателски съвет, за да обсъдят ситуацията и дапотърсят промяна и консенсус около една кандидатура. 

Лидерът на БСП посочи, че го разказва от трибуната, "за да видите какъв е манталитетът на човека, който претендира да ръководи НС".

"От какво се страхувате г-н Кирилов? Ултимативният подход вече не работи, трябва да се намери консенсус. Не връщайте тук злокобното време на други председатели на НС, светла им памет", провикна се социалистът.

Най-възрастният депутат му отговори, че такъв орган като Председателски съвет все още няма конституиран. И обясни на Зафиров, че на негово място е щял да поиска почивка и прекъсване на заседанието за политически консултации преди да започне процедурата по номинации. 

"Моята професия е свързана с акуратност, точност, свързана с анатомия, физиология. Ние нямаме действащ правилник, ние нямаме санкциониран Председателски съвет. Досега свиквах консултации на парламентарните сили. Моята резолюция е, че към днешна дата няма действащ правилник и санкциониран Председателски съвет. А колкото до другите терминологични характеристики и класификации, това верую не е моето. Към студентите, които обучаваме, винаги сме искали точна квалификация и да се говори с терминологията на специалността. Аз не съм юрист, сигурно допускам грешки, но се стремя да бъда точен и акуратен", отвърна Силви Кирилов. 

"И понеже адреналинът и вълнението се покачват, аз на моя отговорност давам 30 минути почивка. Прекъсвам заседанието. Моля, парламентарно представените партии и коалиции в залата за консултация", взе решение Кирилов.

До момента няма промяна в позиците на политическите сили, нито смяна на някоя от четирите кандидатури на партиите - ГЕРБ остава зад Рая Назарян, Силви Кирилов събира подкрепата на ИТН, ПП-ДБ, "Възраждане", АПС и МЕЧ на втория тур, "Възраждане" издигат Петър Петров.

След почивката БСП запазиха кандидатуата на Наталия Киселова въпреки че имаше податки, че тя ще бъде сменена с тази на Петър Кънев. По неофициална информация до последния момент социалистите са се готвели да сменят двете кандидатури, но не им излязла математиката с гласовете.

БСП не предложи Петър Кънев и запази кандидатурата на Наталия Киселова въпреки податките за смяна

Снимка: БТА

След паузата споровете извън съществото на казуса - избор на председател, се отприщиха неконтролируемо. Едни срещу други от трибуната с реплики се замеряха БСП и ИТН - от една страна и от друга - Явор Божанков срещу "Възраждане" и ИТН, а Манол Пейков раздухваше огъня с викове от място. 

БСП упрекна ИТН, че силово налагат Силви Кирилов, за да стане служебен премиер

Станислав Балабанов направи преглед на цитати на Атанас Зафиров от времето, когато групата на БСП подкрепи избора на Вежди Рашидов за председател. Балабанов се зачуди как тогава на Зафиров не е попречила възрастта на Рашидов, а сега има против тази на Силви Кирилов. Зафиров обясни, че тогава е гласувал така, защото нямало други опции.

"Сигурно тогава колегите от ГЕРБ са ни убедили, че всички други опции са невъзможни. Малко повече смирение, защото сте седма политическа сила, а ми менторствате все едно сте спечили изборите", призова то ИТН. "По-спокойно по-кротко и ще стигнем донякъде", посъветва ги Зафиров. И обвини "Има такъв народ", че издигат Кирилов именно заради домовата книга и възможността да стане премиер. "Подредихте ли вече МС? Когато подкрепихме Вежди Рашидов, такава опция нямаше", направи сравнението социалистът.

"В тази патова ситуация ние дадохме единствения вариант. И то не защото ние залагаме Силви Кирилов да бъде вовеки председател, бащите на Конституцията са го заложили", обобщи Станислав Балабанов. И напомни, че конституционната процедура с мандатите не може да се отпуши, ако няма председател. "Българското общество чака да види работещ парламент. В противен случай тотален блокаж и провал и на мечтите им, и на възможностите да се развиваме като общество", напомни депутатът от ИТН.

Явор Божанков: "Не" на ИТН, "не" на "Възраждане", без моя глас

Депутатът от ПП отново нападна с компромати Силви Кирилов, като посочи, че това е фактология и самият той не е отрекъл. Божанков констатира Констатира, че и две пленарни заседания не е в състояние да води.

