Работещите в психиатрии излязоха на протест с искане за достойно заплащане
Предвидените 5% увеличаване на възнагражденията им били "крайно унизителни", част от събралите се разграничиха от представителите на синдикат "Защита"
Психиатри и медицински сестри от държавните психиатрични болници излязоха на протест пред сградата на здравното министерство днес, където по обед за кратко движението на автомобили бе спряно.
Снимки от протеста ВИЖТЕ ТУК >>>
В протеста се включиха и представители на синдикалните секции на КНСБ към държавните психиатрични болници. Пред сградата на Министерството на здравеопазването имаше и представители на синдикат "Защита". Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", заяви, че протестиращите се разграничават от тях.
Исканията на събралите се пред здравното ведомство е за увеличаване на възнагражденията им с 50%, промяна на категорията им на труд и подобряване на условията за работа в лечебните заведения, каза пред БТА Наташа Пенчева, лидер на синдикалната секция на КТ "Подкрепа" в държавната психиатрична болница в Царев брод.
По думите на Пенчева, към момента началната заплата на лекар психиатър в държавна психиатрична болница е 2100 лв., което е недостойно заплащане. Според нея предвидените в държавния бюджет 5% увеличение на заплащането е "крайно унизително отношение към психиатричните специалисти".
Пред сградата на МЗ имаше и представители на синдикат "Защита". Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", заяви, че протестиращите се разграничават от тях
"Работата ни е сериозна, отговорна, доста тежка и определено недооценена през последните години", заяви тя. По думите на Пенчев заплатите на медицинските сестри, работещи в държавните психиатрични болници, са между 1600 и 1650 лв.
Психиатрите работят с хора, които на моменти са агресивни и непредвидими, в много от случаите са доведени при нас по реда на Закона за здравето и по реда на Наказателния кодекс, което означава, че съдът е преценил, че тези хора са опасни за околните и за себе си, каза още Наташа Пенчева в отговор на въпрос кои са сложните ситуации в работата на психиатрите.
"Не бих казала, че има сериозен ръст на броя на хората, които имат нужда от престой в психиатрична болница, а по-скоро се отчита тенденция за настаняване на повече болни от съседни региони. Психиатричната болница в Царев брод е близо до Шумен и е една от най-големите психиатрични болници в страната. При нас престояват пациенти от целия североизточен район на страната и голяма част от тях са настанени от съда. В тези случаи лечението продължава около три месеца", посочи Пенчева.
Протестиращите внесоха в Министерството на здравеопазването декларация, в която се посочва, че исканията им са свързани с ръст на заплатите с 50% и ежегодното им индексиране, както и създаване на нормативна база за индексирането, както и промяна в категорията на труд от трета на втора категория заради тежките условия на труд и заради контингента, с който работят.
След кратко блокиране на движението пред сградата на МЗ и след внасяне на декларацията, от министерството ги поканиха на среща утре.