От началото на 2025 г. се забранява използването на твърдо гориво в девет района на София. Това обяви кметът на столицата Васил Терзиев, като една от мерките, които се взимат с цел подобряване на качеството на въздуха в София. Друга мярка е вече обявеното ограничаване на влизането на коли с първа и втора екокатегория в центъра на града, което ще е в сила от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г.

Снимки от конференцията в СУ ВИЖТЕ ТУК >>> 

Темата за чистотата на въздуха в София бе обсъдена на научна конференция "Предизвикателства пред измерване на качеството на атмосферния въздух в София в контекста на променящ се климат и география на столицата" в аулата на СУ "Св. Климент Охридски", в която участваха и представители на научната общност и неправителствени организации. 

"Искаме от началото на новата година да има работещ орган, който да подпомага научно администрацията в политиките за качеството на въздуха", посочи Терзиев при откриването на конференцията. По думите му първа задача на този орган ще бъде консултиране подготовката на техническо задание за разработване на нова комплексна програма, почиваща на ясна научна основа с конкретна цел по отношение на качеството на въздуха.

"Няма нужда да се убеждаваме за това колко е важно качеството на атмосферния въздух. По един или друг начин всеки един в тази зала се занимава с този въпрос от гледна точка на своите правомощия, научен или граждански интерес", каза Васил Терзиев и че Столичната община от години инвестира публични политики за подобряване качеството на въздуха.

Доц. Стелиян Димитров - преподавател в катедра "Картография и ГИС" в Геолого-географски факултет на СУ

Снимка: Булфото

"Ще бъде неточно, ако кажем, че нищо не е постигнато. Въпреки това нашият основен извод от направения анализ за състоянието на изпълнението на политиките за подобряване на качеството на въздуха е, че действията следват събитията", каза той, цитиран от БТА. 

"Искаме да преодолеем този факт, като направим две основни неща. Първо СО да заеме своето място на лидер за "изграждане" на качеството на въздуха в града. Всеки има с какво да допринесе за формулирането, изпълнението и оценката на политиките за подобряване на качеството на въздуха", коментира кметът на София и посочи, че Общината ще създаде условия този разговор да се води.

"До края на този месец ще сме инициирали преосноваване на Програмния съвет към основния стратегически общински документ - комплексна програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух", каза още Васил Терзиев. Ще предложим обединение на двата съвета - програмен и научен, като редукция на състава и формулиране на прозрачни правила за работа, обясни той.

"Ние вярваме, че точните политики и тяхното изпълнение може да се формулират само чрез познание, извлечено от качествени данни" и покани гостите да представят своите разработки по темата, да покажат какви са техните изследователски търсения и резултати. 

Проф. д-р Георги Вълчев, ректор на СУ "Св. Климент Охридски"

Снимка: Булфото

Според Терзиев една от важните мерки за подобряване на качеството на въздуха е въвеждането на нискоемисионните зони за транспорт и отопление. Първата ще е в сила от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г. В този период в центъра на София се ограничава влизането на коли с първа и втора екокатегория, каза Васил Терзиев. 

Също така от началото на 2025 г. се забранява използването на твърдо гориво в девет района на София, продължи той.

В сайта на Столичната община се уточнява, че с цел намаляване на замърсяването на въздуха от 1 януари 2025 г. се забранява употребата на твърди горива за битово отопление само в сгради по улици с изградена и функционираща топлопреносна или газоразпределителна мрежа в районите "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица". След 2029 г. забраната е за територията на цяла София. Проверките за установяване на нарушението ще се извършват от Столичен инспекторат.

По думите на Терзиев това са важни стъпки и ръководството на СО иска да оцени ефекта върху качеството на въздуха, за да знае дали и как трябва да коригира действията си, включително и чрез промяна на общинската наредба за въвеждане на зони.

"Вярвам, че Общината, ако иска да формулира и изпълнява политики, които решават проблемите на хората, трябва да задава директно на научната общност конкретни изследователски и развойни задачи. По този начин ще си осигурим висококачествена научна експертиза и консултация, коментира още Васил Терзиев.

Снимка: Булфото