"ИТН заявиха, че няма да се откажат от идеята Силви Кирилов да стане служебен премиер, а с неговата биография аз се притеснявам за управлението на държавата", каза Явор Божанков и отново спомена компроматите. "Човекът става сутринта и разбира, че е вписан в ръководството на партията на Христо Ковачки", иронизира той вчерашното обяснение на Силви Кирилов, че е излязъл от тази формация.

"Аз вчера изнесох факти, а вие говорите за жълтини. Няма никакви жълтини. Изнесените факти не бяха отречени от никого. Те не са жълтения. Нашият отговор е "не" на "Има такъв народ", не на "Възраждане", възкликна той. Божанков обеща, че поне неговият глас със сигурност е "против" тях. "Няма да получите цялата власт в държавата или поне не с моя глас", обеща той. 

"В момента си калявам нервите да не си отварям голямата уста, обещал си на някои хора в тази зала", отвърна Тошко Йорданов. Той се обърна специално към ДБ. "Вчера гледах Ивайло Мирчев и му съчувствах, защото е много трудно човек да защитава незащитими неща и да се върти като съсел от ръба", отбеляза депутатът от ИТН.

"Не бъдете тъпи, осъзнайте го сега", подкани депутатите на ДБ Тошко Йорданов, като напомни кой остава служебен премиер, ако сега отидат на избори. "Дали са излезли, или не, трябват 118 гласа, за да броим кворума в момента. Страшни глупости се говорят наистина!", добави Йорданов по повод решението на ДБ да не пречат на избора на Силви Кирилов, като не участват в гласуването. И им напомни, че впоследствие ще им трябва подкрепа от ИТН за законодателни промени, които са им важни.

Тошко Йорданов и Росен Желязков се забавляват

Снимка: БТА

После Йорданов се обърна към "БСП, които търсят "Новото начало" в душата си".

"Там драмата е следващият по възраст от БСП, ако може да се докопа", заподозря той, че искат Петър Кънев за поста на служебния премиер. "Не знам кое дава на късо в главите ви. Те са пета политическа сила в този парламент, в следващия парламент сигурно ще бъдат шеста. Искрено се надявам КС много бързо да разкара тази конституционна поправка, така че да им свърши тази душевна драма в душичките", каза по адрес на социалистите Тошко Йорданов. Зафиров протестира за езика му на омраза и поиска намеса от председателстващия Кирилов.

Снимки в колаж: Скрийншот Народно събрание/БТА

Манол Пейков крещи от място към Костадин Костадинов на трибуната, той обяви ДБ за "вредни" и маргинална партийка

"Изключително гнусно е някой да си позволява да се гаври с човека, който заема поста на тази трибуна само защото е най-възрастният", включи се и Костадин Костадинов. Той изрази възмущение, че депутати от ПП-ДБ обиждат и унижават възрастните хора. Лидерът на "Възраждане" визира изказването на Явор Божанков по адрес на Кирилов, който не можел да води дори две заседания на парламента. 

В този момент от мястото си в залата Манол Пейков започна да го репликира на висок глас. 

Снимка: Булфото

"Такива депутати са срам за техните избиратели", констатира Костадинов. Пейков продължи да се бунтува от разстояние, а Костадинов пресече опитите на Силви Кирилов да умири депутата от ДБ със забележки да не подвиква от място. 

"Ние никога не сме си позволявали да използваме толкова гнусен език, както тези некъпани и нетрезви елементи от санитарния възел ПП-ДБ. Виждате простанщината на ПП-ДБ", коментира Костадинов по адрес на Пейков.

"Лицето Божанков обиди възрастните хора, като заяви, че Силви Кирилов не може да изкара 2-3 заседания. Уважаеми възрастни хора, виждате как ви обиждат от ПП-ДБ. Ето и сега лицето с психични проблеми Манол Пейков показва простащината си, от която и колегите му се срамуват", заключи Костадинов.

"ПП-ДБ нямат нито капацитета, нито качествата, за което са ги изпратили техните избиратели. Нямат идеология. Те са против, те мразят, те правят санитарни кордони. Не знам защо се получава така, че правят санитарни кордони все с тези, с които управляват", изреди Костадинов, като уточни, че говори специално за ДБ. Заключи, че са маргинална и регионална партийка, за която гласуват само в София и Пловдив. 

Снимка: БТА

Явор Божанков реагира, като обвини Костадинов, че обижда избирателите на ПП-ДБ на "маргинали".

"Костадин Костадинов е наричал ромите в България паразити и подчовеци. Наричал е нашите избиратели измет, а сега ги нарича маргинали. Не спира да говори за Белене, явно има фетиш на тази тема. Това показва за пореден път, че "Възраждане" са профашистка партия, която трябва да остане в изолация. Тази комплексарщина, която Костадинов излива от трибуната, трябва да я подминаваме с ирония", отговори Явор Божанков. 

