Тя ще протече на три етапа.

Първо – от днес до 11 ноември, ще се правят проверки на велосипедистите, каруците и малогабаритната селскостопанската техника. За колоездачите е важно да имат изправна осветителна уредба – бял или жълт преден фар, червен светлоотразител отзад, както и светлоотразители на спиците на колелата. На нарушителите ще се налагат глоби.

"Когато не са достатъчно обезопасени и сигнализирани, вероятността да възникне произшествие с такова превозно средство е много голяма. 6-и ноември сме го обявили за ден без загинали велосипедисти на пътя. Въпреки, че времето вече е студено и дъждовно, все още има велосипедисти, които се движат по пътищата и особено през тъмната част на денонощието са много опасни и много уязвими да попаднат в ПТП", коментира шефът на Пътна полиция Бойко Рановски пред БНР.

През втория етап, който ще протече от 10 до 20 ноември, катаджиите ще проверяват пешеходците – тяхното поведение и поведението на автомобилистите към тях.

В третия етап – до 30 ноември – проверките ще са за пригодността на автомобилите за зимните условия. Зимните гуми не са задължителни по закон, но гумите трябва да са съобразени с пътните условия и да имат дълбочина на протектора най-малко 4 мм.

Основните проверки, които ще се правят на автомобилите, са на осветителната уредба, работата на чистачките и умивателната система на стъклата, както и допълнителното оборудване – например светлоотразителен триъгълник.

"При проверка на автомобилите трябва да има изправни чистачки, ще се проверяват гумите, като те трябва да не са износени, освен че ще се обръща внимание на дълбочината на грайфера. Скоро ще трябва да се смени водата с антифриз и да се запасим с вериги. Ботева открои, че ако установим сами нарушения при пътуване с автобус, можем да сигнализираме органите на реда, като съобщим в колко часа сме пътували от къде и за къде. Така отговорните органи ще могат много лесно да установят коя е фирмата и точния автобус", коментира пред БНТ инспектор Мария Ботева от Главна дирекция "Пътна полиция".

Равносметката от миналогодишното издание на акцията е: Общият брой на констатираните неизправности на превозни средства е бил 3199. Най-много са били установените нередности по осветителните системи и сигнализацията – 1571. При други 292 случая пътните полицаи са попаднали на управление на ППС с разкъсани или износени гуми и 75 случая на неизправност при устройствата за измиване на предното стъкло. При велосипедистите също е имало сериозен процент неизправности - от проверените 461 велосипеда, неизправни са се оказали 99.

Освен това от днес се въвежда зимното поддържане на републиканската пътна мрежа. От пътната агенция заявиха, че са готови с проверките за налични материали и техника. Шефът на Дирекция "Поддържане на републиканската пътна мрежа" Михаил Рашков обясни, че работят в тясна връзка с метеоролозите:

"Ние искаме да изпреварим снега и заради това действията ни, заедно с метеоролозите тази година, искаме да бъдат много бързи, за да може да изкараме техниката преди да е започнал снеговалежа".

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков пък заяви:

"Указания към всички директори към пътноподдържащи фирми, там, където, поради влошени и тежки атмосферни условия, има предпоставки да настъпят кризисни ситуации, да затваряме пътни участъци за нормално осигуряване на пропускливост на тези участъци".