"Демократична България" обяви официално решението, което се очакваше - няма да подкрепи предложеното от "Има такъв народ" правителство. Вчера това направиха и от "Изправи се БГ! Ние идваме", а от БСП поставиха неизпълнимо условие - да бъде оттеглен кандидатът за силов вицепремиер и вътрешен министър Петър Илиев. От партията на Слави Трифонов заявиха категорично, че това няма да бъде направено. Все пак днес следобяд се очаква последното решение на социалистите, което ще вземе колективният им орган - Националният съвет. 

"С абсолютно единодушие беше взето решение, че ние не можем да подкрепим предложението на ИТН за състав на Министерски съвет. Аргументите са свързани с множество фактори, които заедно и поотделно обосновават това решение", обяви днес съпредседателят на ДБ Христо Иванов на брифинг пред медиите в парламента.

"На първо място искаме да припомним, че се явихме на изборите и на 4 април, и на 11 юни с много ясната заявка, че трябва да бъде излъчено правителство на дълбоката промяна, което има програмата, капацитета и личния състав да промени България. Второ - много ясно казахме, че промяна с ДПС през задния ход, не може да се направи, че може да се прави сами от хора, на които може да се има доверие. Затова ние днес абсолютно не можем да допуснем да предадем нашите избиратели, които протестираха, подкрепяйки правителство, което не можем да наречем правителство на промяната, едно мнозинство, което открито се декларира като плаващо. ИТН още по време на преговорите допусна ДПС, а после те заедно с ДПС внесоха една анкетна комисия, обслужвайки техните пропагандни цели. Можем ли ние да подкрепим едно правителство, което не е договорено, а е наложено със заплахи и диктат, което е излъчено от център, който концентрира висока степен на овластяване, който е извън институциите? Не можем. Та нали именно това беше проблемът със задкулисието, с ГЕРБ", изтъкна той.

И изреди, че в ангажимента, който са поели от ИТН с декларация, не са записани много важни за ДБ приоритети. Няма нищо за предсрочно отстраняване на главния прокурор Иван Гешев, а има за ветеринарите и животновъдите например, даде пример Иванов. Няма ангажимент за конституционна реформа на ВСС и прокуратурата, за преструктуриране на КПКОНПИ и прекратяване мандата на Сотир Цацаров, няма поетапно отвоюване на регулаторите от корупционни мрежи, за прочистване на МВР и службите за сигурност за корупционни и чужди влияния. Освен това липсва за присъединяване на Еврозоната, за модернизация на въоръжените сили, за енергийния суверенитет, изброи тези и още липси Иванов.

"Не може с 65 гласа сам да си решиш какъв е съставът на МС. И не става дума за порции, защото ако ще си говорим на този профански език, ние пък можем да кажем: как с 65 гласа, при положение, че са нужни 121, искате да вземете всичко и да го дадете на хора, които никой не познава. Как си представяте да дадем гласовете си за това, не можем да ги дадем и за споразумение, което е едностранно и изобщо не е съгласувано с нашите дълготрайни цели и легитимира плаващото мнозинство? Че това е рецепта за задкулисие, структурно предпоставяне на рецепта. И можем ли накрая да гласуваме за такъв състав на МС?

Аз няма да влизам в персонални коментари, защото не искаме да изгаряме всички мостове, но трябва ясно да се каже -  този състав на МС е най-слабият, който някога е излъчван в България, нека някой да оспори това нещо. Не става. Най-доброто, което можем да кажем за тези хора, е, че не ги познаваме. А за някои, за съжаление, дори и това не можем да кажем. Един от тях даде интервю и видяхте какво стана, представяте ли си какво още можем да видим от тази метафорично казано торба с котки, която ни се предлага да подкрепим или да бъдем виновни. Нас ни интересува да сме коректни и да не сме виновни пред хората, които излязоха да протестират, ние сме част от протестното движение срещу тенденцията за авторитаризъм, на концентрацията на власт в едни ръце, на непрозрачно вземане на решения на центрове, изнесени извън политическия живот и не може никой да казва, че ние сме задължени под диктат да гласуваме точно за същото", добави Иванов.

"Въпросът е какво следва за България. ДБ по никакъв начин не се страхува от избори, не се страхуваме да правим кампания на улицата и да отговаряме на въпросите на медии, за разлика от други, не се страхуваме от мажоритарния елемент. Преди всичко трябва да мислим за страната. Затова нашият призив е - не горете мостове, трябва да започнем тутакси преговори равноправни, професионални, уважителни за това какво можем да направим с третия мандат. Той е кризисният мандат, който принуждава политическите сили да водят разговори.

Да сядаме да разговаряме за правителство, което може да осигури на страната поне 6-8 месеца преди следващи избори. Да, това ще бъде комбинация, за която никой не е гласувал и точно затова не може да има траен мандат, но не можем да позволим страната да бъде хвърлена на следващи избори от нечия безотговорност и желание да каже - или ще стане на моето, или нищо няма да стане. Длъжни сме всички, извън ГЕРБ и ДПС, да седнем и да разговаряме - да поканим добрите министри от служебния кабинет, за правителство с технически характер, което да преведе страната през задаващата се нова вълна на Ковид, през икономическите трудности, свързани с това, да осигури бюджет и преизчисляване на пенсиите", категоричен бе Иванов.

И призова за писмено споразумение с останалите партии.

Снимка: БТА

"Нашият призив е - дайте да седнем и да поговорим. Дайте да сме смирени. Дайте да спрем да атакуваме с опорките на ДПС и да си дадем 6 месеца, след които да отидем на избори. Дайте да бъдем отговорни. Докато водихме полемика с ИТН, видяхме как те показват определена склонност да влизат в колаборация с ДПС и видяхме как този риск много лесно може да се превърне в реалност. Точно затова е необходимо да бъде подписано споразумение за управлението на правителство за 8 месеца, а след това да се отиде на избори", допълни Иванов, според когото кабинет с плаващи мнозинства е на "борсата на корупцията".

И декларира, че са готови да преговарят и да търсят чрез отстъпки някакво взаимно приемливо решение.

По повод обвиненията, че като не подкрепят кабинета на ИТН, тласкат държавата към избори, той отговори, че не би посочвал виновник, защото това е изключително лош начин да започнеш преговори.

"Но ние сме далеч от мисълта, че нямаме свой дял от отговорността за тази ситуация. Трябваше още от самото начало да поставим ребром въпроса", призна Иванов.

По повод предложението на БСП служебният кабинет да стане редовен, той заяви, че имат сериозни критики към някои от министрите, затова отново казва, че биха подкрепили само някои от тях.

В отговор на въпрос Иванов каза, че няма как формацията им да подкрепи кабинет с мандат на БСП.

"В този смисъл, който връчи мандата на БСП, трябва да знае какво ще стане и да поеме отговорността", подчерта лидерът на "Да, България".

"Комуникацията ни с ИТН не е на такова ниво, че да обявяваме решението си пред тях предварително", каза Иванов запитан дали партията на Слави Трифонов е била уведомена за решението им преди то да бъде съобщено пред медиите.