Проф. Киров: Ако НС не определи дата за президентските избори, ще има конституционна криза
Вотът за държавен глава може да е най-късно на 21 ноември. Най-вероятно обаче формацията, която ще получи третия мандат, ще го бави възможно най-дълго, прогнозира юристът
"След като при първите два опита за съставяне на правителство Конституцията задава 7-дневни срокове, няма причина при третия опит да се дава безсрочен мандат за формиране на правителство", това каза в интервю за БНР конституционалистът проф. Пламен Киров - ръководител на катедрата по конституционно-правни науки в СУ и бивш конституционен съдия.
В предаването "Преди всички" той прогнозира, че при връчването на третия мандат получилите го "ще се бавят, колкото си искат", тъй като ще се позоват на решение номер 20 на Конституционния съд от 1992 година. Това по думите на конституционалиста може да ни вкара в още по-дълбоки дебри на политическата криза.
"Ако парламентът не изпълни своите конституционни задължения да определи дата за провеждането на президентските избори, тогава вече ще настъпи конституционна криза. Сега сме още във фазата на политическата криза", подчерта проф. Пламен Киров.
21 ноември е най-късната дата за провеждането на втория тур на президентските избори, уточни той.
Преди няколко дни в парламента стана ясно, че засега депутатите не могат да определят дата, защото още не е ясно ще има ли редовен кабинет и кога, а сроковете за определянето й вече текат. По закон датата трябва да бъде в неделите между 22 октомври и 21 ноември.
„От първия ден, в който съм избрана, напомням за тази дата, включително вчера, съм напомнила и във всички парламентарни групи разсъждават колегите“, заяви тогава председателят на НС Ива Митева.
"Вероятност за избори 2 в 1 има, друг е въпросът политическите сили и президентът как калкулират дали това е в техен интерес", коментира още проф. Киров. По думите му вероятността за такива избори става все по-голяма.
"Няма конституционен проблем, има практически проблем, но логиката е, че не би следвало да се смесват парламентарни и президентски избори. Не би било редно да бъдат изборите 2 в 1", подчерта юристът.