"Вие сте вредни", отвърна Костадинов.

"Лицето Божанков трябва да отговори какво прави 2 месеца в САЩ, защото ние знаем. Да ще отговаряте за всичко, което сте направили, защото сте чужди агенти. Да, ще влезете в затворите и в Белене. Специално вие, Божанков, не се притеснявайте, няма да сте в Белене, вие ще сте в Сливенския затвор, защото там ви е мястото", заплаши Костадинов.

Тук някъде Силви Кирилов обяви поредната, втора почивка за деня. 

Снимка: БТА

ДБ предложили на ГЕРБ и БСП всеки да даде по 7 гласа "за" Силви Кирилов, за отпушат НС

Офертата била - ДБ, ГЕРБ и БСП да дадат по 7 гласа "за" и така Силви Кирилов да бъде избран, за да се отпуши работата на Народното събрание, разказа в кулоарите Йордан Иванов.

"Днес отправихме предложение към народните представители от ГЕРБ и от БСП, ние от ДБ, и те, да гласуваме по седем човека за Силви Кирилов, за да може да бъде развързана кризата. В крайна сметка това предложение беше отхвърлено. Продължаваме да търсим решение, заяви депутатът, цитиран от БТА.

"ПП-ДБ до момента са направили две големи отстъпки - едната е, че имахме кандидат за председател, който взимаше повече гласове от Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) на първи тур, след това направихме отстъпка и казахме, че "Демократична България" няма да гласува, за да не пречи на процеса", припомни депутатът от ДБ.

Гласуването - първи тур "сан шанжмон", последва четвърта почивка преди балотажа

Първият тур мина очаквано без развръзка. Наталия Киселова и Петър Петров бяха отхвърлени на първия тур. Рая Назарян и Силви Кирилов също не събраха гласове, но отиват на балотаж. Веднага след вота обаче Силви Кирилов даде нова, трета поред почивка, този път от 15 минути, а съобщението му беше съпроводено от възгласи от първия ред на депутати от "ДПС - НН", които попитаха "За какво почивка?".

Малко преди 14:30 часа работата в залата трябваше да бъде подновена, последва четвърта почивка, този път я поискаха от "Алианса за права и свободи", а Кирилов не отказа.

Снимка: Булфото

Така до гласуване на балотаж се стигна чак в 15 часа.

На втория тур Силви Кирилов подкрепиха 118 депутати, 103 бяха "против" и 17 се въздържаха. При поисканото от ИТН прегласуване, той получи 117 гласа в подкрепа, 104 депутати бяха "против", а 17 се въздържаха. Преди балотажа от "Демократична България" обявиха пред журналисти, че ще подкрепят еднократно кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента.

В двете гласувания на кандидатурата на Кирилов участваха 238 народни представители, а за да има избран председател, според приетите процедурни правила, е необходимо "за" да са гласували повече от половината от присъстващите.

При първото гласуване Силви Кирилов подкрепиха 35 депутати от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), един беше "против" и един се въздържа. За него гласуваха също 34 народни представители от "Възраждане", 19 от АПС, 18 от ИТН и 12 от МЕЧ. Против бяха 69 депутати от ГЕРБ-СДС и 30 от "ДПС-Ново начало". Трима от "БСП-Обединена левица" също гласуваха против, а 16 се въздържаха.

При прегласуването Силви Кирилов подкрепиха 34 депутати от ПП-ДБ, двама от ПП-ДБ бяха "против" и един се въздържа. Останалите политически сили повториха вота си.

Рая Назарян получи 69 гласа "за" от ГЕРБ-СДС, 159 "против" и 10 "въздържал се". Кандидатурата й беше подкрепена само от депутатите от ГЕРБ-СДС. Против гласуваха 32 депутати от ПП-ДБ, 34 от "Възраждане", 30 от "ДПС-Ново начало", 14 от "БСП-Обединена левица", 19 от АПС, 18 от ИТН и 12 от МЕЧ. По петима депутати от ПП-ДБ и от БСП се въздържаха.

Гласуването за Рая Назарян при балотажа

Стопкадър parliament.bg

Гласуването за Силви Кирилов при балотажа

Стопкадър parliament.bg

Стопкадър parliament.bg

След края на седмата процедура за избор на председател, най-възрастният народен представител Силви Кирилов обяви, че заседанието ще продължи утре в 11:00 часа.