Разнищват политическия елит на Дагестан за връзки в радикалния ислям
Под лупа ще бъдат поставени личните дела на всички, които заемат ръководни постове в мюсюлманската република в Северен Кавказ в рамките на Русия, включително и на депутатите
Губернаторът на Дагестан Сергей Меликов нареди да се извършат проверки на миналото на местния политически елит, за да бъде сигурно, че няма хора с връзки в радикалния ислям, след като през уикенда 21 души бяха убити при терористични атаки, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Русия на Путин
- Aнтитерористичната операция в Дагестан е приключила, обявиха тридневен траур
- След атаките в Дагестан: Полицаите жертви надминаха 15, убити са и петима от нападателите
- Стрелба по две църкви, запалена синагога и атака срещу полицейски пост в Дагестан (видео)
- Задържани от ФСБ в Дагестан чужди бойци са финансирали атентата в "Крокус" (видео)
Меликов заяви, че също така се противопоставя на това местните жени да носят бурки след съобщенията, че един от стрелците е планирал да избяга с бурка, маскиран като жена.
Нападението е поне третият сериозен инцидент в Русия тази година, свързан с ислямистки бойци. То е главоболие за президента Владимир Путин, който твърди, че страната трябва да съсредоточи ресурсите си върху спечелването на войната в Украйна, отбелязва Ройтерс.
"Издадох заповед да бъдат проучени и проверени личните дела на всички, които заемат ръководни постове в Дагестан, включително и на депутатите от народното събрание (местния парламент). Ще го направим на няколко етапа", заяви Меликов пред депутатите.
Решението на Меликов отразява опасенията, че политическият елит на Дагестан е инфилтриран от радикални ислямисти, след като двама от стрелците бяха идентифицирани като синове на местен служител, друг - като човек, който в миналото е бил свързан с прокремълска партия, а четвърти - като роднина на бивш висш официален представител.
Бившият съветник на Кремъл Сергей Марков твърди, че нападението е показало, че дагестанският елит е "заразен" от радикалния ислям.
РБК цитира Меликов да споменава Магомед Омаров, ръководител на район в Източен Дагестан, чиито двама синове според него са били сред нападателите.
Впоследствие Омаров е уволнен от поста си, изключен е от управляващата партия "Единна Русия" и сега е задържан за 10 дни по обвинение в дребно хулиганство, след като е разпитан от следователите, съобщи руската информационна агенция ТАСС.
Информационното издание "База", което е известно със своите източници в правоохранителните органи, съобщава, че Омаров е заявил, че отдавна не е разговарял със синовете си, но е наясно с техните ислямистки възгледи.
"Как може един районен ръководител да управлява община, ако не може да възпита собствените си деца? Може би има и други районни ръководители, при които действат спящи клетки (на ислямистки бойци)?" - РБК цитира думите на Меликов.
Всички въоръжени лица са произхождали от заможни семейства и са имали добри перспективи, добави Меликов.
Съобщенията, че един от стрелците е планирал да избяга, носейки бурка, разпалиха отново дебатите в Русия за това дали подобни дрехи трябва да бъдат забранени. Константин Малофеев, известен руски православен бизнесмен и националист, се обяви в полза на подобна мярка.